Copyright Duha © 2025, Žádný příspěvek ani jeho část nesmí být reprodukován bez souhlasu autora a bez oznámení redakci.
Vážení čtenáři,
Duha číslo 2/2011, tedy druhé elektronické číslo časopisu v prvním pololetí 2011 pokračuje v tématu informační vzdělávání uživatelů.
Ve studiích a článcích se seznámíme se zkušenostmi ze Slovenské republiky. V květnu 2011 se konala v Bratislavě již 4. mezinárodní konference Školní knihovny jako informační a kulturní centra škol. Hlavní metodička Rozália Cenigová přibližuje v článku situaci ve školních knihovnách, uvádí statistická čísla i zajímavé aktivity, besedy, projekty. Podrobnou analýzu a hodnocení činnosti i výsledky výrazné podpory MŠ SR uslyší účastníci konference Informační gramotnost – vědomosti a dovednosti pro život (10. ročník), která se bude konat v listopadu 2011 v Moravské zemské knihovně a na níž je kolegyně Cenigová pravidelným hostem. Jitka Jursová z Technické univerzity v Liberci navazuje ve svém příspěvku na téma výzkumů mezi žáky základních škol, tentokráte z oblasti využívání tradičních a moderních informačních zdrojů. Jak může pracovat školní informační centrum v konkrétní škole, ukazuje knihovnice ze Základní školy v Ostravě – Hrabůvce. Jedná se o netradiční formy práce s dětmi především v oblasti podpory a rozvoje čtenářské gramotnosti. Poslední článek v tomto bloku je zaměřen na veřejné knihovny a jejich možnosti v informačním vzdělávání uživatelů všech věkových kategorií.
Informačnímu vzdělávání byly v tomto pololetí věnovány také dva celostátní semináře, o nichž přinášíme informace v Konferencích, akcích. V dubnu se konal seminář Informační vzdělávání uživatelů ve veřejných knihovnách, který organizovala odborná sekce SDRUK IVU. Seminář se konal ve Studijní a vědecké knihovně v Hradci Králové. Druhý seminář organizoval KISK FF MU v rámci projektu NAKLIV. Seminář Nové směry v informačním vzdělávání byl třídenní, zaměřený především na vysoké školy a jejich knihovny.
Rubrika Veřejné knihovny přináší informace o změně v organizaci Klubu dětských knihoven JM a seznamuje se zajímavým projektem, který organizovala Městská knihovna v Hodoníně. Se zkušenostmi z půjčování nejnovějších informačních médií – elektronických čteček – v Knihovně Jiřího Mahena seznamuje E. Vališová. Regionální oddělení Městské knihovny v Blansku zaznamenalo další úspěch, tentokráte v obci Obora, kde byla otevřena nová knihovna.
V Informacích pro knihovny se vrátíme mimo jiné ke knihovnickému inovačnímu kurzu, který byl organizován v projektu Unie zaměstnavatelských svazů a konal ve v Moravské zemské knihovně. Hodnotíme první pololetí, po prázdninách bude kurz pokračovat.
Netradičně pojatý medailon přibližuje osobnost nejvýznamnějšího beletristy Vyškovska Karla Dvořáčka (100 let výročí narození).
Ještě upozorníme na rozhovor ředitele Moravské zemské knihovny Tomáše Gece s ředitelkou Úseku novodobých fondů a služeb Národní knihovny v Praze, Bohdanou Stoklasovou. Rozhovor přináší velmi důležité informace o rozvoji a trendech současného knihovnictví.
Redakce časopisu Vám přeje příjemné prožití letních měsíců a dovolenou podle Vašich přání.
A především, abyste se v dobrém rozpoložení a aktivně naladěni vrátili do svých krásných a jedinečných knihoven.