Copyright Duha © 2025, Žádný příspěvek ani jeho část nesmí být reprodukován bez souhlasu autora a bez oznámení redakci.
Městská knihovna v Rožnově pod Radhoštěm byla v polovině října 2023 po kompletní rekonstrukci a přístavbě k původnímu objektu slavnostně otevřena pro veřejnost. Rekonstrukce samotná trvala rok a půl, avšak jí předcházela dlouholetá a složitá jednání, argumentace o její potřebnosti, které trvaly bezmála třicet let. Knihovna byla rekonstruována a rozšířena podle vítězného projektu architekta Karla Kubzy a studia Čtyřstěn z Brna vzešlého z otevřené architektonické soutěže. Tu město Rožnov vyhlásilo v roce 2016. Vzhledem k tomu, že objekt knihovny je samostatně stojící budova na rozsáhlejším nezastavěném pozemku, bylo součástí projektu také řešení okolí knihovny, tedy zahrady, parkoviště a prostranství před knihovnou.
V průběhu rekonstrukce byla knihovna přestěhována do náhradních prostor ve Společenském domě a poskytovala své služby v plném rozsahu, pouze s drobným omezením nedostupnosti části fondů. Od 30.6.2023 až do otevření 15.10. byla knihovna uzavřena ze zcela prozaických důvodů stěhování a přípravy provozu v nových staronových prostorech. Projekt rekonstrukce a přístavby knihovny stál bezmála 100 miliónů korun a byl podpořen třemi dotacemi. Projekt s názvem „Rekonstrukce, modernizace a rozšíření stávající budovy KNIR“ byl podpořen z programu IROP – Knihovny – SC 4.4 částkou 30,1 mil. Kč. Druhou dotací byl podpořen projekt „Přístavba městské knihovny v Rožnově pod Radhoštěm“ z programu OP ŽP ve výši 22,3 mil. Kč. Poslední dotaci získalo město od Zlínského kraje ve výši 15,3 mil. Kč. Zbylých 32,3 mil. Kč bylo hrazeno z vlastních zdrojů.
Rekonstruovaná budova knihovny disponuje podlahovou plochou cca 930 m2 a je bezbariérová. Celý koncept je rozvržen následovně: nová přístavba bude hlučnější, modernější, bude v ní větší pohyb lidí, naproti tomu původní budova bude spíše klidnější, intimnější, vhodnější pro studium. Po vstupu do knihovny mají uživatelé možnost využívat služby, které jsou dostupné i neregistrovaným uživatelům, tedy prezenční čtení časopisů v rámci tzv. „hlučné čítárny“, coffeepoint (samoobslužný kávovar s mincovníkem, který připraví presso ze zrnkové kávy, popřípadě horkou vodu pro samoobslužnou přípravu čaje), přístup k veřejnému internetu, kopírování a tisk dokumentů, toalety a přednáškový sál vybavený audiovizuální a projekční technikou.
Fondy knihovny jsou opatřeny RFID etiketami, které umožňují samoobslužnou výpůjčku u selfchecku, čtenářům jsou k dispozici samoobslužný výdejní box před budovou knihovny (tzv. Půjčbox) pro vyzvednutí si dokumentů mimo otevírací dobu knihovny a také bibliobox pro vracení knih (tzv. Vraťbox). Knihovna disponuje skladem knih s kompaktními regály, který má kapacitu 14 tis. knih. V rámci rozmístění fondů po budově knihovny jsme zrušili některá tematická vyřazení dokumentů (detektivky, sci-fi, thrillery), jiná jsme zachovali (poezie, drama, cizojazyčná literatura, komiks). Většinu dokumentů pak označujeme nově piktogramy. Beletrie pro dospělé čtenáře je řazena (vyjma shora uvedeného) do jedné abecedy. Slibujeme si od této změny větší využití fondů knih jako celku. A chtěli jsme donutit uživatele k tomu, aby se nestávali čtenáři „jediného regálu“.
Orientační systém uvnitř knihovny navazuje na jednotný grafický styl, který pro knihovnu zpracovala grafička Lenka Mičolová, která při jeho tvorbě vycházela z grafického reliéfu umístěného nad původním vstupem do knihovny, jehož autorem je dnes již nežijící rožnovský sochař Mário Kotrba. Grafická čistota a jednoduchost informačního systému potom rezonuje s jednoduchým a funkčním vybavením interiérů dle návrhů architekta Karla Kubzy.
Říjnové otevření knihovny se setkalo s velkým zájmem rožnovské veřejnosti a dle statistiky se do knihovny v ten den přišlo podívat více než 500 lidí. Ke konci roku 2023 knihovna evidovala 3 263 registrovaných uživatelů. Za dva a půl měsíce provozu knihovny v nových prostorech tedy zaznamenáváme nárůst v počtu registrovaných čtenářů o 18 % oproti předchozímu sledovanému období.
Oba tyto fakty jsou důkazem pro tvrzení, že knihovny nejsou přežitými institucemi, veřejnost má zájem o knihovnami připravované kulturní a vzdělávací programy, hrají významnou a nezastupitelnou úlohu v životě obyvatel měst a obcí. Na závěr mého krátkého psaní mi dovolte poděkovat všem lidem, kteří se na realizaci stavby a resuscitaci služeb knihovny v nových prostorech podíleli. A přijeďte se podívat, máme otevřeno šest dní v týdnu.