Copyright Duha © 2025, Žádný příspěvek ani jeho část nesmí být reprodukován bez souhlasu autora a bez oznámení redakci.
V letošním roce uplynulo 100 let od otevření obecní knihovny v Otnicích. Podle zápisu v kronice se před 100 lety v obecní kanceláři začaly půjčovat první knihy. V současné době už knihovny nejsou vnímány veřejností jen jako půjčovny knih, ale stále častěji se na více místech stávají komunitními centry. V knihovnách se setkávají lidé různých generací i zájmů. Nejen během půjčovní doby, ale také na besedách, přednáškách, vzdělávacích seminářích, tvořivých dílnách a dalších různorodých akcích. Jednou z oblíbených akcí v Obecní knihovně v Otnicích jsou pravidelné Fairtradové pondělky, které jsou prodchnuty typickou vůní kávy.
Obec Otnice se v roce 2020 stala první Fairtradovou obcí v České republice. Slavnostní předání titulu proběhlo v čerstvě zrekonstruované knihovně, která ještě voněla novotou. Od nápadu k realizaci Fairtradových pondělků neuběhl ani rok a díky podpoře vedení obce nabízíme každé pondělí v knihovně lahodnou fairtradovou kávu. Nejen v pondělí během půjčovní doby, tedy od 11 do 18 hodin, ale také během akcí v knihovně, mohou čtenářky, čtenáři, ale všichni návštěvníci, ochutnat výbornou fairtradovou kávu. Kdo ochutná šálek fairtradové kávy, odnáší si úžasný zážitek. Káva je totiž nápoj, který si můžeme užívat doslova všemi smysly. Vůně kávy dokáže navodit příjemnou atmosféru, pocit pohody, a dokonce se může dotknout až samotné duše. Ve své fantazii se můžete přenést na vzdálené plantáže, kde se pěstuje a ručně sklízí oblíbená káva, ucítit teplé sluneční paprsky a navíc mít dobrý pocit, že podporujete dobrou věc. Chuť a čich jsou smysly, které spolu velmi úzce souvisí, žel jsou často opomíjenými lidskými smysly, byť mají důležitý význam ve vývoji dítěte. Vůně jsou již od dětství intenzivně spojeny s emocemi. Těžko si dokážeme představit necítit vůni a nevnímat chuť. Kdo nepije kávu, má možnost dát si fairtradový čaj. Černý, zelený, mátový či ibiškovo-šípkový. Díky Fairtradovým pondělkům si v knihovně užíváme příjemnou pohodovou atmosféru jako v oblíbené kavárně.
V kancelářích otnické radnice i v otnické knihovně nakupujeme, a tudíž pijeme a návštěvníkům nabízíme pouze fairtradovou kávu a fairtradové čaje. Tomu, než si pochutnáme na kávě připravené z upražených a umletých kávových zrn, předchází spousta práce a času. Díky nákupu fairtradových výrobků dáváme lidem ze zemí Afriky, Asie a Latinské Ameriky možnost uživit se vlastní prací za důstojných podmínek. Zapojením do fairtradových družstev dostávají drobní pěstitelé odpovídající odměnu, jsou dodržována lidská práva, na polích či plantážích nemusí pracovat děti, pěstování je šetrnější k přírodě. Za fairtradový příplatek si staví školy, studny nebo přispívají na lékařskou péči pro celou komunitu. Rostoucím problémem pro práci farmářů je klimatická změna a její stále intenzivnější dopady na jejich živobytí. Fairtrade pomáhá pěstitelům získat znalosti, jak s těmito dopady lépe bojovat, jak se jim přizpůsobit. Například používat k zavlažování dešťovou vodu, přejít na pěstování odolnějších odrůd rostlin, sázet stromy mezi kávové keře.
Návštěvníci otnické knihovny mají k dispozici také informační materiály o Fairtrade, které si mohou přečíst v knihovně. Je-li příznivé počasí, mohou využít venkovní posezení u knihovny nebo si vše prostudovat v teple svých domovů. Děti si rády vybarvují fairtradové omalovánky, luští fairtradové křížovky nebo hrají fairtradové pexeso – FAIRXESO. Snažíme se informovat veřejnost o férovém obchodu různými způsoby. Jedním z nich je promítání filmů v knihovně. Letos jsme promítali nový dokumentární film Kávová budoucnost, který přibližuje životy pěstitelů kávy v Latinské Americe. Poté následovala zajímavá beseda s jedním z autorů filmu Stanislavem Komínkem z Fairtrade Česko a Slovensko. Stanislav Komínek s Lukášem Matěnou osobně navštívili fairtradová družstva v Kolumbii a na Kostarice. Snímek je zaměřený nejen na představení problémů, ale i cest vedoucích k důstojnému životu pěstitelů a ochraně přírody. Nejde v něm jen o budoucnost kávy, ale i celé naší planety. Součástí aktivit knihovny jsou také tematické putovní výstavy. Velmi dobře spolupracujeme s místní základní školou a společně se každoročně podílíme na organizování říjnové Výstavy na stromech v parku u školy nebo na květnovém happeningu Férová snídaně na farní zahradě.
Chcete také podpořit spravedlivý obchod? Nejjednodušším způsobem, jak se zapojit do Fairtrade, je hledat v obchodech fairtradové zboží. Na obalech produktů je sice známka FAIRTRADE malá, ale hodně znamená pro zapojené pěstitele a pracovníky. Díky Fairtrade mají farmáři jistotu minimální ceny za svou produkci a jsou tak chráněni proti výkyvům na trhu. Kromě toho mají navíc k dispozici peníze ve formě fairtradového příplatku. Svou volbou tak může každý z nás přispět ke spravedlivé a udržitelné budoucnosti pěstování kávy, kakaa, květin nebo například banánů.
Máte-li rádi typickou vůni kávy, zastavte se v otnické knihovně na šálek lahodné fairtradové kávy. Výbornou fairtradovou kávu jsme nakupovali od brněnské organizace NaZemi, se kterou byla skvělá spolupráce. Bohužel, od příštího roku budeme hledat nové dodavatele fairtradových produktů, jelikož organizace NaZemi ukončila obchod a svoje síly zaměřuje na nové projekty. V současné době v knihovně nabízíme prvotřídní směs arabiky z Guatemaly a středního Mexika a robusty z Tanzánie. Fairtradová káva, kterou u nás ochutnáte má plné tělo, díky podílu robusty má nižší kyselost a vyváženou chuť s nádechem hořké čokolády a lískového oříšku.