Copyright Duha © 2025, Žádný příspěvek ani jeho část nesmí být reprodukován bez souhlasu autora a bez oznámení redakci.
ProInflow je odborný recenzovaný časopis, který se zaměřuje na oblast informačních věd primárně určený autorům a čtenářům z akademických a výzkumných institucí. Časopis vznikl v roce 2009 na půdě Kabinetu informačních studií a knihovnictví Filozofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně.
V době, kdy myšlenka na časopis na KISKu vznikala, neexistoval v České republice žádný oborový časopis, který by byl zařazený na Seznam recenzovaných neimpaktovaných časopisů Rady pro výzkum a vývoj a inovace. Cílem bylo tedy zaplnit tuto mezeru a zároveň vytvořit platformu pro publikování akademickým pracovníkům ze všech oborových vědecko-výzkumných pracovišť.
Na podzim 2009 se navíc protnul záměr na odborný časopis s aktivitou studentů na semináři APLS v Křižanově. Spuštění časopisu tedy probíhalo jako studentský projekt, na kterém se podíleli studenti KISKu (Simona Stolařová, Simona Chudobová, Jaroslava Králová, Tibor Uhrin, Adam Vtípil a Šimon Vích).
První číslo vyšlo na konci roku 2009 a tématem byla Mezioborová spolupráce. Jeho struktura na dva roky předurčila strukturu celého časopisu: hlavními částmi čísla jsou vždy původní recenzované příspěvky, nerecenzované texty a nepravidelně zařazovaný překlad zahraničního článku. Archiv všech čísel je dostupný online na stránkách časopisu.
V roce 2009 byla také ustavena odborná redakční rada časopisu. Tu tvoří:
Časopis od počátku vychází online a z hlediska redakční práce je důležité najít optimální redakční systém. Na začátku zvolené řešení postavené na Drupalu se postupně ukazuje jako nedostačující pro potřeby redakčního workflow. Po testování mnoha systémů (zejména řešení OJS Open Journal System)v současnosti přecházíme na redakční systém Wordpress, resp. na jeho modul Annotum. Nová verze portálu bude představena ještě v první polovině tohoto roku.
ProInflow je vědecký časopis s nezávislým otevřeným recenzním řízením. Autoři jsou informováni o jménech posuzovatelů a také recenzenti znají totožnost autora (popř. autorů) článku. Každý text je posuzován dvěma nezávislými recenzenty. Ti jsou vybíráni na základě zaměření textu šéfredaktorkou a editorem čísla. Návrh je poté schvalován redakční radou. Recenzenti nejsou členy redakční rady ProInflow, ani zaměstnancem vydavatele časopisu a rovněž nesmí být s autorem (popř. s autory) pracovně, institucionálně nebo osobně spjati.
Při samotném recenzním řízení mohou nastat tyto situace:
Obě recenze doporučují publikaci → článek je přijat k publikaci.
Obě recenze nedoporučují publikaci → článek je zamítnut.
Jedna nebo obě recenze požaduje úpravy → článek je předán zpět autorovi k dopracování.
Jedna recenze doporučuje k publikaci, druhá publikaci nedoporučuje → redakce a editor rozhoduje o dalším postupu a obvykle je vypracována ještě třetí recenze.
Obsah je alfou a omegou časopisu. Kvalitu obsahu zaručuje recenzní řízení a bdí nad ním i redakční rada. V současnosti máme za sebou šest čísel a chystáme k vydání sedmé:
Postupně narůstá i počet textů, které vycházejí v jednotlivých číslech - a to i přesto, že počet čísel vydávaných ročně se zvyšuje.
Narůstá i počet autorů, kteří u nás publikují - v současnosti jsme zveřejnili text již více než 70 autorům, z nichž nejplodnější je Jiří Stodola s pěti publikovanými články.
ProInflow je od počátku publikováno v režimu Open Access, pod licencí Creative Commons. V roce 2010 se ProInflow dostalo nejen na Seznam recenzovaných neimpaktovaných časopisů RVV, ale i do databáze DOAJ. O rok později jsme se dostali i do databáze EBSCO. Tím ale cesta časopisu určitě nekončí - v současnosti se snažíme stát se součástí dalších odborných databází.
Časopis se neustále vyvíjí a kromě přechodu na nový redakční systém chystáme v roce 2012 i další novinku - zrušení monotematických čísel a jejich otevření jakýmkoliv tématům z oblasti informační vědy a knihovnictví. Důvodem je stále nízká periodicita, kdy řada autorů musela čekat na vypsání "svého" tématu i rok a více. Od čísla 2/2012 budeme tedy nabízet čísla s širokou paletou témat. Potenciální autoři nás stále mohou kontaktovat na e-mailu casopis_IV@inflow.cz.