Copyright Duha © 2025, Žádný příspěvek ani jeho část nesmí být reprodukován bez souhlasu autora a bez oznámení redakci.

Moravská zemská knihovna v Brně ve spolupráci s Masarykovou univerzitou a Univerzitou Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem uspěla v programu NAKI (Program aplikovaného výzkumu a vývoje národní a kulturní identity) s projektem Benediktinský klášter Rajhrad jako kulturní fenomén.
Projekt, jehož řešení bude probíhat v letech 2012–2015, zamýšlí představit benediktinský klášter v Rajhradě u Brna jako významnou moravskou kulturní a vědeckou instituci, kterou v uplynulých staletích byl. Stranou zájmu však nezůstanou ani osudy kláštera po roce 1950.
Laická i odborná veřejnost bude s dějinami Rajhradu, jeho rozsáhlými sbírkami i uměleckým a vědeckým působením seznámena prostřednictvím tří tematických výstav či webové prezentace, jejímž prostřednictvím se zájemcům otevře možnost projít klášterním komplexem, navštívit dosud nepřístupné a neopravené části areálu, nebo si prohlédnout unikátní sál historické knihovny a virtuálně si zalistovat jejími svazky. Stejně tak budou formou on-line prezentace zpřístupněny i dochované části původně velmi rozsáhlých sbírek klášterního muzea.
Pro zájemce různé odbornosti budou připraveny též výstavní katalogy, tematické odborné publikace i pracovní sešity pro ty školou povinné.
Tato prezentace, která navazuje na snahy o opravu a zpřístupnění klášterního areálu, uskutečňované Benediktinským opatstvím Rajhrad, Jihomoravským krajem a od roku 2005 v klášteře sídlícím Památníkem písemnictví na Moravě (pobočka Muzea Brněnska), vychází z odborného výzkumu v oblasti historie, dějin umění, pomocných věd historických a knihovnictví. Po odborné stránce budou dalšími výstupy projektu metodiky v oblasti věcného zpracování grafiky a starých tisků či ochrany historického knihovního fondu.