Když čtenářský festival vznikne ve městě na kraji republiky a dělají ho lidé, co rádi čtou a chodí po horách.
Co se vám vybaví, když se řekne Třinec? V naší knihovnické bublině to bude možná knihovna, ale pro většinu ostatních to bude jen hokej a železárny. Jsme město, kde se atmosféra, nálada i termíny akcí ladí podle výsledků extraligy a kultura je spíše popelkou mezi jinými zájmy. A možná právě proto vznikl Čtenářský Festival Třinec / ČteFesT.
Myšlenka, uspořádat v Třinci čtenářský festival, se zrodila na jedné z pracovních schůzek party knihovníků a učitelů, když jsme se setkávali u společného plánování aktivit na podporu vzdělávání na Třinecku. Inspirací nám byl festival Tabook v Táboře, Žilinský literárny festival, festival Slunovrat v Opavě a další jiné. A že o festival vážně moc stojíme, jsme si dokázali tím, že jsme počkali, vydrželi a vyšperkovali první ročník, který se mohl uskutečnit až po trojím zrušení v době pandemie covidu.
Snažíme se propojit a ukázat návštěvníkům to, co máme rádi. Knihy a hory, proto pořádáme několik setkání s autory a autorských čtení na vrcholcích Beskyd. Třeba povídání s Alešem Palánem u chaty Ostrý nebo Slam poetry show u chaty Javorový, přímo pod vysílačem, to byl zážitek jak pro diváky, tak pro samotné vystupující. Přidanou hodnotou akce na horách je také samotná cesta na vrchol nebo k chatě, kam většinou jdeme v partě i s autory a ostatními hosty. Svou jedinečnou atmosféru má také Čtení na Zorymbku. Tady se prostě pokaždé sejde různorodá parta dětí i dospělých, každý má svou oblíbenou knihu a pak na dekách, v sedle pod horou Ostrý, čteme a povídáme si. Často nechybí ani oheň, kytara a zpěv. Je to jedna z mých srdečních akcí festivalu, čteme knihy dětské i poezii, česky, polsky i ukrajinsky a když se zadaří, je u toho s námi některý z milých hostů. Jeden rok třeba Robin Král a loni Petra Horáček.
Když nejsme na horách, většina akcí se odehrává v prostorách knihovny Třinec nebo Cafe Maroszek (součástí budovy knihovny), kde se letos i v minulých letech představila řada zajímavých, vzácných hostů, nejen z literárního světa. Mezi nejvýraznější osobnosti letošního ročníku patřila Karin Lednická, která naplnila společenský sál v kulturním domě TRISIA. Obrovský úspěch také sklidil Mariusz Szczygiel nebo Renáta Putzlacher Buchtová s Petrem Prokopem Siostrzonkem. Loni to byla skvělá autorka Viktorie Hanišová nebo uznávaný novinář Erik Tabery a publicista Petr Koubský. V roce 2022 praskala knihovna ve švech, když pozvání přijal přední český shakespearolog Martin Hilský. Všichni tito hosté vtiskli svými vystoupeními festivalu nezapomenutelný ráz.
S rostoucím týmem roste i festival a jeho obsah. Časem se přidala linka umělecká a festival zahrnuje také výstavy a odbornou diskuzi s výtvarníky a autory knih Kulatý stůl ilustrace. Letos jsme díky projektu Oko do světa mohli v Třinci hostit španělského autora Manuela Marsola, který vystavoval společně s Davidem Dolenským. Loni to byla krásná společná výstava Petra Horáčka a jeho dcery Claire. Každou z těchto výstav doprovází také workshopy pro děti a studenty třinecké ZUŠ.
ČteFesT, to jsou autorská setkání, workshopy, výstavy, divadlo, koncerty ale i odborný seminář. ČteFesTí INSPIROMAT je pravidelnou součástí festivalu. Klade si za cíl posouvat se v osobním vzdělávání a tím také zlepšovat výuku, práci s dětmi a mládeží v oblasti čtenářství. Každý rok zveme do Třince inspirativní lektory. Letos své workshopy vedly dvě velmi zkušené lektorky Nina Rutová a Kateřina Šafránková ze společnosti Kritické myšlení, z.s., redaktorky z vydavatelství Cesta domů Adéla Procházková a Markéta Čábelová a knihkupkyně Zuzana Streichsbierová z brněnské Dlouhé punčochy. Téma, na které jsme se zaměřili, byla cesta ke čtení, motivace, evokace. Inspiromat je vždy zajímavou příležitostí pro společné setkání knihovníků a učitelů, kteří mohou nad tématy přemýšlet společně a sdílet zkušenosti z prostředí knihovny a školy. „Skvěle strávený čas, spousta inspirace, skvělých lidí a příjemná atmosféra” píše ve zpětné vazbě jedna z účastnic letošního ČteFesTu.
