Copyright Duha © 2025, Žádný příspěvek ani jeho část nesmí být reprodukován bez souhlasu autora a bez oznámení redakci.
Mediálnímu vzdělávání se v Oddělení edukace a metodické podpory MSVK věnujeme už dlouho, ale stále hledáme způsoby, jak výuku zefektivnit a rozšířit na další cílové skupiny. Osvědčila se nám metoda „recyklace”, kdy praxí prověřené lekce upravíme a přizpůsobíme pro jinou cílovou skupinu.
Nejvíce vzdělávacích aktivit v oblasti mediální gramotnosti směřujeme ke studentům středních škol, pedagogům a knihovníkům. Letos jsme se poprvé rozhodli zrealizovat také vzdělávací kurz zaměřený na mediální gramotnost určený speciálně pro starší dospělé a seniory. Při jeho koncipování jsme využili jak praktické zkušenosti z lektorování, tak i vědomosti a doporučení získané absolvováním lektorské Akademie SEFTE (SEnior Friendly TEacher).
Naším hlavním cílem bylo oslovit zájemce o vzdělávání v oblasti mediální gramotnosti z řad starších dospělých. Chtěli jsme z nich vytvořit aktivní skupinu a motivovat je k pravidelné účasti na vzdělávacích akcích, které budou odpovídat jejich potřebám z hlediska organizace i obsahu. Na prvním setkání jsme mezi účastníky dotazníkem zjišťovali, jaká témata je nejvíce zajímají, ve které dny a hodiny jim lekce nejvíce vyhovují, jaký způsob komunikace preferují apod. Získané informace jsme použili pro doladění kurzu. Potvrdilo se nám, že aktivní senioři a starší dospělí mají ke vzdělávání pozitivní přístup. Zajímají se o spoustu aktuálních témat (nejen) z oblasti mediální gramotnosti – od dezinformací a informační války, přes kyberbezpečnost a kritické myšlení, až po praktickou práci s internetem, počítačem nebo chytrými telefony.
Celý kurz jsme nazvali Bezpečně internetem. V názvu jsme se úmyslně vyhnuli slovům mediální gramotnost nebo dezinformace, o kterých ze zkušenosti víme, že mohou mít negativní konotace. Na první lekci jsme prezentovali úvod do mediální gramotnosti a otevřeli témata a problematiky, kterými se v dalších lekcích chceme zabývat podrobněji.
Postupně jsme se zatím na čtyřech setkáních věnovali problematice hledání a ověřování informací, představili jsme koncept pěti klíčových otázek, probrali základy kyberbezpečnosti a otestovali vědomosti účastníků při společném vyplňování online kybertestu. Jedna z lekcí byla věnována falešným informacím a manipulacím na internetu a uskutečnilo se i setkání s Terezou Rekovou, autorkou oceňovaného rozhlasového dokuseriálu To je pravda, napsala, jehož tématem byly řetězové maily a dezinformace.
Po prázdninové pauze navážeme workshopem z dílny Fakescape, který u seniorů a starších dospělých zábavnou formou posiluje dovednost ověřovat informace. Na příběhu fiktivní cesty na dovolenou do Chorvatska, která se různými způsoby komplikuje, si účastníci trénují praktickou schopnost rozpoznat fakta, názory a chybné informace. Během podzimu plánujeme uspořádat také setkání s policejním preventistou a další lekce mediálky.
Zájem o téma mediální gramotnosti se snažíme udržet různorodým programem a zařazováním externích lektorů do výuky a snad se nám to daří, protože na lekcích se pravidelně setkáváme s přibližně 30 stálými účastníky.
Při koncipování i realizaci kurzu nám hodně pomohly vědomosti získané absolvováním lektorské Akademie SEFTE (SEnior Friendly TEacher) – vzdělávacího kurzu pro lektory, knihovníky, učitele a organizátory v oblasti vzdělávání seniorů. Na tomto kurzu jsme získali základní kompetence, znalosti a dovednosti nezbytné pro profesionální výkon v oblastech se zaměřením na cílovou skupinu seniorů. Akademii organizuje Centrum ELPIDA v Praze jako akreditovaný kurz v délce 48 hodin. Pokud budeme úspěšní v žádosti o dotaci z Národního plánu obnovy, těšíme se, že na podzim proběhne kurz také u nás v knihovně.
Při vzdělávání seniorů je pro nás nejdůležitější hodnotou jejich aktivizace a vytvoření prostoru pro budování a udržování společenských kontaktů. Osvojení nových znalostí a dovedností není nutně prioritou a v případě, že se to podaří, je to skvělý bonus navíc! Vzhledem k tomu, že naše vzdělávací posádka je mladý tým, máme radost, že se nám zároveň daří bourat možné mezigenerační bariéry a stereotypy. O témata pro mediální vzdělávání není nouze, takže plánujeme v kurzu kontinuálně pokračovat i do budoucna.
Pokud máte otázky nebo připomínky k našim aktivitám (nejen) v oblasti mediálního vzdělávání, můžete nás kontaktovat na e-mailu studentcentrum@msvk.cz