Copyright Duha © 2025, Žádný příspěvek ani jeho část nesmí být reprodukován bez souhlasu autora a bez oznámení redakci.
Krajská knihovna Františka Bartoše ve Zlíně spustila nový e-learningový kurz, který je určený pro neprofesionální pracovníky obecních knihoven. Tento projekt je součástí úsilí o profesionální rozvoj knihoven v České republice a vychází z Koncepce celoživotního vzdělávání pracovníků knihoven 2022–2027.
Obsah byl v roce 2021 navržen ze tří knihovnických kurzů: e-learningový Knihovnický kurz Moravské zemské knihovny v Brně, e-learningový kurz Knihovnické minimum Moravskoslezské vědecké knihovny v Ostravě a prezenční Knihovnické minimum Krajské knihovny Františka Bartoše ve Zlíně. Zlínský prezenční 24hodinový kurz probíhal pravidelně od roku 2006. Na platformě Sekce vzdělávání SKIP bylo dohodnuto, že kurz bude vytvořen a odzkoušen ve Zlínském kraji a poté bude nabídnut do všech zbývajících krajů. Tvorba byla podpořena dotací z programu MK ČR VISK 1.
Hlavním důvodem pro vznik dalšího e-learningového kurzu bylo poskytnout pracovníkům i těch nejmenších knihoven základní odborné znalosti potřebné pro práci v obecních knihovnách prostřednictvím snadno dostupného a časově nenáročného formátu. E-learningový kurz s názvem Minimum obecního knihovníka (MOK) je postaven na platformě Moodle a je hostován na portálu Kurzy.knihovna.cz, který spravuje MZK v Brně.
Kurz je rozdělen do deseti modulů:
Kromě pracovníků malých neprofesionálních knihoven je kurz doporučen také všem knihovníkům, kteří v obecních knihovnách působí již déle než deset let. Mohou ho absolvovat také nové pracovnice malých profesionálních knihoven bez potřebného vzdělání, než si doplní potřebnou kvalifikaci např. v rekvalifikačním kurzu.
Moduly obsahují výukové texty, videa, odkazy na relevantní zdroje a studijní materiály ke stažení. Autory textů a studijních materiálů jsou odborníci z Národní knihovny ČR, Moravské zemské knihovny v Brně a Krajské knihovny Františka Bartoše ve Zlíně. Grafické zpracování zajistila Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně a výuková videa vytvořila firma DOMA produkce. Na videích se podílely metodičky a knihovnice z Krajské knihovny Františka Bartoše ve Zlíně. Kurz obsahuje studijní materiály, které je možné číst online nebo je stáhnout a případně vytisknout. Každý modul je doplněn příklady dobré praxe, fotografiemi z českých knihoven a interaktivním obsahem. Dále jsou k dispozici jednoduchá výuková videa, která některé moduly obsahují. Účastníci mají možnost využít diskuzní fórum, kde mohou klást dotazy a sdílet své zkušenosti s ostatními kolegy. Každý modul má přiděleného tutora, který je k dispozici pro podporu a řešení problémů.
Jednotlivé moduly jsou pro účastníky zpřístupněny postupně 1× týdně a končí povinným testem, který musí studenti úspěšně absolvovat, aby mohli pokračovat. Studium jednoho modulu by nemělo zabrat více než jeden týden. Testy je možné vícekrát opakovat. Každý student musí úspěšně splnit všech 10 testů a test závěrečný, který shrnuje veškeré učivo a je tvořen náhodně vybranými otázkami z předchozích testů. Teprve poté získá knihovník osvědčení o absolvování školení. Na konci kurzu jsou studenti vyzváni k vyplnění hodnoticího dotazníku. Pro vstup do e-learningu je nutné se registrovat na webu kurzy.knihovna.cz. Kurz MOK je pro účastníky zdarma.
Pilotní testování proběhlo ve Zlínském kraji. Pilotní kurz, který se uskutečnil koncem roku 2023, absolvovalo 26 knihovnic neprofesionálních knihoven. Pro úspěšné absolventy bylo zorganizováno setkání, kde si knihovnice vyměnily zkušenosti, zúčastnily se exkurze po krajské knihovně a obdržely certifikát o úspěšném absolvování kurzu a drobné dárky. Pro zájemce byla domluvena také návštěva nedalekého muzea. Z dotazníků i z rozhovoru na závěrečném setkání bylo zjištěno, že absolventky byly s kurzem spokojené, vyhovovalo jim postupné zpřístupňování modulů i forma studia. Ačkoliv do online diskuzního fóra knihovnice téměř nic nepsaly, při setkání jsme od nich získali důležité podněty, jako například, že některé otázky v testech byly nejednoznačné. Ty byly následně opraveny. Nejpřínosnějším modulem pro ně byl modul Kulturní, vzdělávací a komunitní aktivity knihoven, nejvíc jim daly zabrat moduly Evidence a katalogizace a Elektronické služby knihoven. Druhý běh e-learningového kurzu proběhl v termínu duben–červen 2024 a absolvovalo ho 24 účastnic ze Zlínského kraje, většinou pracovnic obecních knihoven.
Kurz bude postupně zrcadlen do dalších krajů České republiky. Ještě v letošním roce by měl být nabídnut také v Jihočeském, Ústeckém, Královéhradeckém a Plzeňském kraji. Výhodou zrcadlení je možnost komunikovat s účastníky přímo z jednotlivých pracovišť krajských metodik a zapojit vlastní tutory krajských knihoven. Další běh kurzu Minimum obecního knihovníka bude zahájen 30. 9. 2024. Přihlásit se je možné zde. Doufáme, že kurz výrazně přispěje ke zvýšení kvalifikace pracovníků obecních knihoven, což povede ke zkvalitnění služeb ve vesnických knihovnách.