Copyright Duha © 2025, Žádný příspěvek ani jeho část nesmí být reprodukován bez souhlasu autora a bez oznámení redakci.
Knihovna bez hranic – Grenzlose Bibliothek je název projektu, který byl výsledkem spolupráce Městské knihovny Břeclav a knihovny v Poysdorfu. Cílem projektu bylo posílit spolupráci v oblasti kulturního rozvoje obou měst se zaměřením na oblast jazykového i obecného vzdělávání a přispět tak ke zlepšení soužití všech generací v rámci příhraničního regionu. Finance na projekt jsme získali díky dotaci z Fondu malých projektů jižní Morava – Dolní Rakousko, jenž je financován ze strukturálních fondů Evropské unie.
Aby si naši čtenáři mohli rozšířit a doplnit své znalosti němčiny, vytvořili jsme kooperační síť mezi našimi knihovnami a základními školami. Podařilo se nám tak rozšířit nabídku německy psané literatury a nastartovat výměnu knih, která probíhá zhruba šestkrát do roka. Čtenáři tak mají přístup k aktuálně vydávaným, německy psaným knihám jak rakouských, tak světových spisovatelů. Zájem návštěvníků knihovny o tyto knihy nás velmi překvapil a přesvědčil nás o tom, že se podařilo naplnit jeden z hlavních cílů projektu, a to podporovat v našem regionu zájem o němčinu a rozvoj vzájemných příhraničních vztahů.
Dalším důležitým úkolem projektu Knihovna bez hranic bylo nejen navázání spolupráce mezi knihovnami, ale také mezi knihovnami a základními školami v Poysdorfu, Břeclavi a blízkém okolí. Oslovili jsme proto učitele němčiny na základních školách a pro spolupráci se nám podařilo získat žáky a učitele ze Základní školy Slovácká v Břeclavi a Masarykovy základní školy v Lanžhotě. Uskutečnila se dvě setkání rakouských a českých školáků. V Břeclavi bylo nejdříve nutné prolomit ledy a seznámit obě skupiny, což se i přes počáteční ostych podařilo. Děti si pak navzájem představily své oblíbené knihy a otestovaly své znalosti pohádek. Během testu si také obohatily slovní zásobu právě v oblasti pohádek. Při druhém setkání si poysdorfští žáci připravili překvapení v podobě společného hudebního vystoupení a prohlídky jejich školy, na níž břeclavské asi nejvíc zaujalo, že zde mají žáci k dispozici bazén přímo ve školní budově. Ani břeclavští a lanžhotští žáci ovšem nepřijeli s prázdnou. Na oplátku za vstřícné přivítání si pro rakouské vrstevníky připravili prezentaci svých měst a škol, kterou představili v rámci prohlídky školy.
Projekt probíhal také na rakouské straně. Kde se místním knihovníkům podařilo získat a zrekonstruovat prostory pro novou knihovnu. Jejího slavnostního otevření se zúčastnili také pracovníci Městské knihovny Břeclav.
Na závěr je nutné doplnit, že díky projektu Knihovna bez hranic – Grenzlose Bibliothek se podařilo navázat spolupráci mezi dvěma příhraničními knihovnami a založit tak další platformu pro setkávání obyvatel obou regionů. Městská knihovna Břeclav navíc získala důležitý základ k rozšíření nabídky služeb pro místní základní školy v oblasti výuky cizích jazyků.