Copyright Duha © 2025, Žádný příspěvek ani jeho část nesmí být reprodukován bez souhlasu autora a bez oznámení redakci.
Spolupráce mezi brněnskou Fakultou architektury VUT a Metodickým centrem pro výstavbu a rekonstrukci knihoven při MZK pokračovala i v zimním semestru loňského roku. Z žádostí obecních knihoven, které stály o studentské návrhy na jejich rekonstrukci, byly vybrány čtyři, a to Břežany, Suchohrdly, Stošíkovice na Louce a Jezeřany-Maršovice na Znojemsku. Knihovny byly vybrány zejména díky dobré dopravní dostupnosti z Brna a výborným vztahům s kolektivem Městské knihovny ve Znojmě, která je jejich regionální pověřenou knihovnou. Ve Znojmě se také konala závěrečná prezentace studentských projektů a jejich předávání obcím.
Každé knihovně se věnoval tříčlenný tým složený ze studentů z různých ročníků. Vertikální ateliéry mají tu výhodu, že se mladší studenti učí od svých starších zkušenějších kolegů a vede to následně i k vytvoření téměř rodinné atmosféry na fakultě. Studenti pod vedením architekta Jana Kratochvíla knihovny osobně navštívili, provedli jejich geometrické zaměření a ve spolupráci s knihovnicemi přesně specifikovali požadavky na budoucí podobu knihovny. Návrhy se následně konzultovaly „na dálku“ prostřednictvím e-mailů.
Reálná zadání z praxe jsou pro výchovu mladých architektů velmi vítaná, poněvadž navozují situace a proces navrhování, které na ně čekají v jejich budoucí profesionální praxi. Kromě týmové rekonstrukce obecní knihovny ještě každý ze studentů navrhoval během semestru svou vlastní ideální knihovnu, v níž se nemusel ohlížet na finanční ani majetkoprávní omezení. Vznikly tím alternativní nekompromisní návrhy-vize, které názorně ukazují, jak by se mohly obecní knihovny v 21. století vyvíjet, jaké aktivity by se v nich mohly konat a jakými nástroji by se v nich daly vytvořit tzv. třetí místa, tedy prostory, v nichž se cítíme jako doma a chceme v nich trávit svůj volný čas.
Každá z rekonstruovaných knihoven je něčím specifická. Studenti nejprve provedli analýzu jejích příležitostí a omezení a následně své nápady na zlepšení konzultovali s knihovnicemi. Odsouhlasené koncepty v rozsahu architektonické studie přesně vykreslili, vymodelovali a vizualizovali. Obzvláště fyzické makety interiérů knihoven v měřítku 1:25 z lepenky, doplněné o nábytek zhotovený na 3D tiskárně, byly velmi názorné a ukázaly zainteresovaným podstatu práce architekta.
Obecní knihovna v Břežanech se nachází v nevyužívané části mateřské školky. Je zalitá sluncem a obklopena zahradou. Stavební kondice budovy není dobrá a brzy bude potřeba zlepšit její energetickou bilanci – zateplit stěny a vyměnit okna. Knihovnu tvoří jedna prostorná místnost s nadstandardní světlou výškou. Studentky pomocí nábytku rozčlenily prostor knihovny na tři zóny – dětský koutek, studijní část a variabilní prostor, který je možný využívat na přednášky, promítání, tvořivé dílny apod. Návrh prokázal, že lze knihovnu velmi snadno přeměnit na bezbariérovou.
Velké problémy s bezbariérovostí má knihovna v Suchohrdlech, poněvadž se nachází v podkroví budovy nad obecním úřadem a mateřskou školou. Nemožnost postavit v budově výtah bude do budoucna pro seniory a osoby s omezenou schopností pohybu extrémně limitující. Prostor knihovny je však velmi zajímavý svým tvarem a díky pohledově přiznané konstrukci krovu je i architektonicky atraktivní. Z navrhovaných knihoven je ta Suchohrdelská největší, a studentky tudíž mohly prostor vhodně rozčlenit na zóny pro dětské čtenáře a pro dospělé. Návrh také vyřešil v současnosti nedostatečné zázemí pro knihovnici a celkově knihovnu zútulnil.
Velkou výzvou byla pro studenty knihovna ve Stošíkovicích na Louce, poněvadž má plochu pouhých 18,5 m2. Knihovna se nachází v novostavbě kulturního domu, který ještě nebyl zkolaudován a ani knihovna zatím není v provozu. Pro studenty byla motivací možnost realizace jejich návrhu. Právě ve Stošíkovicích se ukázalo, jak je role architekta při výstavbě nebo rekonstrukci knihoven důležitá. Studenti dokázali přeměnit nevábnou místnost v atraktivní komunitní pokoj, kde najdou zázemí jak nejmenší čtenáři, tak dospěláci se seniory. Návrh sklidil při závěrečné prezentaci největší obdiv.
Knihovnu v Jezeřanech-Maršovicích si postavili občané v 80. letech sami svépomocí. V objektu se nachází i nocležna řidičů autobusů. Studentky vypracovaly dvě varianty – jednu se zachováním nocležny, druhou s jejím zrušením a rozšířením knihovny do uvolněných prostor. Tato varianta by umožnila vytvořit dvě oddělení s různou atmosférou – pro nejmenší čtenáře a teenagery a oddělení pro dospělé doplněné o samoobslužný kávovar a pohodlná křesla. V dětském oddělení studentky navrhly pódium-zašívárnu se skluzavkou a kulatý stůl pro tvořivé aktivity. Poněvadž se knihovna nenachází přímo v centru obce, přišly studentky s nápadem na umístění knihobudek k základní škole, respektive k obecnímu úřadu, které by současně sloužily jako reklama na knihovnu a jí pořádané akce.
Možnost navrhnout novou podobu obecních knihoven byla pro studenty velmi přínosná. Časová náročnost projektu byla ideální vzhledem k délce semestru a umožnila práci v týmech. Zvolená metodika se osvědčila a bude na ni možné navázat v dalších semestrech. Spolupráce Fakulty architektury s MCVRK nese ovoce. Je to win-win projekt pro všechny zúčastněné, a hlavně je to zábava!
Tým
Studenti:
Břežany = Kristína Šaradinová, Monika Cibulová, Tereza Ticháčková
Suchohrdly = Kristýna Škrabalová, Katka Panáčková, Žaneta Pevná
Stošíkovice na Louce = Mikuláš Nalepa, Natálie Polesová, Jana Vojtěška Skálová
Jezeřany-Maršovice = Zuzana Hejduková, Simona Lebánková, Lucie Serbousková
Vedoucí ateliéru: Ing. arch. Jan Kratochvíl (Fakulta architektury VUT v Brně)
Odborná konzultace: Mgr. Lenka Dostálová (Metodické centrum pro výstavbu a rekonstrukci knihoven při Moravské zemské knihovně v Brně)