Copyright Duha © 2025, Žádný příspěvek ani jeho část nesmí být reprodukován bez souhlasu autora a bez oznámení redakci.
Letošní ročník tradičního semináře Knihovna v obci[1] (Co venkovské knihovny umějí a mohou), který se konal v Praze, a to v pobočkách Městské knihovny v Praze – na Petřinách a v Dolních Chabrech, přinesl opět bohatý program plný praktických rad a inspirací pro knihovníky z menších obcí. Setkání knihovníků malých knihoven, jehož historie sahá až do roku 2005, se stalo významnou platformou pro výměnu zkušeností a prezentaci nových trendů v oblasti knihovnictví.
Seminář připravuje vítězná knihovna soutěže Knihovna roku (kategorie základní knihovna), ve spolupráci s příslušnou krajskou knihovnou a za podpory SKIP (sekce pro venkovské knihovny). Od roku 2021 převzala organizační zajištění Lucie Macháčková z Národní knihovny. Letošní ročník byl věnován zejména představě regionálních specifik knihoven v hlavním městě Praze. Ve středu se stala hostitelskou knihovnou pobočka MěK na Petřinách. Knihovníky z nejrůznějších obcí srdečně uvítal jak Mgr. Roman Giebisch, Ph.D., tak i náměstkyně ředitele MěK v Praze PhDr. Zuzana Kopencová, která účastníky závěrem prvního dne provedla knihovnou.
Kolegyně Mgr. Hanka Hrabáková představila širokou škálu služeb, které pražské knihovny nabízejí, a poukázala na význam spolupráce v rámci Metropolitní knihovny. Každoročně je vydávána Roční zpráva o výkonu regionálních funkcí v kraji Hlavní město Praha, pro knihovníky je organizováno vzdělávání a krajská metodika nabízí i metodickou či praktickou pomoc pro pořádání aktivit i ukázky prezentace příkladů dobré praxe. Tím nejzajímavějším byla ukázka Portálu pražských knihoven[2], kde knihovníci mohou najít všechny informace potřebné ke své práci. Web je doplněn i přehledným kalendářem akcí, aktualitami, metodickými příručkami i vzory dokumentů ke stažení. Zajímavou ukázkou na závěr byly i ukázky rekonstruovaných knihoven.
O činnosti komise Knihovny roku 2022 hovořila Mgr. et Mgr. Monika Kratochvílová. Krátce ukázala soutěžící knihovny, které byly v roce 2022 také představovány v miniseriálu na facebooku SKIP. Práce komise je nelehká – o tom svědčí i malá statistika; komise během pěti dnů ujela 1673 km a na cestě strávila téměř 24 hodin. V každé navštívené knihovně strávili komisaři 90 minut, i když by se mnohdy rádi zdrželi déle. S navazujícím příspěvkem Knihovna – místo, které spojuje vystoupila Mgr. Lenka Dostálová z Metodického centra pro výstavbu a rekonstrukce knihoven. Na příkladu mnoha fotografií ukázala na nešvary, stereotypy a následně i na inspirující řešení budov i interiérů knihoven. Mnohé z účastníků překvapila šíře činností metodického centra o to více, že Lenka Dostálová je stále jediným zaměstnancem, který řeší tuto problematiku pro knihovny v celé ČR.
Ing. arch. Tomáš Hořava je autorem řešení prostoru mnoha knihoven na území Prahy. Příspěvek o tom, co vše by měl zohlednit architekt, možnosti komunitních knihoven, návaznosti prostor i promyšlené koncepce činnosti knihoven do dalších let, všechny přítomné velmi zaujal. Komunikace mezi knihovnou a architektem, nové trendy v pojetí vybavení knihovny, vliv hluku, osvětlení – to vše jsou témata, na která se často zapomíná. Po jednání následovala zajímavá prohlídka historického Vyšehradu pod vedením Mgr. Jakuba Rychtáře, jehož znalosti o historii lokality byly velmi poutavé. Závěr dne patřil zájemcům o činnost HW Lab na Vyšehradě a praktickému vyzkoušení virtuální reality a tisku 3D.
Druhý den jednání se skupina přesunula do Dolních Chaber. Na uvítání paní starostky této městské části Kateřiny Šilhové Šafránkové navazovala prezentace a prohlídka Knihovny Dolní Chabry. Kolegyně Alena Wachtlová s entuziasmem, kreativitou a velkým nasazením realizuje ve své knihovně neskutečné množství aktivit. Další přednáška kolegyně Lucie Janákové z Knihovny Smrčná ukázala, že i po 40 letech lze obnovit činnost knihovny a naplnit ji mnoha kulturními i vzdělávacími aktivitami a zapojit do spolupráce spolky i dobrovolníky. Tématem Živá knihovna, kdy knihami jsou živí lidé, a Maratonem čtení tatínků v Knihovně městyse Choltice se zabývala kolegyně Radka Zelenková. Téma měsíce čtenářů s podtitulem Nejlepší čtenář je táta se knihovna chopila lehce netradičně a tátové přišli číst do školy žákům 1. stupně.
Jsme v kurzu? Aneb digitální služby státu v knihovnách připomněl PhDr. Vít Richter. Témata, kterými rezonuje současné české knihovnictví, Díla nedostupná na trhu a možnosti využití v každé knihovně, další centrální služby státu a zamyšlení nad tím, proč je knihovny nevyužívají, otázky i odpovědi a diskuze Ústřední knihovnické rady byly zamyšlením pro všechny. Řešením je zapojení se do dalšího vzdělávání v projektu Jsem v kurzu.
Představení projektu Společné komunitní Podlipansko ve spolupráci místní akční skupiny, místního akčního plánu vzdělávaní a obecní knihovny uvedla kolegyně Michala Hlušičková. Otázkami, jak zapojit lidi z obce do činnosti knihovny, jak vytvořit komunitu, která si navzájem pomáhá a tvoří o něco lepší obec a kdo je dobrovolník a kde ho vzít, představila téma v příspěvku Eva Vodičková z Městské knihovny Chodov. Workshop věnovaný otázkám praktického využití AI v knihovně se věnoval kolega Míla Linc. Co AI může umět v knihovně, jak fungují velké jazykové modely, které lze využít a na co si dát pozor. Jak správně zadávat otázky a co od AI chtít a nenechat se AI ovládat. Na závěr si Míla Linc nechal pár otázek k zamyšlení. Jak se změní čtenářství? Jak se změní spisovatelství a co naše knihovny?
Závěr semináře patřil těm nevytrvalejším. Pod odborným dohledem lektorky Blanky Červinkové[3] proběhla tvořivá dílna, tentokrát tvorba vlastní keramické mozaiky. O kulturní zakončení celého semináře se postarali herci z Divadla Divoch[4] (neboli Divadelní ochotníci chaberští) s představením komedie Víkend autora Ivana Krause. Dvoudenní seminář Knihovna v obci (Co venkovské knihovny umění a mohou) skončil. Inspirace, živé diskuze i nové kontakty předznamenávají další spolupráci mezi knihovnami. Informace i prezentace jsou ke stažení zde.
[1] Dostupné z: https://venkovskeknihovny5.webnode.cz/
[2] Dostupné z: https://regionpraha.mlp.cz/
[3] Viz www.atelierucervinku.cz
[4] Viz https://www.divochdivadlo.cz/