Copyright Duha © 2025, Žádný příspěvek ani jeho část nesmí být reprodukován bez souhlasu autora a bez oznámení redakci.
S pomocí dotace EU z ROP Jihovýchod byla v roce 2009 zahájena realizace projektu Modernizace a rozšíření kulturních zařízení regionu Olešnicko. Po nezbytných stavebních úpravách druhého nadzemního podlaží bývalého domu služeb vznikly pěkné prostory pro městskou knihovnu. 5. března 2010 byl zahájen pravidelný provoz knihovny s výpůjční dobou 15 hodin týdně. 1. května proběhl den otevřených dveří a olešnická veřejnost, která nebyla v té době zvyklá chodit do knihovny, si mohla vše prohlédnout. Postupně začali knihovnu navštěvovat noví čtenáři, pod vedením knihovnice Ivany Kozlové byly zahájeny pravidelné měsíční besedy pro mateřskou školku a občasné besedy pro žáky základní školy.
Za první rok měla knihovna registrovaných 196 uživatelů z toho 91 dětí. Bylo půjčeno 3 716 titulů a do knihovny přišlo téměř 2 400 návštěvníků. Koncem roku 2010 byly zřízeny internetové stránky knihovny a znovuobjevené půjčování knih mezi občany začalo zdárně fungovat. Postupně se řady čtenářů začaly rozšiřovat, narůstal počet besed, počet návštěvníků, knihovna se začala zapojovat do celostátních akcí, například Už jsem čtenář – knížka pro prvňáčka, Čtení pomáhá, Den pro dětskou knihu nebo Týden knihoven. Koncem roku 2012 byl na webové stránce knihovny zveřejněn on-line katalog s prozatímní databází asi 6 500 knih. Za rok 2012 bylo z knihovny půjčeno 238 čtenáři 6 800 titulů z celkové nabídky asi 14 800 titulů a 14 periodik. Knihovna vykázala 3 166 návštěvníků, uspořádala 29 kulturních a 3 vzdělávací akce.
V letošním roce, kdy slaví olešnická knihovna 160 let od první zmínky o knihovně a 150 let od založení Čtenářského spolku, jehož předsedou byl tehdejší první starosta města Hynek Puchar. V roce, kdy si všichni připomínáme 1150 let od příchodu věrozvěstů Cyrila a Metoděje na Moravu a položení základů historie našeho písemnictví, dostala knihovna mimořádný dar. Zastupitelstvo města rozhodlo v rámci svého rozpočtu finančně podpořit návrh rady města a uskutečnit mimořádný nákup knih v rámci akce OLEŠNICE ČTE DĚTEM 2013. Do městské knihovny bylo v Březnu měsíci čtenářů zakoupeno přes 250 nových titulů knih pro děti a mládež. O společném přebírání knih s dětmi ze základní školy byl 12. března natočen příspěvek, který vysílala v hlavním zpravodajství ČT 1 a který byl vysílán také v regionálním zpravodajství.
Mezi novými knihami v knihovně najdete leporela vhodná pro nejmenší čtenáře, knížky pro čtení dětem rodiči či prarodiči, na které se dnes často zapomíná. Knižní fond byl obohacen o spoustu dobrodružných knih, fantasy, doporučené literatury pro žáky vyššího stupně základní školy i doporučené četby k maturitám. Všechny knihy jsou označeny samolepkou OLEŠNICE ČTE DĚTEM 2013. Vedle knih do městské knihovny bylo pořízeno 9 sad knih po 25 kusech do školní knihovny, aby v rámci výuky českého jazyka – čtení na 1. stupni ZŠ mohla číst celá třída knihy v rámci mimočítankové četby tak, aby měl k dispozici knihu každý žák. Takto si v průběhu pěti let čtenáři z řad žáků pod vedením učitelů přečtou právě těchto devět knih, což jistě podpoří čtenářskou gramotnost dětí z Olešnicka.
Rada města věří, že mimořádným příspěvkem na nákup dětských knih ve výši 100 tisíc Kč bude podpořen větší zájem o čtení našich nejmenších spoluobčanů.
Významná výročí v historii knihovny
1853 |
První zmínky o knihovně jsou zaznamenány v díle Josefa Višinky Dějiny městečka Olešnice: „Když se v roce 1853 rozcházel krejčovský cech, věnoval značnou peněžní částku na pořízení obecní knihovny". (160 let) |
1863 |
Založení Čtenářského spolku, jehož předsedou byl Hynek Puchar (v díle Josefa Višinky Dějiny městečka Olešnice, str. 101). (150 let) |
1923 |
Obecní knihovna byla přemístěna z prostor školy na Radnici, přitom bylo shledáno, že chybí 22 svazků. Půjčování knih bylo zavedeno každoročně od 1. října do 30. dubna. (90 let) |
2010 |
Znovuobnovení činnosti knihovny. |