Copyright Duha © 2025, Žádný příspěvek ani jeho část nesmí být reprodukován bez souhlasu autora a bez oznámení redakci.
Známému brněnskému výtvarníkovi, spisovateli a svéráznému aforistovi vyšla nová kniha dvaceti tří povídek Plechoví detektivové (Mikulka, Alois. Plechoví detektivové. Brno : CERM, 2011. 176 s. ISBN 978-80-7204-766-6). Jde o různé žánry – grotesky, spy-story, fantasy, sci-fi, krimi, horrory, western. Povídky jsou vesměs krátké, až na tři, z nichž povídka Plechoví detektivové (která dala název celé knize) čítá 39 stran. Spadá do žánru krimi. I ve třetím tisíciletí existuje kriminalita a tudíž i potřebnost policie. Policisté jsou však špatně placení a tak jsou jimi pouze velitelé policejních stanic a jejich zástupci. Ostatními policisty jsou roboti z plechu; proto se jim říká Plechoví detektivové. Jeden z nich – FAI B 8 Starkey – má prověřit zda smrt devítileté Lindy Carollové způsobil náhodný výbuch auta, u něhož si hrála. Zjistí, že šlo o vraždu dvěma najatými vrahy, která měla být varovným nátlakem na jejího otce – prezidenta velké korporace bránící chráněné území před chamtivou developerskou firmou.
Výborná je už groteska Miliardářova proměna, v níž miliardář se dá najmout v čínské rychloprádelně za pradlenu a pere prádlo ručně. Žena se ho marně snaží odtamtud dostat. Miliardář pobere tajně doma všechno špinavé prádlo a když je vrací přes čínského šoféra – nádherně vyprané, vyžehlené a navoněné, je u jedněch kalhotek přišpendlen lísteček „S velikým potěšením vypral ručně Tvůj – Vitališ“.
Ve fantasy či scifi povídce Pán Skylly chtějí vědci rozběsnit orkán, který by zničil vše na Zemi, aby byla obnovena někdejší džungle. Proto prof. Fógl – držený v provazové kleci v blázinci – Mikulku (ještě jako chlapce) vyzve: „Poslouchej mě dobře, darebáku! Je málo vzduchu. Čím dál míň. Lidé si ho hustí do pneumatik. Vězní životodárný vzduch v miliardách pneumatik! To je do nebe volající lumpárna! Jdi a propichuj pneumatiky! Osvobozuj vzduch! Prokazuj této planetě neocenitelnou službu. Jedině šílení vědci mohou na této planetě nastolit pořádek. Ale potřebujeme k tomu spoustu vzduchu“ – do onoho všeničivého orkánu, který vyvoláme. Laboratoř vědců však i s nimi vyletí do povětří.
V horroru Šťabajzna Lily Marlen postupně prokousne hrdlo a vysaje coby upír krev postupně plukovníkovi, generálovi a ministru národní obrany. Zbývají jen mordy v NATO.
Mikulka hýří fantazií i v dalším horroru V upířích službách. Nějaký chlápek naloží na mladého Mikulku a jeho kámoše Rumpála dva přetěžké kufry a sestoupí s oběma do hrobky, prohlásiv, že jim prokousne hrdlo a vysaje z nich krev. Když usne, objeví oba mladíci v kufru zlaté cihly. Těmi pokryjí jeho tělo a zabijí ho, aby se zachránili. Čirou náhodou je v té chvíli odsunuta deska hrobky, aby v ní pozůstalí uložili nebožtíka. Ale ke svému zděšení objeví tam Mikulku a Rumpála. Když na ně hrobník zařve: „Kdo jste, vy dva šibeníčníci?“ Rumpál mu řekne: „No coco, šéfe? Jsme horničtí učni a prokopali jsme se sem z Ostravy-Poruby! Je čas na přesnídávku!“ Hrobník se zapotácí: „Co to povídáte? Ostrava-Poruba je odtud sto dvacet kilometrů!“ – „Správně!“ řekl Rumpál. „Jistě uznáte, šéfe, že na tu sváču nepůjdeme sto dvacet kilometrů důlní šachtou zpět, ale že se najíme někde tady poblíž!“ A strčí pod paži hrobníkovi svoji cihli zlata, načež oba vykráčejí z hrobky ven a alou ze hřbitova plného oněmělých, ne zrovna chytře zírajících lidí. V nejbližší hospodě si dají za druhou cihli zlata dvě porce tlačenky s cibulí a octem a každej dvě koka-koly, takže se měli docela prímovně na to, jak špatně celej den začal.
Zastoupen je i „křesťanský western“ – Svatí z Kentucky: Dva zločinci spálí bordel a s ním celé městečko. Když poté zadrží dostavník, aby všechny cestující oloupili a zhanobili dvě panny, vystoupí náhle z křoví světec Santa Donald, svou holí je zkrotí a za čas převychová ve světce sobě rovné. Avšak nakonec o svatost jednoho z nich připraví prostitutky, které ho vyprovokují k souloži, druhého pak bývalý šerif, který nalitím kořalky do hrdla téměř umírajícího ho nejen vzkřísí k životu, ale zbaví ho i asketické abstinence.
Knihu si A. Mikulka sám černobíle ilustroval. Přidal na předním i na zadním přídeští celkem čtyřiadvacet vtipných barevně vyvedených komiksových situací.
Z uvedených ukázek je patrno, že Mikulkova fantazie je brilantní a navíc doprovázena i jeho specifickým humorem. Takže stojí rozhodně za koupi a za přečtení.