Copyright Duha © 2025, Žádný příspěvek ani jeho část nesmí být reprodukován bez souhlasu autora a bez oznámení redakci.
V dubnu letošního roku se konal v Moravské zemské knihovně již 2. ročník slavnostního setkání knihoven obcí Jihomoravského kraje, na kterém byly oceněny nejlépe pracující neprofesionální knihovny. Setkání iniciovala a připravila Moravská zemská knihovna v Brně ve spolupráci s regionálními odděleními pověřených knihoven kraje za podpory Krajského úřadu Jihomoravského kraje.
Není mnoho příležitostí ke zhodnocení a zejména ocenění knihoven, jejichž činnost a dosahované výsledky překračují běžný standard poskytovaných služeb. Rozvoj knihoven a dosahování dobrých výsledků však nejsou možné bez podpory zřizovatelů a obecně bez dostatečného finančního zázemí. Od roku 2005 přispívá na jejich rozvoj Jihomoravský kraj, který je poskytovatelem dotace na regionální funkce. Dotace se každoročně rozděluje podle stanovených pravidel jednotlivým pověřeným knihovnám, na které přenesla Moravská zemská knihovna v Brně výkon regionálních funkcí v daném okrese či regionu. V této souvislosti je důležité připomenout, že bez těchto finančních prostředků by dnes mnohé malé knihovny již neexistovaly. Důvodem jsou zejména stále omezenější rozpočty obcí, ve kterých mnohdy nezbývá dostatek finančních prostředků na položku kultura.
Uspořádání slavnostního setkání obecních knihoven Jihomoravského kraje bylo motivováno právě snahou poukázat na konkrétní přínosy dotace pro kulturní rozvoj obcí. Ve spolupráci s pověřenými knihovnami byla v loňském roce přijata Pravidla pro návrhy a schvalování ocenění pro vybrané knihovny obcí Jihomoravského kraje, která ve čtyřech oddílech formulují zásady a konkrétní podmínky pro udělování cen: „Cena se uděluje jako vyjádření uznání obecní knihovně za její činnost a zásluhy o kvalitativní rozvoj veřejných knihovnických a informačních služeb a o celkový rozvoj kulturního života obce. Mezi sledovaná kritéria patří velmi dobrá činnost knihovny, aktivita knihovníka při modernizaci a automatizaci knihovny, úspěšná kulturně výchovná činnost, případně dlouholetá práce v knihovně.“
Návrhy na ocenění posílají v písemné podobě vedoucí regionálních oddělení pověřených knihoven, z každého regionu je možné navrhnout až dvě knihovny. Zaslané návrhy mají předepsanou strukturu a obsah, které jsou podmínkou jejich přijetí. Součástí návrhu je výběr statistických ukazatelů za poslední dva roky, aktivity knihovny, její přínos pro obec a zejména oblast činnosti, za kterou je knihovna nominována spolu se stanoviskem navrhovatele.
Program slavnosti tvoří stručné představení každé nominované knihovny s důrazem na aktivity nebo zásluhy, za které byla navržena k ocenění. Diplom spolu s věcnou odměnou předává panu starostovi a paní knihovnici zástupce kraje, ředitel Moravské zemské knihovny a zástupce z Národní knihovny ČR. V letošním roce přijal pozvání pan hejtman JUDr. Michal Hašek, radní za oblast kultury a památkové péče Ing. Pavel Balík a JUDr. Hana Holušová, vedoucí odboru kultury a památkové péče Jihomoravského kraje. Z Knihovnického institutu Národní knihovny přijala pozvání Mgr. Ladislava Zemánková.
Mezi oceněnými bylo dvanáct knihoven, tedy stejný počet jako v loňském roce. Z regionu Blansko Místní knihovna Ostrov u Macochy, z regionu Boskovice Obecní knihovna Valchov, z okresu Brno-město byly oceněny dvě pobočky Knihovny Jiřího Mahena v Brně: pobočka Komín a pobočka Starý Lískovec. Z okresu Brno-venkov Obecní knihovna Lelekovice a Obecní knihovna Říčany, z okresu Břeclav Místní lidová knihovna Borkovany a Místní knihovna Nový Přerov, z okresu Hodonín byly oceněny dvě knihovny: Místní knihovna Čejč a Místní knihovna Milotice. Z okresu Vyškov byla oceněna Obecní knihovna Šaratice a z okresu Znojmo Obecní knihovna Branišovice.
Na zahájení slavnosti vystoupil hejtman Jihomoravského kraje JUDr. Michal Hašek s konstatováním, že:„Slavnostní setkání knihoven obcí Jihomoravského kraje se pomalu stává tradicí“. Dodejme, že tradicí, jejímž smyslem a cílem je vyjádřit nejen uznání knihovnám za jejich mimořádnou práci, ale také zřizovatelům knihoven, bez jejichž podpory by knihovny nemohly poskytovat služby vysoce překračující běžný standard. Poděkování patřilo ve velké míře tedy také jim. Oceněné knihovny, které svými aktivitami překračují hranice obvyklé knihovnické práce a napomáhají rozvoji kulturního a společenského života obce, šíření osvěty a budování dobrých společenských a mezilidských vztahů, tak mohou být příkladem a inspirací i pro ostatní.
Uznání patří však především poskytovateli dotace – Jihomoravskému kraji. Zásluhou podpory a pochopení jeho představitelů je možný další rozvoj knihovnických a informačních služeb poskytovaných veřejnými knihovnami kraje. Více informací o oceněných knihovnách najdou zájemci na webové stránce MZK.