ČteFesT vznikl z nadšení pro dobré knihy s nadějí, že osobní setkání s autory a ilustrátory, může nadchnout pro čtení nejen nás, ale i děti. Proto velká část programu probíhá právě pro školní třídy a rodiny s dětmi. Letos se mohly děti setkat s Perem Vášou, Noemi Cupalovou, Janou Šrámkovou, Renátou Fučíkovou, Robinem Králem, Petrem Horáčkem a dalšími hosty. Mohly si s autory osobně popovídat, poslechnout si, jaká byla jejich cesta k psaní nebo ke konkrétní knize. Někteří si zkusili vytvořit vlastní komiksový příběh nebo skládat příběh podle ilustrací.
Jestli ještě váháte, jestli se do Třince zajet podívat, čtěte fest a věřím, že některý z hostů, organizátorů nebo účastníků vás přesvědčí.
Proč ZAŽÍT ČteFesT?
- „ČteFesT mě baví mimo jiné i díky velmi pečlivému výběru míst jednotlivých akcí. Propojení knihovny, beskydské přírody a specifických prostor, jakou byl letos například i kostel, dovoluje zažít knihy a lidi kolem nich opravdu intenzivně a všemi smysly. Líbí se mi také, že Třinec díky ČteFesTu trochu „šokuje“ nás přespolní – město oceli a hokeje ukazuje svou něžnější, kulturní tvář a v mnoha ohledech vytírá jiným festivalovým městům zrak. Na ČteFesT se ráda vracím, protože je mi tam dobře. A protože mám pocit, že je tam dobře všem, co přijeli – hostům i účinkujícím. Je tam živo a natěšený festivalový mumraj, ale žádné překotné strkání a nervózní spěch. Třinecká knihovna, srdce festivalu, všechny zklidňuje a ladí do pohody. Návštěvníci přijedou, aby si něco zajímavého poslechli, někoho zajímavého potkali, a ne aby urvali náruč knih za polovic a nebo strávili dvouhodinovou frontu na podpis.“
Petra Schwarzová Zallmannová, recenzentka knih pro děti, lektorka a propagátorka čtenářství Opičí matka, na ČteFesT přijela i s dětmi z Kopřivnice
- „ČteFesT pro mě znamená neuvěřitelně pozitivní atmosféru, zájem místních diváků, u kterých je vidět, jak s nimi knihovna dlouhodobě pracuje, radost ze zdejšího sehraného knihovnického týmu, z neotřelých míst k vystupování, jako byl autosalon, a v neposlední řadě ze setkání s kolegyněmi a kolegy spisovateli, ilustrátory a divadelníky. A především je vždy prima cítit zdejší zájem o věc, přímočarost a vynechané prestižní hrátky.“
Marek Toman, spisovatel a publicista, představitel Divadla Čučka, host ČteFesTu
- „ČteFesT je skrznaskrz blaho pro zúčastněný, ale že se vám všem podařilo udělat z něj takový nebe i pro účinkující, to je prostě báječný. Megadobrý, říkaj moje děti a nic není lepší než megadobrý. Jako poctivýho introverta mě setkávání s novými lidmi plní až nemístným děsem, o veřejných vystoupeních nemluvě. Ovšem vřelost a přijetí, se kterými jsem se v Třinci potkala, celou tuhle hrůzu ze všeho živýho staršího patnácti let vzaly útokem. Přes všechen stres, napětí a nervy na poslední chvíli, které přípravy nutně musely doprovázet, jste vytvořili úžasně přátelský prostor pro všechny zúčastněné, přijít do knihovny bylo jako vrátit se domů - ale do dětského domů, kde všechno někdo vymyslí a obstará a na mě zbude už jenom si v tom bezpečí spokojeně hrát. Díky za to!“
Noemi Cupalová, autorka knih pro děti, host ČteFesTu
- „Skvělý výběr hostů, moderátorů, programová pestrost. Hosté jsou současně návštěvníky a nenafrněně si s účastníky povídají nejen při svých hodinkách slávy. Knihovnické soukolí, díky němuž vše precizně šlape. Cítíte, jak vítají festivalové vzrušení, vytvářejí jej rádi, sami z něj mají radost. Spoléhají se na sebe, oceňují se, přirozeně spolu sdílí a neuzavírají se. Naopak nás ujišťují, že se příjezdem stáváme součástí festivalu a užíváním si jeho možností jej spoluvytváříme. ČteFesT není festival pro náplavku. Vítají i přespolní (a že knihovnice zblízka zdáli vědí, že do Třince se jezdit vyplatí), ale opravdu chtějí jít za svými čtenáři. Program je situován do nejrozmanitějších míst a jedinečně využívá všech krás a zajímavostí blízkého okolí. Podívali jsme se na kouzelná místa, která bychom bez ČteFesTu nepoznali. A ČteFesTí INSPIROMAT? Vedle pozvaných lektorů, z nichž je takřka nemožné vybrat jen dva, mu dominuje Maričina nakažlivá bezprostřednost a umění pošťouchnout nesmělejší k interakci i ve volném čase. Z ČteFesTu odjíždíte plní a šťastní. Díky!“
Marta Tlamychová, na ČteFesT přijela s maminkou i dětmi z Přerova
