Copyright Duha © 2025, Žádný příspěvek ani jeho část nesmí být reprodukován bez souhlasu autora a bez oznámení redakci.
Vážení čtenáři,
již v roce 2010 jsme se v časopise Duha věnovali důležitému tématu pro knihovny, přípravě Strategie českého knihovnictví na následující léta. Seznámili jsme vás (4/2010) s novou Krajskou koncepcí regionálního rozvoje knihoven v Jihomoravském kraji. V novém čísle 3/2011 se k tématu vracíme z pohledu odborných knihoven.
V hlavním bloku, ve Studiích a článcích, se seznámíte se situací a plány knihoven vysokých škol v článku Aktivity Asociace knihoven vysokých škol České republiky a knihoven muzeí a galerií v textu ředitelky Knihovny Uměleckoprůmyslového muzea v Praze, Koncepce rozvoje knihoven a muzejní knihovny.
V roce, kdy byla zpřístupněna uživatelům nová budova Moravské zemské knihovny se podrobněji zamýšlíme nad změnami prostorů knihoven, rekonstrukcemi a architekturou, která v posledních letech v České republice změnila nejen vzhled knihoven, ale také umožnila rozvoj zajímavých nových služeb. Zásluhu na novém pohledu českých architektů na stavby knihoven měly semináře Knihovna a architektura. Od roku 2001 bylo českým knihovníkům a především architektům umožněno srovnání se zkušenostmi v zahraničí, umožněno – tím myslíme přímé setkávání s architekty z různých zemí, kteří měli zkušenosti a předávali je v českém prostředí.
Spojení změny tváře knihovny (rekonstrukce) a profilu knihovnických i zcela netradičních služeb dokládá v obsažnějším rozboru článek Regionální knihovna Karviná – moderní, progresivní, perspektivní. V této souvislosti vedení knihovny a celému realizačnímu týmu blahopřejeme k získání Zvláštního ocenění a diplomu v rámci Ceny Knihovna roku 2011.
V komunikaci se zřizovateli při prosazování a obhajování profesionální úrovně knihovnických a informačních služeb knihoven pomáhá od roku 2005 knihovníkům Metodický pokyn MK ČR k vymezení standardu těchto služeb. S připravovanou novelou seznamuje další článek tohoto bloku.
Studie Dvacet let se vyučuje studijní program Informačních studií a knihovnictví na Moravě a ve Slezsku se vrací k výročí, které v Brně oslavoval Kabinet informačních studií FF MU v červnu 2011. Studie se zabývá vývojem studia i jeho perspektivami do blízké budoucnosti.
V rubrice Konference, akce přinášíme mimo jiné informaci o neknihovnické akci Brno, jiným pohledem. Nezisková organizace Bezmezí si klade za cíl propojení světů handikepovaných a sociálně znevýhodněných osob s běžnou populací. Myslíme si, že je to stejný, nebo podobný cíl, který mají i veřejné knihovny. V článku jsou i velmi zajímavé odkazy, které možná neznáte.
Veřejné knihovny je rubrika, kde se setkáváme s aktivními a inspirativními knihovníky, kteří vedou malé knihovny, městské nebo obecní. Dnes přinášíme i informaci o každoročním hodnocení a ocenění práce těchto knihoven v soutěži Vesnice roku.
V Kavárně si můžete přečíst dva texty spisovatelky Mileny Fucimanové. Její zamyšlení nad filosofickými publikacemi profesora Josefa Šmajse je doplněno textem Deklarace závislosti (autorem je J. Šmajs a kol.).
Arnošt Goldflam je osobnost širokého rozpětí – herec, režisér, dramatik, spisovatel. V medailonu, který uvádíme, je zvýrazněna osobnost spisovatele. Veřejné knihovny knihy A. Goldflama znají, mají ve svých fondech a pořádají nad nimi besedy se čtenáři. Přejeme si proto další, mírně strašidelné a především hluboce lidské knížky pro děti i pro dospělé.
Rozhovor ředitele Moravské zemské knihovny Tomáše Gece s ředitelkou Moravskoslezské knihovny v Ostravě, ale také s předsedkyní Sdružení knihoven České republiky Leou Prchalovou přináší další informace vztahující se k vizím knihoven pro další léta.
V úterý 4. října 2011 byla udělena Cena Knihovna roku 2011. Hlavní cenu v kategorii Informační počin získala Moravská zemská knihovna Knihovnou roku 2011 v kategorii Základní knihovna se stala veřejná knihovna Vavřinec-Veselice v Jihomoravském kraji.
Máme velkou radost, blahopřejeme a k činnosti knihoven se vrátíme podrobněji v čísle 4/2011.
A ještě jedna cena nám, v Jihomoravském kraji, udělala radost. Cena MARK 2011. Tato cena byla udělena Bc. Heleně Selucké, pracovnici Knihovny Jiřího Mahena v Brně (vedoucí Dětské knihovny KJM) a spoluautorce projektu Bezbariérová knihovna.