Copyright Duha © 2025, Žádný příspěvek ani jeho část nesmí být reprodukován bez souhlasu autora a bez oznámení redakci.
Pojem udržitelnosti se s postupující klimatickou změnou objevuje v našich životech stále častěji a v mnoha kontextech. Do knihovnického povědomí se dostal díky nestorovi českého knihovnictví profesoru Jiřímu Cejpkovi již na konci devadesátých let. Jak jistě všichni víte, „Udržitelnost v knihovnách“ je hlavním komunikačním tématem českých knihoven již druhý rok a Moravská zemská knihovna se jeho komunikaci a podpoře věnuje od začátku roku 2021.
Na jaře roku 2021 se v naší knihovně spontánně zformovala pracovní skupina, jejíž členové se věnují dlouhodobé systematické práci v oblasti udržitelnosti. Skupina se v počátečních fázích věnovala především studiu tématu díky iniciativě Udržitelná knihovna a analýzám knihovnických možností a rizik na poli udržitelnosti. Koncepce rozvoje knihoven v ČR na léta 2021-2027 akcentuje tematiku udržitelnosti ve všech třech základních pilířích (ekologický, sociální a ekonomický), jde tedy o typické průřezové téma, které se promítá do celé plejády knihovnických činností. V současnosti aktivity pracovní skupiny zahrnují přípravu celoročního programu pro veřejnost, který najdete v našem kalendáři akcí a interní komunikaci.
První velká akce, kterou jsme se zaměřili na komunikaci udržitelných cílů široké veřejnosti, byl Týden knihoven 2021. Uspořádali jsme sbírku pro Nadaci Veronica a zorganizovali 4 online přednášky vztahující se ke třem základním pilířům udržitelnosti. Tyto přednášky jsou stále dostupné v sekci „videa” na naší facebookové stránce.
Pro rok 2022 jsme vytvořili celoroční programovou koncepci. Každý měsíc pořádáme akce tradičních knihovnických formátů, jako jsou přednášky, promítání nebo besedy, které akcentují vždy jedno „udržitelné” podtéma. Podtémata vybíráme s ohledem na aktuální společenské kauzy, zveme výrazné osobnosti daného oboru a inspirujeme se také mezinárodně uznávanými daty, jako jsou například Světový den recyklace (18. 3.), Světový den včel (20. 5.) apod. Experimentujeme také s pořádáním nových druhů akcí, na které naši čtenáři zatím nebyli zvyklí – například úspěšný únorový Book swap (v reakci na Mezinárodní den darování knihy (14. 2.) nebo v květnu fairtradový Čaj o páté realizovaný ve spolupráci s organizací NaZemi.
A co děláme pro udržitelnost my, zaměstnanci MZK? To si navzájem připomínáme v seriálu Humans of MZK, kde představujeme každý měsíc samostatné udržitelné aktivity jednoho ze zaměstnanců. Cílem je mimo jiné nenuceně inspirovat ostatní kolegy, že drobné pozitivní změny v každodenním chování mohou být i nenáročné, a přesto mít přínos pro společnost a přírodu. Na plakátu se například objevil kolega, který bez ohledu na roční dobu chodí vždy pěšky z práce, kolegyně sbírající lógr z kávovarů (doma s ním obohacuje kompost) nebo kolega, který zejména v době pandemické navštěvoval restaurační okénka s vlastním jídlonosičem.
V dubnu jsme také v MZK vytvořili tým, který se zúčastnil jarní výzvy desettisickroku.cz. Naší hlavní ambicí bylo začít se vzájemně motivovat k častějšímu pohybu pro zdraví, ale dalším efektem celé akce bylo snížení počtu cest do práce uskutečněných autem či MHD. Byť nám nešlo o to nachodit co nejvíce kilometrů, přesto jeden z našich kolegů v kategorii města Brna obsadil skvělé 4. místo. V říjnu proběhne podzimní pěší výzva, přidáte se i ve vaší knihovně? My se plánujeme zúčastnit znova, rýsují se nám dokonce dva týmy, které si navzájem změří síly.
Moravská zemská knihovna prostřednictvím Metodického centra pro výstavbu a rekonstrukci knihoven dlouhodobě usiluje o podporu procesu transformace knihoven v centra celoživotního vzdělávání a lokálních komunit. Knihovny touto proměnou procházejí často intuitivně a nekoordinovaně, a tak vyhledají odbornou i metodickou pomoc a možnost získat zkušenosti z celé republiky nebo zahraničí. Proměna knihoven na přirozená komunitní centra s sebou nese silný náboj sociální inkluze a otevírá možnosti širšího rozvoje občanské společnosti. Pokud vnímáme pojem udržitelnosti v dlouhodobé perspektivě, jsou právě vzdělávání a sociální soudržnost některými z klíčových témat a možných cest k vytváření udržitelných a stabilních komunit schopných efektivně užívat zdroje a odblokovat ekologický a sociální inovační potenciál.
Další informace: