Copyright Duha © 2025, Žádný příspěvek ani jeho část nesmí být reprodukován bez souhlasu autora a bez oznámení redakci.
„Zelená knihovna“ je projekt, který se snaží vnést do knihoven více environmentálního chování. Knihovny jsou instituce, které by měly jít příkladem nejen svým uživatelům, ale i ostatním institucím. V současné době neexistuje žádný standard, podle kterého se knihovny mohou řídit. Na webu zelena.knihovna.cz bude k dispozici eko-test, který si knihovny budou moci vyplnit a zjistit, zda jejich knihovna je „zelená“ a na jaké úrovni. Projekt realizují Sylvie Strýčková, Šárka Gachová a Ondřej Lukáš, studenti Kabinetu informačních studií a knihovnictví Filozofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně.
V dnešní době nejsou pojmy zelené úřadování (1) nebo zelené nakupování (2) žádnou novinkou. Jsou to zavedené termíny, které běžně slýcháváme a víme o nich. Ale zelená knihovna? Nebojte, není to žádná knihovna ve stylu hnutí hippies. Je to čím dál častěji běžná praxe v zahraničí a první vlaštovky jsou i v ČR. Tento projekt se snaží ukázat, že činnost a chování, se kterým se v knihovnách setkáváme, jde i šetrněji k životnímu prostředí. Toto chování má za následek nejen dobrý pocit a odlehčení „planety“, ale přináší s sebou také finanční úspory. V knihovnické praxi se setkáváme s různými zákony, doporučeními nebo standardy, ale žádný se nevěnuje této problematice. Proto vytvoříme tzv. „desatero zelené knihovny“, které by mělo pomoci se lépe orientovat v tom, co můžeme zlepšit a jakým způsobem. V České republice existuje přes šest tisíc knihoven a právě tento počet má obrovský potenciál, aby knihovny přestaly být popelkami a ukázaly, že mají místo nejen v naší kultuře a jsou potřebné, ale mohou také ovlivnit a motivovat své uživatele i ostatní instituce a knihovny.
● Výzkum
V září 2011, kdy začal náš projekt, jsme si za jeden z hlavních cílů stanovili výzkum. Chtěli jsme zjistit, zda knihovny o tuto problematiku mají zájem, jaké mají povědomí o zeleném úřadování a na jaké jsou úrovni. Jaké jsou příčiny jejich eko či neekologického chování. Zda jde spíše o finanční nebo lidskou stránku.
Na začátku února proběhl výzkum formou webového dotazníku. Obsahoval 18 otevřených a uzavřených otázek. Ptali jsme se, zda třídíte odpad, zda a v jakém množství používáte recyklovaný papír, jestli jste zavedli úsporná opatření, podporujete cyklodopravu, nákup výrobků fair trade, pořádání akcí s enviro tematikou, dáváte o svém chování vědět uživatelům a ostatním knihovnám.
Otevřené otázky nám potvrdily, že v některých knihovnách vázne komunikace mezi zřizovatelem, vedením a zaměstnanci. Víme, že dispozice mnohých knihoven nejsou vyhovující a že ekonomické hledisko hraje významnou roli, ale právě díky zelenému úřadování se tato situace může změnit. Ukázalo se také, že knihovny nejsou dostatečně informované o situaci v jiných knihovnách, o jejich akcích, s jakými institucemi lze spolupracovat a i tento nedostatek se pokusí řešit web Zelené knihovny.
● Web s eko-testem
Jak jsme se již zmínili, na webové stránce zelena.knihovna.cz bude i eko-test, kde knihovny zjistí, jak na tom jejich pracoviště je. Pokud test odhalí nedostatky, nabídne hned různé tipy a řešení, které se týkají zeleného úřadování a nakupování. Na webu budou také příklady dobré praxe v knihovnách.
● Odborné workshopy a semináře
Na podzim roku 2011 proběhl v Knihovně Jiřího Mahena první workshop. Téma bylo jasné „Zelené úřadování“. Přednášejícím byl vedoucí ekologické poradny Ekologického institutu Veronica a významný odborník na zelené úřadování Mgr. Ing. Petr Ledvina. Další workshop se konal 7. 6. 2012 v Krajské knihovně Vysočiny, dále pak podle zájmu knihoven.
● Monitoring tří knihoven s ekologicky šetrným provozem
Podle zásad zeleného úřadování jsme vybrali tři vzorové knihovny, které jsme navštívili a které budou taktéž uveřejněny na našem webu. Ke každé knihovně bude připojen rozhovor a fotodokumentace. Věříme, že vás tyto knihovny budou inspirovat a motivovat.
„Zelené úřadování je zkrácený název pro environmentálně příznivé chování institucí…“. (3)
Zelené úřadování se zabývá chováním institucí, zeleným nakupováním. Zátěž životního prostředí se sníží díky ekologicky příznivému provozu. Zvýšením poptávky se zlepší dostupnost výrobků a sníží se jejich cena. Kromě toho se také vylepší prostředí pro pracovníky a návštěvníky instituce. Díky těmto faktorům se zvýší kredit dané instituce, která je taktéž dobrým příkladem pro občany nebo úřady. Hlavní oblasti zeleného úřadování jsou:
Do zeleného úřadování patří také zelené nakupování. Pokud něco kupujeme, měli bychom upřednostňovat české výrobky nebo ty, které mají certifikát Fair Trade. Tyto výrobky nabízí pěstitelům a řemeslníkům spravedlivé obchodní podmínky, důstojný život a pro nás spotřebitele to znamená, že jsme měli možnost pomoci lidem, kteří si nemohou dovolit mít takové štěstí, jaké máme my. V dnešní době tyto výrobky najdeme nejen ve specializovaných prodejnách se zdravou výživou, ale také ve větších nákupních řetězcích. (5) Pokud si už výrobek koupíme, měli bychom pamatovat na pravidlo tří R: redukuj, renovuj, recykluj! (6)
V České republice existují ekoznačky, které se zaměřují na produkty a služby obecně. V současnosti se jí pyšní přes 100 českých i zahraničních firem, do tohoto seznamu však nespadá žádná knihovna!
