Copyright Duha © 2025, Žádný příspěvek ani jeho část nesmí být reprodukován bez souhlasu autora a bez oznámení redakci.
Masarykova univerzita patří mezi největší vydavatele odborné a vědecké literatury v České republice. Otisk své téměř stoleté činnosti zanechala dosud v 10 000 titulech odborné a studijní literatury.
Ediční činnost zahájily nové fakulty brzy po založení univerzity roce 1919. Právnická, lékařská, přírodovědecká a filozofická začaly vydávat své publikace v edicích Spisy, Scripta, Acta, které vycházejí dosud. Na právnické fakultě založil František Weyr Sbírku spisů právnických a národohospodářských a redigoval ji spolu s Karlem Englišem. Sbírka vycházela u Barviče-Novotného, kterému profesorský sbor udělil titul Knihkupectví Právnické fakulty Masarykovy univerzity. V rámci Sbírky bylo vydáno téměř 100 svazků, vycházela v ní také reprezentativní Vědecká ročenka Právnické fakulty. Uzavření všech českých vysokých škol nacisty v roce 1939 přerušilo vlastní nakladatelskou činnost na dlouhá léta.
Po druhé světové válce byly publikace a odborné časopisy univerzity vydávány prostřednictvím Státního pedagogického nakladatelství. To se změnilo teprve v roce 1965, kdy univerzita, tehdy pod jménem Univerzita J. E. Purkyně, získala po několikaletém úsilí „Vydavatelské oprávnění pro vydávání a rozšiřování vědeckých prací jednotlivých fakult formou neperiodických publikací“. V sedmdesátých letech bylo oprávnění rozšířeno také na vydávání pomocných učebních textů. Za tím účelem bylo v roce 1965 založeno Ediční středisko, které dlouhodobě působilo jako Vydavatelství s převahou polygrafických služeb.
V roce 2007 bylo proměněno na Nakladatelství Masarykovy univerzity s hlavními úkoly: - sjednotit dosavadní solitérní edice fakult;
Masarykova univerzita od počátku roku 2009 vydává knižní a časopiseckou produkci pod značkou Munipress. Ediční činnost univerzity je vykonávána podle zásady subsidiarity: Nakladatelstvím MU, fakultami a ostatními součástmi univerzity. Nakladatelství zajišťuje univerzitní produkci vydavatelsky v jedné univerzitní řadě ISBN, ISSN a DOI. O rozvoj nakladatelské činnosti pečuje Ediční rada, jež je tvořena předními odborníky z řad vyučujících Masarykovy univerzity a sleduje rozvoj hlavních univerzitních oborů.
Nakladatelství vydává vlastní ediční řady. V edici „Pocta osobnostem“ vyšly knihy připomínající dílo Elišky Wagnerové, Vladimíra Čermáka, Bohdana Laciny či Jana Firbase. V řadě Slovníky získaly tituly „Latinitas medica“ a „Hudebně-literární slovník“ ocenění v soutěži Slovník roku 2012. Unikátní je edice „Srdeční výdej“, která otiskuje básnickou tvorbu lékařů. Její svazky několikrát zaujaly porotu soutěže Magnesia litera. Z úspěšných titulů řady VŠ učebnice zaujme překlad osvědčené a moderně zpracované „Genetiky“. V edici „Poprvé v češtině“ vychází překlad základního sociografického díla „Marienthal“.
V současnosti vydává Masarykova univerzita průměrně 320 titulů odborné a studijní literatury a 60 titulů odborných a vědeckých časopisů ročně. Nakladatelství věnuje velké úsilí zajištění dostupnosti produkce pro studenty, knihovny, odborníky a širokou veřejnost. Navázalo partnerskou spolupráci s významnými knihkupci a distributory. Je zapojeno do projektu Česká knihovna a pečlivě buduje vztahy s akvizičními odborníky knihoven. Pravidelně se zúčastňuje knižních veletrhů v České republice i v zahraničí. Informace o nových titulech zveřejňuje v databázích České knihy, Almanach labyrint a v odborných časopisech (zvláště Knihy a Knižní novinky). V internetovém knihkupectví Munipress nabízí kromě vlastní produkce také knihy, na kterých se jako autoři, editoři či překladatelé podílejí odborníci z MU. O novinkách informuje na webových stránkách a v sociální síti Facebook. Pořádá křty nových knih a besedy s autory.
Nakladatelství zprostředkovává výsledky vědecko-výzkumné a vzdělávací činnosti Masarykovy univerzity. Univerzita se jako první v České republice připojila k podepsání Berlínské deklarace o otevřeném přístupu ve zveřejňování vědeckých poznatků. Nakladatelství vytváří alternativu k tradičnímu modelu vědeckého publikování šířením vybraných děl v režimu Open Access. Archivací děl přispívá k naplňování univerzitního repozitáře jako dalšího informačního zdroje. Pro posílení vědecké komunikace se Nakladatelství v roce 2011 stalo členem Publishers International Linking Association a zapojilo se do systému CrossRef přidělováním DOI kodů. Odborné zázemí a oporu v této oblasti získalo v Ústavu výpočetní techniky, Kabinetu informačních studií a knihovnictví i Informačním systému MU.
V nejbližší době plánuje Nakladatelství rozšířit nabídku elektronických publikací pro knihovny, zlepšit služby internetového knihkupectví, dále rozvíjet ko-ediční spolupráci s fakultami i nakladateli a přispívat k posilování prestiže univerzity u odborné veřejnosti i k pěstování dobrého jména Masarykovy univerzity ve společnosti.
Kontakt:
Nakladatelství Masarykovy univerzity
Rybkova 19
602 00 Brno‐Kraví hora
www.muni.cz/press
https://www.facebook.com/munipress