Copyright Duha © 2025, Žádný příspěvek ani jeho část nesmí být reprodukován bez souhlasu autora a bez oznámení redakci.
Vážené čtenářky,
vážení čtenáři,
doufáme, že jste se vrátili po dovolených a prožitém létě plni energie do knihoven, do práce a aktivit, kterými bude druhé pololetí letošního roku bohaté.
Hlavním tématem čísla Duhy, které právě dostáváte, jsou neprofesionální knihovny. Ty knihovny a především knihovníci, kteří zajišťují podmínky pro vzdělávání a kulturní využívání volného času občanů. V mnoha případech jsou také jediným místem setkávání, tedy komunitním centrem obce nebo menšího města. Některé obce činnost svých knihoven prezentují s hrdostí v rámci, letos již 18. ročníku, soutěže Vesnice roku. Význam a rozmanitost služeb a aktivit knihoven v obcích prezentuje celostátní třídenní setkání Co venkovské knihovny umějí a mohou, jehož 8. ročník se konal 13. – 15. září v Třebíči.
V hlavním bloku Studie, články Vás souhrnně informujeme o činnosti neprofesionálních knihoven v Jihomoravském kraji prostřednictvím článků vedoucích pracovníků regionálních oddělení pověřených knihoven našeho regionu. Blok zastřešuje článek krajské metodičky Moniky Kratochvílové.
Uvedené téma rozšiřuje a doplňuje Rozhovor s Laďkou Zemánkovou, odbornou pracovnicí Kabinetu knihovnictví Národní knihovny ČR.
Veřejné knihovny přináší inspirace z knihoven Jihomoravského kraje – z Městské knihovny v Kyjově, Knihovny Jiřího Mahena v Brně, Městské knihovny v Břeclavi, Knihovny Karla Dvořáčka ve Vyškově a Obecní knihovny Kratochvilka. Seznámíme Vás také s dobrými zkušenostmi Knihovny města Ostravy z práce s romskými dětmi.
Medailon je věnován autorovi, který je oblíbený několika generacemi dětí. Knížky Miloše Macourka však čtou velmi rádi dětem i dospělí, kteří jeho vtipné a krásným jazykem psané texty dovedou plně prožít a ocenit.
Konference, akce je rubrika věnovaná významným odborným setkáním. Vrátíme se ke 4. ročníku semináře Informační vzdělávání uživatelů knihoven. Seminář organizovala odborná sekce SDRUK IVU a konal se v dubnu v Krajské knihovně Vysočiny. Připomeneme si také 20. výročí Rakouské knihovny, která je součástí Městské knihovny ve Znojmě.
Informace pro knihovny přináší možnost výběru z několika témat. Obsahují článek o digitalizaci národního kulturního dědictví v Polsku, hodnocení soutěže Vesnice roku, seznámení s projektem Osobní knihovny, který realizuje Ústav informačních studií a knihovnictví FF UK Praha a ohlédnutí za školním rokem 2011/2012 Střední odborné školy knihovnické a Vyšší odborné školy knihovnických, informačních a sociálních služeb se zastavením u 60. výročí středního knihovnického školství v Brně.
Z vysokoškolských knihoven představujeme knihovny Vysokého učení technického v Brně.
Moravská zemská knihovna seznamuje čtenáře Duhy s novinkami ve vzdělávání. Otevírá akreditovaný Rekvalifikační knihovnický kurz a také poprvé nabízí knihovníkům možnost e-learningového knihovnického kurzu. Další informace se týkají projektu umožňujícího efektivní vyhledávání v českých článcích – Článkové bibliografie ANL+ a zpřístupnění plných textů.
Recenze potěší nejen pracovníky hudebních oddělení. Věnují se knize vyprávění o životě s hudbou a lidmi kolem ní Miloše Štědroně a titulu, který vydalo Moravské zemské muzeum pod názvem "Divadlo nesmí být lidu komedií". Leoš Janáček a Národní divadlo v Brně.
V rubrice Knihovnické časopisy seznamujeme s obsahovým zaměřením a záměry časopisu Městské knihovny v Opavě OKOO a časopisu Knihovny města Ostravy Párek. V rubrice uvádíme také článek, který ukazuje na praxi Obecní knihovny v Jinačovicích, že i takto malá knihovna může s pomocí čtenářů vydávat Knihovnický občasník.
Z brněnských nakladatelství se tentokráte představuje nakladatelství JOTA a Barrister & Principal.
Do Kavárny jsme pozvali paní starostku Ženského vzdělávacího spolku Vesna v Brně a přinášíme informaci o Společnosti Jiřího Mahena v Brně. Připomeneme si také 155. výročí narození spisovatele a filosofa Jana Herbena.
Za redakci časopisu Vám inspirativní čtení přeje
Jana Nejezchlebová