- „ČteFesT je v prvé řadě čtenářský festival a jako takový nadchne každého milovníka kvalitní literatury, ať už dospělé či dětské. Jeho obrovským benefitem je ale to, že ve stejné míře oslovuje také příznivce výtvarného umění. Knihy, to totiž nejsou jen stránky plné textu, ale také ilustrace, které čtenáře provází příběhem a často pro něj bývají stejně důležité, jako text samotný. A právě to ČteFesT ukazuje - na pravidelných výstavách prezentuje české i zahraniční ilustrátory a originály jejich prací, díky čemuž můžou návštěvníci vidět díla známá z knih v jejich původní autorské verzi. Což je mnohdy hodně zajímavý pohled pod pokličku knižního a ilustrátorského světa. Vidí obrazy v překvapivých velikostech, s dosud neviděnými detaily, s původními poznámkami i chybami, zhmotňuje se před nimi celý tvůrčí proces. Na workshopech vedených edukátorkou, ale i ilustrátory samotnými, si pak děti i dospělí můžou zažít tvorbu v duchu daných děl na vlastní kůži, můžou koukat známým tvůrcům pod ruce, zjistit, co všechno se za jejich umem skrývá, že to mnohdy není jen o nakreslení obrázku, ale o velmi poctivém řemesle, o umění a lásce k tomu, co dotyčný dělá. A tuhle svou vášeň pro knihy a tvorbu, příběhy a vůbec pro život jako takový předávají dětem, dospělým, všem ČteFesTím návštěvníkům. Doslova do jejich života vnášejí barvy.“
Veronika Chmelařová, historička, galerijní edukátorka, autorka knihy Od Venuše po atomy, organizátor festivalu
- „V roce 2024 se ČteFesT pro mě stal překvapením a zároveň zážitkem roku. ČteFesT je vždy skvěle připravený, má zajímavé hosty a program je tu jak pro dospělé, tak i pro děti. K atmosféře festivalu přispívá i to, že se část programu odehrává v nádherné krajině okolních kopců beskydské krajiny. Pro mě, jako autora a ilustrátora knih pro děti, jsou zajímavé také výstavy a dílny pořádané v galerii Třinecké knihovny. Tento rok v ní vystavoval například světově známy autor a ilustrátor Manuel Marsol společně s výborným českým ilustrátorem Davidem Dolenským. Příležitostí, kde se člověk může setkat a popovídat si se svými oblíbenými autory, umělci a zajímavými lidmi, většinou mnoho není. ČteFesT tím místem je.“
Petr Horáček, český výtvarník, autor mnoha báječných knih pro děti, žije a publikuje v UK, host, který je v třinecké knihovně už skoro doma
- „ČteFesT? Nemá zatím desítky let tradici (ale bude ji mít). A už má věhlas. A pohodu. Třinecká knihovna a její lidé dělají úžasnou práci ve prospěch čtenářství a uživatelů a čtenářů vícera generací. Vyjádřím to zkratkou 6P a za písmena dosadím: pohoda, poučení, potkávání, pousmání, prožitek a použití do nejen knihovnicko-učitelské praxe nebo učitelství. Mohl jsem letos vidět, slyšet, zkusit si pár dílen. Držím palce a děkuji.“
Richard Papík, učitel ze Slezské univerzity v Opavě a knihovník z jedné menší lékařské knihovny, host ČteFesTího INSPIROMATU
- „Na ČteFesT jsem se vrátila již podruhé s celou rodinou a opět jsem byla nadšená. Z pohledu rodiče je ČteFesT skvěle zorganizovaný a nabízí mnoho aktivit pro děti všech věkových kategorií. Moje děti byly nadšené z dětského dne, kde se mohly setkat s autory a ilustrátory svých oblíbených knih, konkrétně s Petrem Horáčkem a Robinem Králem. Bylo úžasné vidět, jak se jejich oči rozzářily při každém příběhu a dokonce jsme měli možnost slyšet i jeden úplně nový, který se teprve bude vydávat. Navíc prostředí knihovny bylo velmi přátelské a bezpečné, nikdy jsem neměla pocit, že by děti někomu vadily. A to i na besedách určených pro dospělé. Jako pedagog jsem se pak již sama zúčastnila Inspiromatu, kde jsem ocenila vzdělávací hodnotu festivalu. Bylo zde mnoho přednášek a diskuzí zaměřených nejen na podporu čtenářské gramotnosti a rozvoj kritického myšlení u dětí. Setkání s odbornicemi na literaturu a dětské čtenářství bylo inspirativní a poskytlo mi nové nápady do mé práce. Bylo skvělé potkat známé i nové tváře z různých koutů republiky, které sdílejí stejnou vášeň pro čtení. Tato možnost propojení je pro mě jednou z nejdůležitějších částí ČteFesTu. Byla to skvělá příležitost pro celou rodinu strávit kvalitní čas společně a zároveň se něco nového naučit. Určitě se těším na další ročníky!“
Mgr. Kateřina Honcová, učitelka a vášnivá čtenářka, na ČteFesT už podruhé s celou rodinou přijela z Brna
Pokud jste dočetli až sem a chcete zažít ČteFesT na vlastní kůži, těšíme se na vás fest od 30. 5. do 8. 6. 2025 na pátém ročníku festivalu. Více se dočtete na www.ctefest.cz, na instragramu i facebooku.