Copyright Duha © 2025, Žádný příspěvek ani jeho část nesmí být reprodukován bez souhlasu autora a bez oznámení redakci.
Knihovna Jiřího Mahena v Brně (dále KJM) se v letošním roce pustila do obnovy projektu, který si kladl za cíl pomoci knihovníkům hledajícím inspiraci při tvorbě vzdělávacích programů pro nejrůznější školní skupiny. Jedná se o Databanku vzdělávacích knihovnických programů. Knihovny chtějí být a jsou důležitým partnerem ve vzdělávání pro školy, a proto je nezbytné, aby jejich vzdělávací nabídka byla kvalitní, aktuální, aby byla pro pedagogy a jejich žáky přitažlivá tematicky i formálně. A to je nedílnou součástí celé myšlenky vedoucí ke spuštění Databanky – poskytnout metodickou pomoct těm učícím knihovníkům, kteří ji hledají a potřebují.
Tento projekt byl poprvé historicky spuštěn v roce 2013 a byl spolufinancován z VISK2. Jelikož ale během jeho fungování vyvstala řada překážek, postupně zájem o jeho plnění upadal, o jeho využívání však nikoliv. Databanka se posléze na několik let odmlčela, v té době probíhal průzkum mezi jejími uživateli, zda je stále zájem o to, aby byla existovala. A tento zájem byl ze strany většiny uživatelů deklarován, zároveň byla získána řada podnětů, jimiž šlo Databanku vylepšit, udělat ji efektivnější, častý požadavek např. byl, aby byla méně byrokratická.
V době, kdy webové stránky KJM procházely rekonstrukcí a revitalizací, bylo usneseno, že v rámci tohoto nově konstruovaného webu bude rovněž část prostoru věnována právě Databance. Vzniklo tedy virtuální úložiště pro vytvářené metodiky k vzdělávacím lekcím, které zde mohou být dány k dispozici dalším zájemcům. Prozatím je však databankové prostředí veřejnosti skryto, jelikož stále probíhají přípravné práce na její spuštění a plní se prvními várkami programů.
Databanka vizuálně funguje a vypadá jako klasický knihovní katalog, dá se v ní vyhledávat pomocí klíčových slov, jména autora, názvu lekce a dalších. V současné době procházejí dříve vložené programy z původní Databanky důslednou revizí z obsahového a autorsko-právního hlediska, aby bylo možné je bezpečně zavěsit do online prostředí, bez obavy z porušování práv jejich autorů. Pro tuto část práce byla v projektu využita i služba právnické firmy, která zpracovala právní analýzu možných úskalí vkládaných materiálů a vytvořila manuál s doporučeními, jak správně autorská a případná další práva v Databance ošetřit.
Na obnovu Databanky požádala KJM v roce 2024 o finanční podporu svým projektem Rozvoj spolupráce knihoven a škol ve VISK1 a odtud získala část financí na veškeré potřebné práce. Úrovní práce bylo několik – nejedná se jen o samotnou kontrolu programů a koordinaci aktivit či tutorování vkládaných lekcí. V rámci celoroční práce vznikla např. příručka pro učící knihovníky, kterou mohou využít při tvorbě metodik jako pomoc – v ní jsou zpracována potřebná témata vč. podrobně rozebraných Rámcových vzdělávacích programů pro tři stupně vzdělávání (MŠ, ZŠ, SŠ), abychom dokázali jako knihovny hovořit jazykem škol a vytvářely jsme nabídku, která bude průkazně popisovat, v jakých oblastech v souladu s RVP se žáci budou vzdělávat, pokud na daný program přijdou. Součástí příručky je i zpracování vybraných metod kritického myšlení, jimiž si mohou knihovníci obohatit své metodické portfolio. Je zde jedna kapitola věnována správné formulaci vzdělávacích cílů a dále zde jsou kapitoly věnované samotné tvorbě metodik, co je vhodné a nezbytné, aby bylo jejich součástí, a v neposlední řadě je v příručce zpracována právě dílčí část věnovaná autorským právům a jejich ochraně při tvorbě lekcí.
Další aktivitou letošního projektu byly výjezdní semináře ve vybraných SKIP regionech. Uskutečnily se prozatím tři z nich, a to v knihovnách v Kutné Hoře, Českých Budějovicích, Liberci a neplánovaně rovněž v Brně, zde to bylo původně zamýšleno jako online školení. Z důvodu nepříznivé povodňové situace byl prozatím odložen výjezd do Olomouce, zde je však v jednání náhradní termín. Dále pak proběhlo také jedno online školení, které bylo adaptovanou verzí výjezdního semináře a rovněž bylo co nejvíce interaktivní. Během těchto školení byli zároveň vyzváni případní zájemci, zda se v dalších letech nechtějí stát ambasadory Databanky a pomoci v šíření její myšlenky a při vzdělávacích aktivitách, na něž by byli proškoleni. I s nimi již proběhlo setkání nyní na podzim.
Nejvíce očekávanou součástí celé Databanky jsou ale samozřejmě právě metodiky ke vzdělávacím lekcím. Databanka bude v začátku naplněna vybranými programy z původní Databanky, dále se zde objeví metodiky z projektu Bookstart, vhodné pro práci s nejmenšími dětmi, dále vybrané lekce z knihovnické přehlídky OKnA, případně výběrově i lekce z časopisu Čtenář či Duha, které zde byly v předcházejících měsících či letech uveřejněny.
Ale to není vše – v projektu Rozvoj spolupráce knihoven a škol cílíme na skutečné propojení formálního a neformálního vzdělávání a vzájemné obohacování obou partnerských stran, proto v letošním roce bude projektem podpořeno 20 tvůrců z řad učících knihovníků, kteří tvoří úplně nové programy na zadaná projektová témata (ta vznikla analýzou poptávky ze strany knihoven). Tyto programy však nemohou být vloženy do Databanky bez jejich ověření funkčnosti, proto je projektem podpořeno i 20 pedagogů, kteří přivedou své třídy na tyto lekce a zpracují pro daného knihovníka zpětnou vazbu – posudek k této lekci, z něhož následně knihovník zapracuje podněty do své metodiky, kterou finálně na závěr odevzdá. Právě toto obohacování a vzájemné sdílení zkušeností partnerů z formálního a neformálního vzdělávání může přispívat k tomu, aby se myšlenka kvalitního a smysluplného partnerství mezi knihovnami a školami posouvala dále a nebylo to pouhé slovo na papíře.
Věříme, že Databanka bude přínosným pomocníkem pro učící knihovníky, kteří si zde po přihlášení budou moci programy stahovat a následně s nimi pracovat ve svých domovských knihovnách. Naplnění jednoho z pilířů Koncepce rozvoje knihoven, kde jsou knihovny představeny jako vzdělávací a vzdělanost podporující instituce, je zde ryze patrný, proto budeme moc rádi, pokud zvážíte, zda by se některý z vámi vytvořených programů nedal do Databanky pro inspiraci dalším lidem vložit v rámci vzájemného sdílení dobré praxe. S případnými problémy s převodem do „databankové šablony pro metodiky“ vám tým pracovníků, který ji má na starost, rád pomůže.
Databanka je ve své poslední přípravné fázi, jelikož chceme, aby její spuštění bylo bezproblémové a bylo na co se přijít do ní podívat, trvají práce o něco déle, než bylo původně předpokládáno. Ale doufáme, že to čekání na její spuštění bude vykompenzováno tím, jak bude Databanka užitečná ve vaší praxi. Pro další dotazy pište prosím na tento e-mail: databanka@kjm.cz