Copyright Duha © 2025, Žádný příspěvek ani jeho část nesmí být reprodukován bez souhlasu autora a bez oznámení redakci.
Součástí Vysokého učení technického v Brně na počátku 90. let bylo středisko vybavené maloformátovými tiskařskými stroji a ediční středisko. Tiskárna a některé jiné části byly posléze od VUT odděleny v roce 1996 vzniklo nynější nakladatelství VUTIUM. Vydavatelská a nakladatelská činnost je na různých univerzitách ČR organizována do značné míry podobně jako na VUT (včetně Univerzity Karlovy). Některá z těchto nakladatelství, edičních středisek či center mají vlastní tiskařská centra, některá mají vlastní knihkupectví.
Postup při vydávání publikací v nakladatelství VUTIUM upravuje speciální směrnice rektora. VUTIUM vydává publikace, které jsou na základě této směrnice zařazeny do edičního plánu pro konkrétní kalendářní rok. Ediční rada sestavená zejména z členů akademické obce VUT navrhuje ediční plán a dbá na to, aby publikace do plánu zařazené odpovídaly vysokým nárokům na odbornost, jež se u vysokoškolského nakladatele předpokládají. Ediční rada také posuzuje ekonomické parametry navrhovaných titulů.
Základním úkolem nakladatelství VUTIUM je vydávat učebnice a odborné publikace pro potřeby školy, ale i širší veřejnosti. Jde o publikace domácích autorů, ale také překlady světově uznávaných, proslulých učebnic známých světových nakladatelů. Takovými jsou např. rozsáhlé a náročné publikace Organická chemie (John McMurry), vzniklá za spolupráce s Vysokou školou chemicko-technologickou v Praze, Fyzika (D. Halliday & R. Resnick & J. Walker), převzatá od nakladatelství John Wiley & Sons, Inc., a „bible konstruktérů“ Konstruování strojních součástí (J. E. Shigley & Ch. R. Mischke & R. G. Budynas).
Příprava těchto učebnic je vždy dlouhá a odborně extrémně náročná. Jejich překlad a redakce trvá obvykle několik let. Také předtisková příprava a tisk učebnic jsou finančně značně nákladné, ale protože jsou pro studenty příslušných oborů na všech domácích univerzitách nezbytné ke studiu, jsou velmi žádané a musíme je vydávat v dotiscích a inovovaných vydáních. Jejich výtisky váží kolem 3 kg, takže se také pěkně pronesou.
Do ediční řady vysokoškolských učebnic velmi dobře zapadá rozsáhlá Matematika pro porozumění i praxi, kterou napsaly Jana Musilová a Pavla Musilová, jež vyučují na Masarykově univerzitě. První díl této netradiční učebnice matematiky byl nedávno doplněn o díl druhý a autorky plánují ještě třetí díl.
Vedle těchto špičkových světových učebnic vydává VUTIUM i učebnice a odborné publikace domácích autorů a i ony mají na trhu nemalý ohlas.
VUTIUM vydává také publikace, které mají kromě odborného ohlasu i reprezentativní význam. Připomeňme alespoň Kapitoly z dějin VUT v Brně (J. Pernes) a Museum als Ort der Begegnung Petra Spielmanna, což je kniha o muzeu v Bochumi, které její autor jako tehdejší ředitel muzea v sedmdesátých a osmdesátých letech pozvedl na vysokou evropskou úroveň. Z ještě dříve vydaných knížek této povahy lze vzpomenout Myšlenky na zlomu tisíciletí či Střechu nad hlavou (Jan Jelínek). Z chystaných titulů k nim nepochybně bude patřit knížka Martina Horáčka Za krásnější svět: Tradicionalismus v architektuře 20. a 21. století, chystaná ve spolupráci nakladatelstvím Barrister & Principal a také Encyklopedie českého designu.
Kromě titulů, které vydává přímo samotné VUTIUM, vycházejí na Vysokém učení technickém v Brně i další publikace a VUTIUM v tomto případě funguje jen jako koordinátor vydavatelské činnosti.
Součtem ročně vydaných publikací podle ISBN se VUT v Brně / VUTIUM řadí k největším vydavatelům odborných publikací v ČR. Uvádí to také katalog české účasti na světovém knižním veletrhu ve Frankfurtu nad Mohanem. Tohoto největšího světového knižního veletrhu se VUTIUM pravidelně účastní jako vystavovatel na společném stánku, který oficiálně reprezentuje nakladatelství České republiky. VUTIUM úspěšně vystavuje i na velkých knižních veletrzích v Londýně, Moskvě, Vídni a v Lipsku a také na pražském Světě knihy.
Spolu s nakladatelstvími Masarykovy univerzity a Univerzity Palackého v Olomouci, která ve Frankfurtu také pravidelně vystavují, stálo VUTIUM ve Frankfurtu nad Mohanem v roce 2009 u zrodu Association of European University Presses. Těší nás, že jsou to právě moravské univerzity, které reprezentují Českou republiku v této evropské instituci.