Copyright Duha © 2025, Žádný příspěvek ani jeho část nesmí být reprodukován bez souhlasu autora a bez oznámení redakci.

Vážení a milí čtenáři,
v době, kdy se stále větší část našeho života přesouvá do digitálního prostoru, se elektronické dokumenty a digitalizované sbírky staly nedílnou součástí knihovních služeb. Proto jsou i tématem druhého čísla Duhy s podtitulem digitální poklady. Díky nim se mění přístup ke znalostem, které se stávají dostupnější bez ohledu na čas a místo. A jaká témata v naší pokladnici najdete?
Ve Studiích, článcích se zamyslíme nad tím, jak a proč zpřístupnit čtenářům díla nedostupná na trhu. Nahlédneme do akademických knihoven podporujících otevřenou vědu a zjistíme, jaké zkušenosti s databází elektronických knih Bookport mají v Moravské zemské knihovně. O své poznatky s půjčováním e-knih a e-audioknih se s námi v rozhovoru podělila Zuzana Hájková (Proměny českého knihovnictví). Přineseme i podněty k vyhledávání digitalizovaných starých tisků (Informace pro knihovny) a zprávu z konference Elektronické služby knihoven (Konference, akce). Nezapomínáme však ani na oblast digitální hygieny (Inspirace, podněty, náměty).
Z dalších příspěvků doporučujeme například lekci mediálního vzdělávání pro děti, knižní a herní tituly vybrané knihovníky (Inspirace, podněty, náměty) nebo představení divadélka Kamishibai (Informace pro knihovny). Připomínáme také dvouleté výročí Knihovny Milana Kundery, která nabízí řadu zajímavých programů (Z činnosti MZK). A protože se blíží čas dovolených, přiblížíme Vám možnosti zahraničních stáží knihovníků přes program ERASMUS+ (Informace pro knihovny) i život českého knihovníka na Maltě (Zkušenosti ze zahraničních knihoven). Věříme, že si z pestré nabídky čísla vyberete, a přejeme Vám příjemně strávený čas dovolených.
Za redakci časopisu Duha
Jan Lidmila