Copyright Duha © 2025, Žádný příspěvek ani jeho část nesmí být reprodukován bez souhlasu autora a bez oznámení redakci.
Březen bývával měsícem KNIHY, pak měsícem různých, avšak příbuzných, témat, letos ho SKIP (Svaz knihovníků a informačních pracovníků) vyhlásil měsícem ČTENÁŘŮ. Knihovna Jiřího Mahena v Brně tuto výzvu pojala jako kampaň k prolomení mýtů o knihovnách, často stále vnímaných jako instituce „nezábavné“, kde lze „jen“ najít knihy a kde lze „jen“ číst či studovat. Ke spolupráci přizvala studenty Kabinetu informačních studií a knihovnictví (KISK) Masarykovy univerzity Brno a společně připravili pestrý program na celý měsíc březen pro čtenáře stávající i potenciální všech věkových kategorií. Program propojil mnohé instituce, podniky a firmy, které se nějakým způsobem věnují čtení či knihám a představil návštěvníkům knihovny čtení ve všech jeho možných podobách.
S názvem S CHUTÍ aneb Najděte si svůj knižní apetit již v únoru kampaň zahájila dotazníková anketa, jež se věnovala průzkumu čtenářství mezi veřejností. Studentky KISKu oslovovaly veřejnost v knihkupectvích, kavárnách, restauracích a volnočasových institucích, ale také v samotné knihovně a celkem se ankety zúčastnilo 753 respondentů. Účastníci ankety, kteří uvedli na dotazník svůj kontakt, byli zahrnuti do losování o literární balíček Potěšení na tělo či Noc v knihovně pro dva.
Následující tři středeční tématické show představily, co vše umí knihovna návštěvníkům nabídnout a jaké alternativy vůči klasickým knihám dnes čtení má. První středa 10. 3. pod názvem Vezmi svého nečtenáře do knihovny, kdy každý, kdo do knihovny běžně chodí a čte, měl za úkol vzít sebou do knihovny někoho známého, o kom ví, že mnoho času čtení nevěnuje, nabídla několik tvůrčích dílen věnovaných knihám a čtení. Vyráběly se záložky, poslouchaly audioknihy a s nimi se i soutěžilo, promítaly se studentské filmy, prezentovaly knižní tipy celebrit a plakáty guerilla (šokujícího) marketingu v „obchodě se čtením“.
Středa 17. 3. se nesla v atmosféře kaváren a hospůdek, návštěvníkům byla ke čtení nabízena káva či čaj, ale také výběr z knižních titulů různých žánrů, ze kterých si mohli nechat osobně přečítat od studentů proměněných na „lidské automaty na čtení“. Výjimečně tak mohli návštěvníci v knihovně propojit oblíbené činnosti – pohodu s knihou či poslechem knihy a s pohodou popíjení kávy či čaje. Ověřili jsme si tak, že plán knihovny na vytvoření stálé kavárny je na místě. Výstava plakátů představila řadu knih, které byly zfilmovány.
Kampaň vyvrcholila třetí středou 24. 3. nazvanou Čtení sluší každému předáním literárních balíčků Potěšení na tělo sedmi výhercům a prezentací výstupů ankety. Výstupy z ankety potvrdily, že nejoblíbenějším místem při čtení je postel či WC, v žánru vede román a literatura faktu, „čtení“ rovná se kniha a relax, když ne čtení, tak internet, filmy či hudba, více než polovina respondentů chodí do knihovny a více jak dvě třetiny se považují za čtenáře. Návštěvníky dále čekalo seznámení s nabídkou a novinkami brněnských knihkupectví Barvič & Novotný a Šedivý a nakladatelství Academia a Knižní klub, kteří se do kampaně zapojili jako partneři a věnovali své knihy výhercům. Program zpestřil malý koncert skupiny Black Unicorn a volba knižní miss z knih nominovaných již zmíněnými knihkupectvími a nakladatelstvími volená v netradičních kategoriích – miss obálka, miss ilustrace a miss nejpřitažlivější název. Závěrem programu kampaně byla v tuto středu již zmiňovaná NOC V KNIHOVNĚ nazvaná Cesta kolem světa. Osm výherců, kteří si mohli sebou vzít doprovod, hrálo na indické nástroje a ochutnalo indické speciality, naslouchalo vyprávění příběhů zkušenými vypravěčkami a při svitu lucerny absolvovalo exkurzi knihovnou od půdy až do sklepa.
Celý program, který se často vyvíjel a tvořil velmi situačně dle aktuálních okolností, protkávalo mnoho dalších drobných hříček a knihovních vtípků, jako například Knižní striptýz aneb Svlékni si svou knihu. Nultý ročník projektu Březen – měsíc čtenářů byl povedený a veselý a poskytl mnoho inspirací a námětů pro další aktivity knihovny i pro další spolupráci se studenty KISKu MU Brno. Pozadu nezůstaly ani pobočky KJM, které připravily tradičně program na Týden čtení, ale i nad jeho rámec, v podobě zajímavých pořadů věnovaných čtení, např. dětí dětem, čtenářů nečtenářům, starostů občanům apod. Další zajímavé informace a fotografie najdete na http://ctenischuti.webnode.cz.
S letními prázdninami aktivity v knihovně utichají, respektive utichá doprovodný program (půjčování knih je jen mírně omezeno), avšak pro navození prázdninové atmosféry zpestří ochozy ústřední knihovny na Kobližné výstavy Chaty a chalupy a Naučné stezky. Hned v září se rozběhne 8. ročník projektu Poprvé do školy – Poprvé do knihovny, jehož cílem je zasévat vztah ke čtení již u začínajících školáků. Ti jsou při nástupu do první třídy pasováni na čtenáře knihovny a získávají bezplatnou registraci. Tématicky je letošní ročník projektu věnován Františku Nepilovi od jehož úmrtí uplynulo 15 let. Podzim se v KJM ponese ve jménu Karla Hynka Máchy u příležitosti 200 let od jeho narození, ale návštěvníky také čeká např. již tradiční cyklus přednášek Toulky českou minulostí, pořady s audioknihami a v neposlední řadě pravidelné akce pro děti i rodiče