Copyright Duha © 2025, Žádný příspěvek ani jeho část nesmí být reprodukován bez souhlasu autora a bez oznámení redakci.
Ve čtvrtém čísle časopisu Duha, posledním v roce 2011, jsme se zaměřili na uživatele knihoven. Na ty uživatele, kteří potřebují individuální služby a služby cíleně zaměřené na jejich zdravotně nebo sociálně znevýhodněnou komunitu. Systematicky se snažíme zpřístupnit knihovny, jejich knihovnické, informační a kulturně výchovné služby celému společenství, které knihovnu v daném regionu obklopuje. Děláme v rámci odborného vzdělávání knihovníků různé semináře, přednášky, výměny zkušeností, praktické prezentace aktivit, které měly úspěch. Toto téma pomáhá řešit i náš časopis. V čísle 4/2009 jsme přinesli sérii článků odborníků i knihovníků o práci s uživateli sluchově a zrakově handicapovanými.
V čísle, které právě dostáváte v elektronické podobě, přinášíme články odborníků i zkušenosti z praxe a chceme vám představit další zajímavé instituce. Také jsme se tentokráte zaměřili i na sociální znevýhodnění, na problémy s jazykovou bariérou.
V hlavním bloku rozebíráme podrobněji otázky čtení s porozumění dětí se sluchovým znevýhodněním. Seznámíme vás s čítankou, kterou studentka vytvořila v rámci své diplomové práce. Čítanka je metodickou pomůckou s upravenými texty pro děti se sluchovým postižením. Druhá diplomová práce řešila na základě výzkumu možnosti spolupráce s veřejnou knihovnou. Věříme, že ukázky z výzkumu budou pro některou knihovnu inspirující stejně, jako příloha tohoto textu, kterou je na základě těchto poznatků zpracovaný a vyzkoušený Motivační program pro veřejné knihovny. V rubrice Informace pro knihovny seznamujeme s činností odborné knihovny o.s.LORM. Tato instituce se podílí na růstu povědomí o hluchoslepotě, slouží jako významný informační zdroj zaměřený na vývoj a vzdělávání hluchoslepých dětí. Je nově také zpřístupněna osobám s duálním postižením zraku a sluchu různého stupně. Studentům, kteří mají potíže se zrakem i studentům nevidomým Masarykovy univerzity v Brně pomáhá již 11 let Středisko Theiresiás. Poskytuje knihovnické, informační i další služby, které studentům pomáhají při studiu i v plnohodnotném soukromém životě. Pro práci knihoven budou jistě důležité informace o projektu Bezbariérová knihovna (ocenění MARK 2011 pro spoluautorku H. Seluckou).
Jak jsem již zmínila, toto číslo se věnuje i problematice sociálního znevýhodnění. Integraci cizinců v Jihomoravském kraji se systematicky a cíleně věnuje Jihomoravské regionální centrum na podporu integrace cizinců, které pracuje od roku 2009 v Brně. V kraji má pobočky v Hodoníně a v Břeclavi. Možná i zde se najde příležitost pro spolupráci s knihovnami.
Toto hlavní téma čísla doplňuje a rozšiřuje řadou dalších informací rozhovor, o který jsme požádali ředitelku TyfloCentra Brno, Hanu Bubeníčkovou.
Samozřejmě nezapomínáme na práci veřejných knihoven v menších městech. V rubrice Veřejné knihovny si můžete přečíst článek od starosty Obce Ratíškovice na Hodonínsku, kde pracuje velmi aktivní Obecní knihovna. Knihovnu roku 2011 představuje nejen knihovnice, ale také designérka, která se postarala o interiéry rekonstruované Místní knihovny Vavřinec-Veselice na Blanensku. K práci knihovny se vracíme (viz Duha 1/2011). Zajímavé jsou i postřehy a náměty studenta, uživatele knihoven různých typů, ale také lektora, spolupracujícího s některými veřejnými knihovnami. Jeho pohled na spolupráci knihoven, realitu a možnosti, vybídne možná k zamyšlení.
Medailon v tomto čísle je zcela výjimečný. Je věnován 100. výročí básníka, dramatika, prozaika, překladatele, kritika a autora prací pro děti, Václava Renče. V rubrice Recenze přinášíme recenze knih na téma čtení a čtenářství.
Kavárna přináší dva články z jiné oblasti – zavede čtenáře časopisu do Ateliéru papíru a přiblíží jeho výstavy a plány do roku 2012. Za uměleckou knižní vazbou se vydáme do města Loket. Expozice umělecké knižní vazby, na kterou se jezdí dívat milovníci krásných knih z České republiky i ze zahraničí, slaví v letošním roce 10. výročí.
Na závěr se s Vámi můžeme podělit o velmi dobrou zprávu, která souvisí s naším hlavním tématem. Svaz knihovníků a informačních pracovníků schválil přijetí nové odborné sekce Sekce služeb osobám se specifickými potřebami. Vzhledem k mnohým dobrým zkušenostem řady knihoven věříme, že sekce bude mít dost aktivních členů a pomůže splnit poslání knihoven – poskytovat služby všem uživatelům bez jakýchkoliv rozdílů …
Věříme, že vám přinášíme řadu zajímavých a podnětných informací, ke kterým se po náročné práci v závěru roku vrátíte v klidu domova a svátečních dnů.
Jana Nejezchlebová
Přejeme Vám příjemné a klidné prožití vánočních svátků.
Redakce