Copyright Duha © 2025, Žádný příspěvek ani jeho část nesmí být reprodukován bez souhlasu autora a bez oznámení redakci.
Jsme zvyklí, že jsou knihovny otevřené skutečně široké veřejnosti. Je to pro mnohé z nás stejně samozřejmé, jako že každý den vyjde slunce. Být otevřený široké veřejnosti je však pojem, za kterým se skrývá mnoho kroků a krůčků, které vedou k naplnění jeho obsahu. Je knihovna skutečně otevřená všem? Ne vždy se daří tento pojem naplnit vrchovatě, jistě je však potřeba neustále se o to snažit.
Jakým způsobem se o to snaží Knihovna Jiřího Mahena v Brně, jako druhá největší veřejná městská knihovna?
Ať už jde o otevírací dobu pro čtenáře, prostory knihovny, které čtenáři navštěvují nebo množství pracovníků, kteří se čtenářům mohou věnovat. Jde také o myšlenku co největší dostupnosti knihovny čtenářům. Je to i základní idea zakladatele naší knihovny – Jiřího Mahena, dostupnost knihovny pro co nejvíce čtenářů. Aby pro knihy a za kulturou nemuseli přes celé město, ale knihovna pro ně byla k dispozici, co nejblíže jejich bydlišti. O to se snaží především třicet pět poboček Knihovny Jiřího Mahena, které jsou v různých městských částech Brna.
Ruku v ruce s tím, aby byla knihovna dostupná, jde také bezbariérovost knihovny. Prostory knihovny by měly být upraveny tak, aby byly bez obtíží přístupné lidem s tělesným handicapem. Můžeme sem zahrnout dozajista i maminky s kočárkem. Prozatím není možné zajistit, aby všechny pobočky byly zcela bezbariérové. Jsme však rádi, že devatenáct poboček je čtenářům/kám přístupných bez bariér, včetně Ústřední knihovny, která navíc poskytuje bezbariérové toalety a pro maminky s miminkem navíc i klidovou zónu (tzv. Family Point) a dětský koutek. Klidové zóny, tedy Family Pointy jsou k dispozici maminkám i na některých pobočkách.
V ústřední knihovně také najdeme Knihovnu pro nevidomé a slabozraké, která v tomto roce prošla rekonstrukcí. Čtenáři ji najdou stále ve třetím nadzemním podlaží, avšak vlevo od výtahu. Tato knihovna má již mnohaletou tradici a mnoho věrných čtenářů. Čtenáři se zrakovým handicapem mají registraci zdarma a vstup s vodícím pejskem je samozřejmostí. Najdou zde nejen zvukové knihy na CD nosičích, magnetofonových páscích nebo ve formátu MP3, ale také knihy a notové záznamy v Braillově písmu. Mají zde také možnost pracovat na PC s hlasovým výstupem a připojením k internetu nebo využít scanner.
Dalším krůčkem k naplnění pojmu „knihovna otevřená široké veřejnosti“ je schopnost některých našich pracovnic komunikovat českým znakovým jazykem, což jistě přivítají i čtenáři/ky z řad osob se sluchovým handicapem.
Dětské oddělení knihovny spolupracuje s mnoha brněnskými základními školami, pro které připravuje programy, na něž děti dochází. Realizuje však i besedy pro klienty brněnských denních stacionářů, které jsou určeny především dospělým osobám s mentálním handicapem. Znamená snad, že pouze čtenáři jsou v knihovně vítáni? To rozhodně ne. I pro osoby, které mnohdy nejsou schopny samostatné četby, jsou připraveny programy „na míru“.
Dalším a nemalým krůčkem k naplnění pojmu „knihovna otevřená široké veřejnosti“ je projekt Ruku v ruce, jehož náplní je systém vzájemně propojených aktivit, které jsou „na míru“ tvořené pro děti s handicapem a děti ze sociálně znevýhodněného prostředí. Jedná se zejména o děti z MŠ a ZŠ pro tělesně postižené, Brno, Kociánka 6 a děti ze SŠ, ZŠ a MŠ pro zrakově postižené, Brno, Kamenomlýnská 2. Dále spolupracujeme také s dětmi ze ZŠ Brno, Sekaninova 1 a ZŠ Brno, Palackého 68. Programy pro děti jsou rozřazeny do čtyř tematických cyklů. Jedná se o cyklus Dům plný informací, S batohem na zádech, Za čest a slávu a (Ne)známé Brno.
Děti na programy dochází do knihovny, v případě potřeby však lektoři dojedou za dětmi i do školy.
Kromě zmíněných programů na dané téma, jsou v rámci projektu realizovány také celo-dopolední integrační programy, jejichž podstatou je setkání dětí z běžných základních škol s dětmi ze škol speciálních, tedy s dětmi s handicapem. Tomuto celo-dopolednímu integračnímu programu předchází krátké setkání s dětmi z běžné základní školy, kde děti interaktivní formou nahlédnou do tématiky setkání se s člověkem s handicapem, zásad komunikace a vhodnosti či nevhodnosti chování. V celo-dopoledním programu se pak spolu děti nejen seznámí a sblíží, ale společnými silami pracují na zadaných úkolech, interagují a komunikují spolu. Zvládnutí ledasjakého úkolu společnými silami pak vede k dobrému pocitu jak z vykonané práce, tak i k dobrému pocitu ze setkání samotného.
Tento projekt je hrazen z Evropského sociálního fondu v ČR a státního rozpočtu ČR. Jeho realizace začala v roce 2010 a ukončení je plánováno v červnu 2012. Nyní probíhají poslední dva cykly, tedy Za čest a slávu a (Ne)známé Brno. Po skončení projektu budou k dispozici metodické materiály pro inspiraci nejen dalším knihovnám, ale i dalším veřejným institucím.
K naplnění pojmu „knihovna otevřená široké veřejnosti“ je skutečně potřeba mnoho kroků a krůčků. A nejen naše knihovna některými zmíněnými krůčky postupuje stále dál. Nezbývá mi než popřát jak naší knihovně, tak i všem ostatním, aby na cestě k naplnění tohoto pojmu příliš neklopýtali a dařilo se stále více takových kroků uskutečnit.