Copyright Duha © 2025, Žádný příspěvek ani jeho část nesmí být reprodukován bez souhlasu autora a bez oznámení redakci.
Ministerstvo kultury připravuje další výzvu na získání dotací z Národního plánu obnovy.[1] Výzva bude tentokrát zaměřena na podporu vzdělávání pracovníků kulturního a kreativního sektoru, tj. pracovníků knihoven, muzeí, galerií, divadel, orchestrů a dalších kulturních institucí. Přesné datum vyhlášení výzvy není zatím určeno, ale lze odhadnout, že je uvažováno o měsíci březnu až dubnu 2023.
Příjemci dotací, respektive předkladatelé projektových žádostí budou krajské knihovny, Knihovna J. Mahena v Brně a knihovnická sdružení SKIP a SDRUK. Důležité je, že knihovny nebudou připravovat vzdělávací projekty pouze pro své pracovníky, ale nabídnou různé kurzy i pro potřebu dalších kulturních a kreativních institucí v rámci kraje, tj. pro muzea, galerie, divadla, orchestry a další kulturní instituce. Většina krajských knihoven v současné době zjišťuje zájem o připravované vzdělávací aktivity.
Kurzy a semináře budou probíhat v letech 2023 a 2024 a v každém roce bude možné čerpat alokovanou dotaci ve výši 60 mil. Kč. Lze očekávat, že vzdělávání v roce 2023 začne nejspíše až v podzimních měsících. Bude možné připravit projekty jak jednoleté, tak i dvouleté. Z dotace bude možné hradit honoráře lektorů (odměny z dohod o provedení práce a o pracovní činnosti, úhrada služby fakturou, mzdy či platy stálých zaměstnanců). Dalšími uznatelnými náklady budou materiálové náklady (výukové pomůcky, náklady na zpracování výukových textů), mzdové náklady pracovníků zajišťujících administraci kurzů včetně ekonoma, doprava lektorů (cestovné) a další služby prokazatelně související s projektem. Součástí rozpočtu projektu mohou být také náklady na propagaci a provozní náklady související s realizací projektu (energie, nájem), které musí být přiměřené a odůvodněné a potřebné pro realizaci projektu.
Dotace může být poskytnuta až do 100 % uznatelných nákladů projektu, ale podstatným limitem bude skutečnost, že daň z přidané hodnoty (DPH) nebude uznatelným nákladem. Z toho plyne, že faktická spoluúčast na projektu může dosáhnout až 20 % celkových nákladů na projekt. V současné době většina krajských knihoven jedná se svými zřizovateli o možnosti, aby kraj kompenzoval náklady na spoluúčast. To by umožnilo, aby vzdělávací akce byly pro účastníků bezplatné. Pokud se nepodaří získat podporu od zřizovatelů, bude nezbytné počítat s tím, že se na kurzy a další aktivity bude vybírat vložné od účastníků.
Cílem dotačního projektu je rozvíjet znalosti a dovednosti pracovníků v oblasti kultury ve třech oblastech:
Vzdělávací oblasti budou ve výzvě formulovány obecně tak, aby předkladatelé projektů měli dostatečnou volnost při tematickém zaměření konkrétních kurzů. O obsahu se od podzimu roku 2022 intenzivně diskutuje. Z uvedeného výčtu prioritních oblastí vyplývá, že dotace nebude určena na podporu běžného odborného vzdělávání, ale bude směřovat na zlepšení stávajících kompetencí nebo získání nových dovedností. Kurzy budou probíhat převážně fyzicky v učebnách krajských knihoven. Dotace bude také možno využít na vytvoření e-learningových kurzů nebo na jejich kombinaci s fyzickými kurzy. Můžeme uvést několik příkladů.
Většina krajských knihoven v současné době zjišťuje ve svém kraji zájem o připravované vzdělávací aktivity. Národní plán obnovy představuje zajímavou příležitost pro rozvoj kvalifikační strukturu pracovníků knihoven a dalších kulturních institucí. Bude na každé krajské knihovně, aby se jí podařilo připravit dobrý vzdělávací projekt. Důležitou podmínkou úspěšné realizace vzdělávacích projektů bude také zájem o nabídku kurzů ze strany vedení knihoven i jejich zaměstnanců.
[1] Aktuální informace budou publikovány na stránkách Ministerstva kultury věnovaných Národnímu plánu obnovy. Dostupné z: https://www.mkcr.cz/narodni-plan-obnovy-cs-2609