Copyright Duha © 2025, Žádný příspěvek ani jeho část nesmí být reprodukován bez souhlasu autora a bez oznámení redakci.

Nulté číslo časopisu vyšlo v listopadu roku 2005. OKOO nemá ambice odborného oborového periodika. Spíše chceme jeho prostřednictvím informovat podrobnější formou o aktivitách našich knihoven, novinkách v knihovnictví, prostě píšeme nebo se vracíme k tomu, co by bylo pro aktuality na našem webu příliš obsáhlé. Náplň periodika lze tedy stručně charakterizovat jako knihovnicko poetickou. Periodicita časopisu se ustálila na 3 číslech ročně a jistou stálost zaznamenala i obsahová náplň časopisu. Během let se ustálily pravidelné rubriky:
Aktuálně – rubrika přináší nové články nebo recenze s knihovnickou problematikou, zabývá se významnými osobnostmi kraje. Tato část je také doménou Boženy Klímové, která pro náš časopis pravidelně přináší obsáhlejší recenze knih regionálních autorů a básníků i autorské medailony a profily. Díky svým četným literárním kontaktům zprostředkovává informace i z druhé strany hranice, z Polska.
V aktualitách se tak snažíme přinášet informace o dění v knihovnictví, aktivitách SKIPU, o soutěži Vesnice roku nebo rozhovory s knihovníky – jubilanty z našeho okresu. Jedno číslo bylo také věnováno slavnému opavskému básníkovi Petru Bezručovi, kterého jsme se snažili představit trochu jinak. Nově se snažíme do knihovnického čísla zařadit i rozhovory s osobnostmi – spisovateli, ilustrátory a cestovateli, kteří k nám do knihovny jezdí na besedy a autorská čtení. Zejména u místních autorů to bude i nedílnou součástí propagace jejich tvorby. Do této rubriky opakovaně řadíme i texty, které se většinou nachází v informacích pro knihovníky, aby zejména naši kolegové z vesnických knihoven si jich všimli, neboť opakování je matka moudrosti.
Recenze – do této rubriky také pravidelně přispívají i kolegyně ze služeb. Mnohé z nich to berou jako vítanou propagaci knihovního fondu svého oddělení a možnost, jak upozornit okolí na zajímavé knihy a další dokumenty. Často pojímají své recenze tématicky, soustřeďují se např. na propagaci průvodců v polštině nebo knihy k významným výročím nebo momentálně k aktuálním autorům.
Závěrem – poslední rubrika obsahuje věci převážně nevážné, jubilea knihovníků, humorné fejetony i informace z knihovního života „bez záruky“. I když si v této sekci neklademe velké literární ambice, z ohlasů kolegů na různých setkáních víme, že je tato rubrika ostře sledovaná. Co je blbé, to se prostě líbí! Oblíbený je i Silvestrovský speciál, kde se snažíme prezentovat zbytky našeho docházejícího humoru.
Časopis řídí redakční rada více méně obměňovaná s ohledem na soukromý život a čas knihovníků. Stálicí zůstává Božena Klímová – ostravská spisovatelka a básnířka, neúnavná a bdělá korektorka Nataša Šlosárková a Zuzana Bornová, která s buldočí urputností trvá na vydání dalšího čísla. Vavříny nelze upřít ani našemu webmasterovi, který s velkou rychlostí převádí články do výsledné podoby. Díky vytrvalosti redakčního kolektivu jsme oslavili v listopadu 2010 pět let od vydání prvního čísla.
Časopis i naše webové stránky suplují svým způsobem psanou kroniku knihovny, na jejíž pravidelné doplňování nemá bohužel nikdo čas. I přes název OBČASNÍK KNIHOVEN OKRESU OPAVA se nám nedaří získat stálého přispěvatele z řad knihoven v okrese, což je škoda, protože činnost v knihovnách je bohatá a problémy, které knihovny řeší, nemalé. Proto musíme často, ač neradi, volit cestu urputného nátlaku na knihovny, kde se něco zajímavého děje, aby svou činnost propagovaly i touto formou. Je to škoda, neboť se jedná o velmi rychlou a finančně nenáročnou formu „sebepropagace“ knihovny. Dobré věci, stejně jako zdravá výživa, se musí lidem nutit, proto naše úsilí získat na svou stranu další spolupracovníky neutuchá a my v této věci vytrváme, doufáme, nejméně dalších pět let. Při psaní tohoto mini článku mě napadlo, že vlastně nemáme odkazy na náš časopis na Facebooku, takže to urychleně napravíme.