Copyright Duha © 2025, Žádný příspěvek ani jeho část nesmí být reprodukován bez souhlasu autora a bez oznámení redakci.
![Podpořil Jihomoravský kraj Podpořil Jihomoravský kraj](/sites/duha.mzk.cz/files/souboryredakce/tansparentJMK.png)
Míla Linc přednáší na Knihovnách současnosti, foto: Archiv SDRUK, Milan ŘískýObčanským jménem Miloslav Linc, narozen v první půli 80. let v Praze. Stejně jako mnoho knihovnických osobností se v knihovně ocitl v podstatě náhodou, když nastoupil na pobočku Městské knihovny v Praze na Smíchově, kde pracoval jako student při studiu historie na FF UK. Historii sice nedokončil, ale v knihovně se zabydlel. Převážně v Městské knihovně v Praze, ale na dobu určitou přesídlil i do Knihovny Jiřího Mahena v Brně. Nicméně dnes můžeme říci, že díky sdílení inovací v prostředí knihoven je Míla všude tam, kde se nebojí začít něco nového. Za vnášení inovací do služeb knihoven byl oceněn v roce 2023 medailí Z. V. Tobolky.
Počáteční Mílovy aktivity se zaměřily na popularizaci fantastiky, tedy literatury žánru sci-fi a fantasy, která dlouhou dobu stála na okraji zájmů knihovnic a knihovníků. Ne už tak čtenářek a čtenářů. Nejdříve pořádal tematická setkání na pobočkové, poté i na celopražské úrovni, kdy stál u zrodu CONiáše. Akce pro fanynky a fanoušky fantastické literatury dlouhé roky obsazovala malý sál Ústřední knihovny. První ročník se v rámci Týdne knihoven odehrál roku 2007.
Další krok na sebe nenechal dlouho čekat a aktivity se rozšířily o kurzy tvůrčího psaní zaměřené na fantastiku a pořádaly se pod názvem Mistři písmen, učni slov. Díky nim získalo mnoho začínajících autorek a autorů české fantastické scény sice neformální, ale zato velmi zasvěcené, vzdělání spočívající nejen ve zpětné vazbě na texty, ale obsahující i praktické ukázky například šermu nebo jízdy na koni. Protože, že je příběh smyšlený ještě neznamená, že v něm mají být faktické chyby a nepřesnosti. Podpoře psaní se Míla nerozhodl věnovat náhodou, sám je i autorem. Píše pro časopis Pevnost, publikuje povídky ve sbornících a knižně vyšla fantasy trilogie Stín černého hvozdu (2009), Mrtví muži netančí (2011) a Když se pohne les (2017). Je autorem knihy Středověký svět, která shrnuje fakta o tomto oblíbeném pozadí pro fantasy příběhy.
Aktuálně pracuje na pozici metodika Městské knihovny v Praze, kde může uplatňovat své fantastické nápady na poli rozšiřování služeb knihovny. Za ním jde myšlenka zřídit jednu pobočku zaměřenou na rukodělné činnosti, kterou se podařilo realizovat v roce 2020 otevřením sousedské dílny DOK16. Nezlomně se snaží překonat byrokratický aparát a přenést na půdu Městské knihovny v Praze tzv. knihovnu věcí. Tedy formát, který v knihovně umožní rozšířit paletu půjčovaných jednotek o stany, vysavače, parní čističe oken (osobně se na tuto položku sortimentu těším, pozn. LH) a další inventář, který potřebujete jednou za uherský rok a přitom to doma zabírá dost místa.
Svoji pozornost aktuálně zaměřil na technologie. Stojí za projektem Virtuální model Ústřední budovy Městské knihovny v Praze: online prostor pro zážitky a poznání, který byl podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska prostřednictvím Fondů EHP. Cílem projektu je jednak seznámit širokou veřejnost s technologií virtuální reality a pak také přenést budovu historické Ústřední knihovny a některé její služby do virtuálního prostředí. Je radost pozorovat, jak se věci díky Mílově renesanční osobnosti propojují. Projekt bude mít své velké zakončení při největší akci v ČR zaměřené na komiks a fantastiku – Comic-Con Prague 2024.
Posledním Mílovým tématem je umělá inteligence, se kterou měří své síly prostřednictvím nástroje ChatGPT4, který trénuje na poli vytváření podkladů pro besedy se školami, pracovních materiálů a obrázků. Zároveň vypsal soutěž s názvem Přicházejí z-AI-mavé časy o nejlepší umělointeligenční povídku. Výsledkem má být sborník povídek vydaný jako e-kniha. Od toho se také odvíjí jeho zájem o oblast autorství, kde v dnešní době nic není nemožné. Těším se, co nebo koho nám Míla do knihovny přivleče příště. Co vím určitě, je, že nudit se nebudeme.