Copyright Duha © 2025, Žádný příspěvek ani jeho část nesmí být reprodukován bez souhlasu autora a bez oznámení redakci.

Blog obsahuje upravené zápisky toho, co mě v přednáškách zaujalo. Odkaz na prezentace z celé konference naleznete na stránkách: http://bibliotecnica.upc.edu/LIBER2011/content/programme.
Tématem workshopu obecně mělo být jak sbírat, zaznamenávat a ochránit budoucí kulturní dědictví a jak určit cílové skupiny pro tyto dokumenty. Mluvit se mělo spíše o born-digital dokumentech - jak z nich vytvořit kolekce a které z těchto kolekcí uchovat do budoucna...
V roce 2012 se chystá LIBER SCHCP - Workshop on digital curation
Collection Trust : ...plan -> do -> check -> act -> plan -> do...
www.numeric.ws
www.den.nl
Bavarian Library spolupracuje s Googlem
půjčovanost fyzických rukopisů se od naskenování většího množství v dobré kvalite snižuje, naopak půjčovanost nových knih roste
KB - project manager
tabulky srovnání hodoty papírových dokumentů a jejich digitálních kopií dle různých kritérií
kolekce klasických knihovních dokumentů již existují a jsou popsané - lze vzít celou sbírku a zdigitalizovat
born-digital kolekce neexistují - výzva pro knihovníky?
zlepšování komerčně - nekomerčních partnerství v masové digitalizaci
Knihovny zapojené v projektu Europeana, Google books a další - Integrace inline vývoje zdrojů v Evropě
V evropě existuje mnoho velkých digitalizačních projektů, cílem by mělo být spolupracovat, zapojovat nové instituce a motivovat ke spolupráci v projektu Europeana, která je agregátorem digitálních zdrojů.
Jak na to? Ne, že by se nad tím doteď nepřemýšlelo a nepracovalo na zlepšení, ale vyplynuly též některé nové body:
V současnosti podpora eVýzkumu spočívá v masovém sbírání dat a pokusech o jejich prezervaci. Dnešní vývoj však jde směrem ke clouds a vědecké a univerzitní knihovny, které eVýzkum podporují by měly reagovat na tuto výzvu a změnit svá paradigmata. Příspěvek představil nové výzvy spolupráce univerzit, knihoven, IT a výzkumu a nabídl možné role, které by knihovna mohla zastávat.
Tento příspěvek o digitalizaci Rakouské národní knihovny ve spojení s Googlem byl obzvlášť vydařený, jelikož souvisí i s našimi dějinami potažmo naším knihovním fondem - http://bibliotecnica.upc.edu/LIBER2011/sites/bibliotecnica.upc.edu.LIBER2011/files/authors/PDF/1_1_KAISER_NIVOLOV.pdf
Financování:
V roce 2006 se Madridská univerzitní knihovna spojila s Googlem ve velkém digitalizačním projektu. Úlohy vyplývající pro knihovnu:
Do roku 2011 zvládli společně zdigitalizovat 120tis. autorsky volných knih, které jsou nyní přístupné z knihovního katalogu, Google books a digitální knihovny Hathi Trust. Dalším krokem bude sklízení záznamů do projektu Europeana.
Data produkovaná výzkumem by do budoucna měla být strojově čitelná - tedy otagovaná. V přednášce byly vyzdvyženy mikroformáty a XML formát. Značkování “všeho” od adresy po vědecký text je trendem dneška. Velkým propagátorem tohoto trendu je Google, který taková data hromadně zpracovává a dokáže z nich vytvořit nové služby pro své uživatele. Idea sémantického webu je tedy stále živá a každým rokem přibývá prostředů pro její realizaci.
Příspěvek představil výsledky diskusí s vědeckou komunitou s cílem porozumět, jak chtějí řešit problémy, které týkají věčné otázky všech vědců i zainteresovaných knihovníků- Jaký vliv má vědecká komunikace? Jak určit impact factor?