Copyright Duha © 2025, Žádný příspěvek ani jeho část nesmí být reprodukován bez souhlasu autora a bez oznámení redakci.
Poslední červencový den začal druhý ročník příměstského tábora při Knihovně Kroměřížska, tentokrát s podtitulem „Umčo v knihovně“. Celkem 15 dětí se mohlo těšit na zajímavý program, který si pro ně knihovnice z oddělení pro děti a mládež připravily.
Hned v pondělí si děti pod vedením výtvarnice a scénografky Terezy Černohorské vyráběly deníky, které pak po celý týden plnily svými zážitky z tábora. Tereza jim ukázala japonskou šitou vazbu a na desky deníku děti mohly použít papír, který přivezla z Japonska.
V úterý se děti seznámily s regionálním výtvarníkem a novinářem Karlem Tomanem, který v letošním roce zemřel. Jeho kresby jsou plné záhadných stvoření, obludek a příšerek. Jeho syn Karel a snacha Milena nám laskavě zapůjčili kopie i originály kreseb a mimo jiné i pastelky, kterými pan Toman kreslil. Přes videohovor děti také pozdravili a vysvětlili úkol, který pro ně vymysleli. Na nakopírovaných originálech byly zakryty části kreseb a děti je pak měly dle své vlastní fantazie doplnit. Kreslit mohly pastelkami, které používal samotný Karel Toman. Ke svým obrazům potom děti vymýšlely názvy i příběhy, u jejichž interpretace jsme se všichni dobře bavili. Nakonec mohly srovnat své výtvory s originály Karla Tomana a bavit se tím, kolik toho změnily a kde se zase trefily.
Ve středu jsme využili prvního hezkého dne v týdnu a strávili ho skoro celý venku. Dopoledne jsme hráli různé hry v Bezručově parku a odpoledne jsme si zašli do Podzámecké zahrady a na zmrzlinu, která k létu neodmyslitelně patří.
Ve čtvrtek jsme vyrazili na výlet do Muzea v přírodě Rymice, kde jsme se s dětmi zúčastnili edukačního programu Včelařství aneb Rojení v Rymicích. Poté jsme se prošli po původních staveních a prohlídku zakončili společnou fotografií u větrného mlýna. Před odjezdem zpět do Kroměříže jsme ještě posvačili na krásném dětském hřišti u hospodářského dvora a děti si nakoupily různé suvenýry. Po návratu do knihovny jsme se všichni začali chystat na společné grilování špekáčků a hermelínů a při společné hostině si pak vyprávěli všechny zajímavé zážitky z výletu. Pro děti byla jistě nejlepší částí tábora možnost nocování v knihovně, které je již tradičně součástí našeho programu. Tentokrát jsme kvůli nepříznivému počasí nespali na zahrádce knihovny, ale v konferenčním sále. Tam si děti nachystaly různé válecí vaky, deky, karimatky a spacáky a při puštěné pohádce postupně všechny odpluly do říše snů.
V pátek se děti po skupinkách věnovaly tvorbě fotogramů a kresbě barvami a fixami na trička. Fotogram je fotografická technika bez fotoaparátu. Jde o stínový obraz vytvořený v temné komoře. Děti si tak díky naší kolegyni Lucii Čevelové vyzkoušely netradiční tvorbu fotografie. Každý den si účastníci tábora našli také čas, aby doplňovali své zážitkové deníky a ani v pátek tomu nebylo jinak.
Vrcholem celého tábora pak byla vernisáž pro rodiče. Děti za asistence knihovnic připravily občerstvení a všechny výtvory (obrazy, deníky, trička i fotogramy), které za celý týden vyrobily. Na závěr si ještě pro rodiče připravily vlastní divadelní představení, a to zcela bez zásahu knihovnic. Využily k tomu výpůjční pult v dospělém oddělení a vtipnou zápletkou byla krádež vzácné knihy. Věříme, že dětem se náš příměstský tábor líbil a budou na něj rády vzpomínat.
Poděkování patří Knihovně Kroměřížska, jmenovitě ředitelce Šárce Kašpárkové a všem jejím zaměstnancům, kteří trpělivě pomáhali. Dobrovolnicím Vladimíře Čevelové a Kateřině Slámové, které zdarma a ve svém volném čase pomáhaly připravovat a uskutečňovat program, a v neposlední řadě patří dík také Informačnímu centru Europe Direct, které pomáhalo s organizací celého tábora.