Copyright Duha © 2025, Žádný příspěvek ani jeho část nesmí být reprodukován bez souhlasu autora a bez oznámení redakci.

Webové stránky Městské knihovny Znojmo prošly za posledních 8 let několika změnami. První jednoduchý web byl spuštěn v roce 2002, byl vytvořen ve FrontPage a jakákoliv změna obsahu byla složitá a velice časově náročná. Přestože jsem neměl žádné zkušenosti s tvorbou webu, začal jsem se zajímat, jak vytvořit stránky, ve kterých lze efektivně přidávat a měnit obsah a tím uspořit tolik drahocenný čas.
Po dlouhém hledání a zkoušení, kdy jsem otestoval několik zdarma dostupných systémů, jsem narazil na systém Mambo, který se mi zdál nejvhodnější a to hlavně díky jeho jednoduchosti (web lze vytvořit bez velkých odborných a technických znalostí), velkému množství rozšíření a kvalitní českou podporou. A protože v roce 2001 byl i tento redakční systém (CMS, Content management system) uvolněn pro open source komunitu a šířený pod licencí GNU GPL (tato licence umožňuje komukoliv jej svobodně instalovat, šířit, zkoumat apod. zcela zdarma), nic nebránilo k vytvoření stránek naší knihovny právě v tomto systému.
V roce 2005 došlo k neshodám mezi open-source vývojáři systému Mambo a skupina se rozdělila. Zanedlouho na to vznikl sice nový systém s názvem Joomla 1.0, ale vycházel ze systému Mambo. Jelikož Mambo již nemělo dostatečnou podporu u české komunity, rozhodl jsem se pro převod stránek do Joomly. Díky kompatibilitě jádra obou systémů zůstala zachována všechna data a přechod byl poměrně jednoduchý. Začátkem roku 2008 ale nastal veliký zlom, když na scénu open-source systémů vstoupila nová verze systému Joomla s označením 1.5, která se již zcela zbavila pozůstatků původního Mamba. Postupem času bylo třeba opět stránky naší knihovny vylepšit a tak na podzim roku 2010, kdy už existovalo pro tento systém dostatek kvalitních doplňků a po delší přípravě na lokálním PC, dostaly stránky nový kabát založený právě na verzi 1.5.
S použitím tohoto systému se správa webu a přidávání obsahu stává maličkostí.
Tato verze dostala mnoho vylepšení, během prvního roku ji stáhlo 2,5 milionů uživatelů a je hojně využívána po celém světě. Počet registrovaných vývojářů překročil počet 65 000 a existuje více jak 4000 doplňků. I přes velký počet dostupných systémů vyčnívá Joomla svojí jednoduchostí a elegancí jak při instalaci, tak při správě.
Systém lze rozdělit na 2 části, tzv. frontend (veřejná část webu) a backend (administrace) a díky velké oblibě a podpoře v České republice (www.joomlaportal.cz) jsou obě tyto části kompletně v češtině.
Administrace slouží k pohodlnému nastavení systému a instalaci dalších rozšíření, kterých existuje nepřeberné množství – fotogalerie, e-shopy, diskusní fóra, kalendáře, správce souborů a jsou jak zdarma, tak placené. Většinu z nich jde obsluhovat přímo z veřejné časti webu a vše je tak rychlé a jednoduché. Důležitou součástí jsou pak šablony uživatelského rozhraní (templates) třetích stran, které jsou skvěle navržené a z obrovské nabídky na internetu si vybere snad každý. Pryč jsou doby, kdy profesionálně vypadající web stál nemalé finanční prostředky a na jejím vytvoření se podíleli profesionální designéři a programátoři.
Kompletní správa odkudkoliv pomocí webového rozhraní, jednoduchá správa obsahu stránek (texty, obrázky) bez znalostí programovaní, registrace a administrace uživatelů, manažer obrázků, ankety, odkazy, automatizovaná správa nabídek, vestavěný editor textu, fulltextové vyhledávání, správa reklamních bannerů, volitelné SEF (Search Engine Friendly) tzv. přátelské adresy, podpora kanálů RSS a Atom, funkce pro zpřístupnění obsahu postiženým, podpora více jazyků a mnoho dalších.
Protože stávající webový prostor již nedostačoval nárokům nového systému, musel jsem nejprve vybrat vhodnější. Dnes již existují dokonce firmy, které nabízí podporu přímo pro Joomlu, a tak jediným technickým kritériem zůstává podpora PHP a MySQL. Přechodem do nové verze získaly stránky další funkce a díky nové šabloně i moderní vzhled. Šablona je navíc uzpůsobena pro zobrazování na mobilních zařízeních. Při jejich detekci tak automaticky přizpůsobí vzhled a menu pro jednodušší orientaci. Stránky dostaly nové logo a
konečně jsem také zprovoznil delší dobu slibované SEF a vícejazyčnou podporu, která je vytvořena poměrně jednoduchým a funkčním způsobem pomocí Google překladače. Ten je řešen efektně pomocí doplňku využívajícího dnes populární JQuery (javascriptová knihovna sada funkcí, která usnadňuje práci s javascriptem). A protože ve světě počítačů vládne vedle Google i Facebook, přidal jsem rovněž doplněk pro tzv. lajkování (umožňuje uživatelům Facebooku sdílet nějaký obsah se svými přáteli). Další novou funkcí, je převod článků do formátu PDF, ta je integrovaná přímo v systému a oproti starší verzi konečně funguje i v českém jazyce. Jinak obsahově stránky zůstaly víceméně stejné a došlo jen ke kosmetickým úpravám.
Volba Joomly byla jedním z nejdůležitějších kroků k webu, který splňuje alespoň trošku mé představy moderní prezentace. Doufám, že jsem tímto článkem přiblížil tento skvělý systém a že ho třeba využijí i další knihovny a rozšíří tak řady desítek tisíc nadšených uživatelů. Systém již využívá např. knihovna v České Třebové, která se pravidelně umisťuje na předních místech v soutěži Biblioweb.
V roce 2009 se Joomla konečně dočkala i knihy a v roce 2010 jejího překladu do českého jazyka (Joomla! Podrobný průvodce tvorbou a správou webů). Tuto knihu již některé knihovny zařadily do svého fondu.
V době psaní těchto řádků vyšla nová verze 1.6, která má zase o něco propracovanější funkce a lepší ovladatelnost.