Copyright Duha © 2025, Žádný příspěvek ani jeho část nesmí být reprodukován bez souhlasu autora a bez oznámení redakci.
Vážení a milí čtenáři,
na sklonku léta Vás oslovujeme potřetí, tentokrát s číslem zaměřeným na vnímání knihoven prostřednictvím hmatu. A na co si budete mít možnost prostřednictvím Duhy obrazně sáhnout?
Rubrika Studie, články Vás zavede do tří městských knihoven. Představí Vám Knihovnu věcí v České Třebové, rozvíjení dovedností dětí s LEGO WeDo v Poličce a moderní společenské i deskové hry z Krnova. Přiblížíme projekt Digitální odysea v knihovnách (Veřejné knihovny), který pomáhá seniorům s ovládáním dotykových zařízení i online nástrojů. Pokud si chcete ověřit či rozšířit své digitální kompetence, přijměte pozvání do e-learningového kurzu „Knihovníci jako mediátoři v šíření základních digitálních dovedností“ (Informace pro knihovny). V případě, že byste se raději věnovali odborným znalostem, nabízí se Vám nový e-learningový kurz s názvem „Minimum obecního knihovníka“.
Dotýkáme se však i řady dalších aktuálních témat. Svůj pohled na oborové dění s námi v rozhovoru sdílel Vít Richter (Proměny českého knihovnictví). Zaměříme se na knihovní tematické dvouletky (Informace pro knihovny) či nový ročník projektu Jižní Morava čte (Konference, akce). Vezmeme Vás na prohlídku dánských knihoven (Zkušenosti ze zahraničních knihoven) a do MZK na výstavu „Mezi kouzly, vírou a pověrou“ (Z činnosti MZK). V čísle nechybí ani čtenářská lekce, recenze či fejeton. Rádi bychom Vám na závěr poděkovali za vyplnění ankety časopisu Duha, z jejíchž výsledků budeme dále vycházet. Současně přivítáme i další podněty k podobě či náplni časopisu. Přejeme Vám úspěšné podzimní dny.
Za redakci časopisu Duha
Jan Lidmila