Situace v zahraničí jasně dokazuje, že "zelené knihovny” opravdu existují. Prvním příkladem je The Seattle Public Library (7) a druhým National Library in Singapore. (8) Jsme velice rádi, že i u nás se objevují první knihovny, kterým záleží na životním prostředí a tento zájem praktikují i v knihovnách. O změny se snaží v Knihovně Kroměřížska (9) a ve Vědecké knihovně Olomouc. (10)
Dne 23. dubna jsme v rámci oslav Den Země připravili zábavně naučné odpoledne pro děti, které přišly na pobočku Lesná KJM v Brně. Pro děti byl připraven bohatý program. Děti vyráběly papírové náhrdelníky a náramky z novin, vystřihovaly obrys svých rukou a společně jsme je lepili na zmenšený model planety a také se dozvěděly, jak se třídí odpad a co se z něj opět dělá.
Je potřeba, aby se knihovny zapojily do výchovy svých dětských uživatelů a ukázaly, že životní prostředí jim není lhostejné. Den Země je jedna z mnoha akcí, do kterých se může kterákoliv knihovna zapojit.
Dne 12. května jsme se účastnili akce “Férová snídaně ve vašem městě”. Ta se konala při příležitosti oslav Světového dne pro fair trade. Tato událost má jednoduchou myšlenku. Lidé po celém světě se setkávají, aby posnídali z fair trade nebo lokálních produktů a ukázali, že jim záleží na spravedlivém obchodu. V loňském roce se této akce zúčastnilo 41 měst a přišlo posnídat na 2 500 lidí. V tomto počtu byly také dva zástupci knihoven a to konkrétně Knihovna Karla Dvořáčka ve Vyškově a Městská knihovna Louny. (11) Akce podobného typu jsou výbornou příležitostí pro to, jak nalákat čtenáře do knihovny a zároveň přispět dobré věci.
Mohlo by se zdát, že tento projekt je velice smělý. Snažit se do českých knihoven vnést více environmentálního chování. Věříme, že se všichni zamyslí nad svým chováním na svém pracovišti nebo že se čtenáři budou více zajímat, jak je na tom jejich knihovna, kterou navštěvují. Jsme přesvědčeni, že stačí málo, aby se pohnuly ledy v českém knihovnickém prostředí!
Web: http://zelena.knihovna.cz/
Facebook: Zelená knihovna https://www.facebook.com/zelena.knihovna
Email: zelena@knihovna.cz
1. LEDVINA Petr. Standardy zeleného úřadování : Příručka pro menší úřady a instituce [online]. Brno: Veronica, 2007 [cit. 2012-04-12]. 32 s. Dostupné z WWW <http://www.veronica.cz/dokumenty/standardy_zeleneho_uradovani.pdf>.
2. Osmero zeleného nakupování: aneb "Jak na to" v několika bodech. In: Zelené úřadování [online]. 2007, 21. 8. 2007 [cit. 2012-04-12]. Dostupné z WWW: <http://zeleneuradovani.cz/pravidla_zeleneho_nakupovani/>.
3. Zelené úřadování. Veronica: Ekologický institut [online]. 29. 3. 2012 [cit. 2012-04-12]. Dostupné z WWW: <http://www.veronica.cz/?id=199>.
5. Fair trade: O fair trade. NaZEMI [online]. 2010 [cit. 2012-04-12]. Dostupné z: <http://www.fairtrade.cz/838-hlavni-principy-fair-trade/>.
6. How To?: Reduce/Reuse/Recycle. Recycling Guide [online]. 2003-2012 [cit. 2012-04-12]. Dostupné z: <http://www.recycling-guide.org.uk/rrr.html>.
7. The Green Library [online]. 2008-29-11 [cit. 2012-04-12]. Library/Washington: Seattle Public Library - Sustainable Design & Features. Dostupný z WWW: <http://thegreenlibraryblog.blogspot.com/2008/10/seattle-public-library-s....
8. National Library Board [online]. Singapore : 2011, 2011 [cit. 2012-04-12]. About the National Library Building. Dostupné z WWW: <http://www.nlb.gov.sg/Corporate.portal?_nfpb=true&_pageLabel=Corporate_p....
9. Knihovna Kroměřížska [online]. Kroměříž : 2011, 2011-09-07 [cit. 2012-04-12]. Knihovna a životní prostředí. Dostupné z WWW: <http://www.knihkm.cz/knihovna/knihovna-a-zivotni-prostredi.html>.
10. PLACKOVÁ , Renata. Ekologické listy : olomoucký měsíčník [online]. Olomouc : Hnutí duha, 2009-04-09 [cit. 2012-04-12]. Zeleně úřaduje i Vědecká knihovna. Dostupné z WWW: <http://www.ekologickelisty.cz/index.php?option=com_content&task=view&id=....
11. Pro média: Tiskové zprávy. NaZemi [online]. 2010 [cit. 2012-04-14]. Dostupné z: <http://www.fairtrade.cz/845-fair-trade/303-cesko-slavilo-svetovy-den-pro....