Copyright Duha © 2025, Žádný příspěvek ani jeho část nesmí být reprodukován bez souhlasu autora a bez oznámení redakci.
S oznámením PhDr. Jana Pokorného, Ph.D., bylo v dubnu letošního roku na platformě ZÍSKEJ k již stávajícímu MVS spuštěno elektronické dodávání dokumentů, zkráceně EDD. Nyní 18 knihoven zapojených v ZÍSKEJ díky EDD nabízí v portálu Knihovny.cz svým čtenářům fond přes 4,5 mil. dokumentů.
Služba EDD poskytuje možnost pro koncového uživatele získat elektronickou kopii (standardně ve formátu PDF) z tištěného zdroje, který nelze půjčit v jeho domovské knihovně. Dokument se musí nacházet v některé z knihoven zapojených do ZÍSKEJ, která poskytuje EDD jako dodávající knihovna. Pro možnost službu využívat potřebuje být čtenář řádně registrován ve své domovské knihovně, která musí být do ZÍSKEJ zapojena jako žádající knihovna se spuštěným modulem EDD.
Čtenář si sám vyhledá požadovaný dokument v portálu Knihovny.cz a postupuje obdobně, jako když si žádá MVS, po rozkliknutí detailu daného titulu si ve spodní části záznamu zvolí záložku Získej EDD, která se nachází hned vedle záložky MVS. Pro objednání je nutné se přihlásit v CPK. Poté již stačí specifikovat údaje pro pasáž z žádaného dokumentu, kterou si přeje obdržet v elektronické podobě. Jedná se o název kapitoly, popřípadě rozsah stran. U EDD lze požadavek vyřídit ze dvou typů dokumentů. Podle toho je nastaven i maximální rozsah elektronické kopie. U monografie činí maximálně 20 stran a u periodika je rozsah omezen délkou článku. Před odesláním žádosti je nutné zaškrtnou souhlasy ke smlouvám, GDPR a ceníku. Při vytvoření objednávky se čtenář dozví předpokládanou částku, která bude za scan účtována (skládá se z dvou částí, a to poplatku požadovaného knihovnou 1 Kč za stránku a dále poplatku Dilii viz ceník EDD). Konečná cena bude upřesněna až po skutečném zhotovení elektornické kopie. Aby si ji čtenář mohl přes své konto vyzvednout, bude vyzván k zaplacení této finální částky. PDF mu bude v kontě přístupno 21 dnů. Poté dojde k jeho nevratnému smazání ze systému.
Z důvodů vyšší ochrany autorů či jiných nositelů autorských práv je nutno elektronické kopie opatřovat ochranným prvkem. To má vždy na starost knihovna, která kopii vyhotovuje. Elektronická rozmnoženina zpřístupněná Zastupovanou knihovnou (DK) koncovému uživateli musí být viditelně a neodstranitelně označena tímto textem: „EDD / [zkratka Zastupované knihovny] - tato rozmnoženina slouží výhradně pro účely výzkumu a soukromého studia uživatele, který je uveden pod žádostí – číslo požadavku v Získej“. Je výslovně zakázáno takové označení na elektronické rozmnoženině jakkoli měnit nebo odstraňovat, jakož i měnit formát elektronické podoby zpřístupněného dokumentu. Vzor je možno stáhnout na infoportále ZÍSKEJ.
Doporučená kvalita skenování je následující: minimální rozlišení 300 DPI v barvě (pokud původní dokument neobsahuje obrázky ani fotografie, lze skenovat i černobíle v případě, že to zajistí kvalitnější výstup, např. text nebude na žlutém pozadí). Pro výpočet ceny se započítává každá strana zdroje, nikoliv stránky ve výsledném PDF dokumentu, proto je doporučeno skenovat vždy jednu stranu originálu jako jednu stranu do PDF. První list s údaji k ochraně se nezapočítává do účtovaného počtu stran v objednávce. Všechny dotazy a stížnosti či prosby o pomoc mohou knihovny i čtenáři směřovat na Servisní centrum ZÍSKEJ, které zajišťuje chod systému, reklamace a základní helpdesk.
Aktivaci EDD si knihovna zapojená v ZÍSKEJ může nastavit ze správcovského účtu ve svém profilu knihovny (záložka editace profilu). V případě jakýchkoliv potíží se neváhejte obrátit na Servisní centrum ZÍSKEJ a my vám rádi se vším budeme asistovat. Pokud Vás zajímají další informace ke službě ZÍSKEJ, můžete nakouknout na prezentace ze semináře, který se uskutečnil 19. září v NTK pod názvem "Získej - národní platforma pro sdílení fondu" a byl realizován v rámci projektu "Moderní informační a komunikační technologie v knihovnictví 2023" za finanční podpory programu Ministerstva kultury VISK 2 (Veřejné informační služby knihoven – podprogram 2 Mimoškolní vzdělávání knihovníků). Jeho lektoři byli: Martin Burian, Jana Chvalovská, Ivana Janů a Jiří Pavlík.