Copyright Duha © 2025, Žádný příspěvek ani jeho část nesmí být reprodukován bez souhlasu autora a bez oznámení redakci.
Vzhledem k tomu, že inspirace není nikdy dost, zúčastnila jsem se v červnu 2023 s kolegyní na půdě Moravské zemské knihovny velmi příjemného setkání oceněných komunitních knihoven roku 2022. Jednalo se o následující instituce:
které formou prezentace nastínily to nejlepší a nejzajímavější z jejich činností.
Po absolvování tohoto setkání jsme se rozhodly předat informace dál našim obsluhovaným knihovnám prostřednictvím vlastní prezentace na společných poradách. S přihlédnutím k možnostem daných knihoven jsme sestavily ukázky aktivit, které by jejich pracovníci mohli uspořádat.
Nemusí se vždy jednat o pořádání drahého festivalu. Někdy stačí i maličkost, jako když v Bílovicích nad Svitavou v předvánočním čase vytvoří adventní kalendář ve tvaru vánočního stromečku, kdy místo čokolády zobete z políček přání ve formě potěšujícího vzkazu (jako třeba usměj se, měj hezký den, obejmi někoho apod.).
V mikulovské knihovně nás naopak zaujal jejich projekt Chutné příběhy, kde si malí čtenáři mohou podle receptu z mezinárodní kuchařky připravit svoje vlastní tradiční jídlo, např. sushi. Při vaření se navíc dozvědí spoustu zajímavostí o zemi, pro kterou je připravovaný pokrm typický. Semínkovna či Rostlinkovna už je dnes součástí kdejaké knihovny, oproti tomu Kombucha point zcela jistě tak rozšířený není. Pro zájemce je v Městské knihovně Mikulov kombucha zdarma. Ani jazykové kurzy nemusí být v knihovnách drahé. Postačí šikovná knihovnice, která daný jazyk ovládá. Při této příležitosti se v Mikulově při výuce německého jazyka pro zpestření připraví vídeňský řízek. No není to paráda? To přece musí každého zlákat, když se nejedná pouze o nudné učení.
Knihovna v Oboře nás pro změnu zaujala zapojením do projektu Putování čtoucích rodin, při kterém se obyvatelé obce setkávají na zajímavých místech Obory. Zejména z důvodu nedostatečných prostorových možností některých knihoven je dobré různé aktivity pořádat mimo zdi knihovny, např. výlety s dětmi, zájezdy pro seniory, opékání špekáčků se čtením příběhů, Keltský telegraf, stezky po obci s úkoly a podobně.
Oceněné knihovny pořádají jarmarky, burzy, blešáky i stálé výstavy. Zajímavý byl např. prodej výrobků místních občanů. Stejně tak lze uspořádat podle vzoru pobočky KJM Medlánky výstavu ručně malovaných kamínků, které lidé buď namalují doma a přinesou do knihovny, nebo je přímo v knihovně vyrobí. Po skončení výstavy se roznesou po okolí.
Neméně zajímavé bylo pořádání Literárních čajoven, kdy se při „čaji o páté“ schází většinou senioři s vyprávěním svých příběhů a zážitků z dětství a mládí, přitom si vyměňují recepty, zkušenosti nebo trénují paměť. Stejně tak se zde setkávají maminky s malými dětmi. Inspirativní pro nás bylo i zjištění otnické knihovny, že na besedy je vždy lepší zvát místní regionální autory či osobnosti, než známé celebrity z jiných regionů.
Knihovny také často využívají pomocnou ruku dobrovolníků, přátel, známých a rodinných příslušníků, kteří se podílejí na přípravách různých kulturních akcí. A právě proto, že to dělají dobrovolně, jsou výsledky vždy znát. Každý z nás přece raději chce, než musí. Neopomenutelná je i pomoc potřebným. Knihovny jsou centry různých sbírek a charitativních projektů, z nichž nás zaujalo například pečení vánočního cukroví pro seniory či osamělé muže v obci, krabice od bot s dárky pro děti z dětských domovů nebo žluté kytičky proti rakovině.
Je vidět, že správně fungující knihovny jsou naprosto multifunkční a plní v obcích důležitou roli propojování občanů navzájem. A to je v dnešní době velmi potřeba. Těšíme se, až v příštím roce tyto knihovny navštívíme a představíme je knihovníkům našeho regionu.