Copyright Duha © 2025, Žádný příspěvek ani jeho část nesmí být reprodukován bez souhlasu autora a bez oznámení redakci.
Podle místní kroniky byla Knihovna v Moravanech založena v roce 1947 a obsahovala tehdy 500 svazků. Knihovníky v průběhu let byli: strojvedoucí, učitelé, ředitel místní školy, učitelka mateřské školy a knihovnice. Když jsem ji v lednu 2010 převzala, vykazovala za rok 2009 tyto statistické údaje: 43 registrovaných čtenářů (12 dětí do 15 let), 484 návštěvníků a 2 488 výpůjček z fondu 4500 knih. Knihovna byla umístěna v místním Klubu důchodců na pouhých 22 m².
Již od počátku mého působení v knihovně jsem zaznamenala velkou vstřícnost vedení obce, která podporovala rozvoj knihovny. Za jejího souhlasu jsem obnovila část mobiliáře a bylo nezbytné knihovnu přeskládat a zútulnit. Vytvořila jsem malý koutek na hraní a malování pro děti. Další nutností bylo provedení automatizace. V roce 2010 využil Obecní úřad Moravany pro knihovnu grantovou dotaci VISK 3, určenou na automatizaci výpůjčních a automatizačních procesů. Po dodání potřebné počítačové techniky byla v srpnu 2010 zahájená katalogizace knih v systému Clavius. Předcházela jí aktualizace a revize fondu, který byl očištěn od zastaralých, duplicitních a poškozených titulů (1700 knih). Tím byl uvolněn prostor pro živý a aktuální fond. Průběžně přibývající katalogizační záznamy byly zpřístupněny zájemcům na internetu na vlastních webových stránkách knihovny.
Do konce roku 2010 byla dokončena katalogizace i automatizace výpůjčního modulu a již v lednu 2011 byl zahájen automatizovaný výpůjční provoz. Tato modernizace knihovnických služeb se výrazně projevila v nárůstu nových čtenářů, kteří začali využívat na webu on-line katalog a rezervace knih. Již od roku 2010 se začaly zvyšovat všechny statisticky sledované ukazatele činnosti (138 registrovaných čtenářů – 60 dětí do 15 let, 5 631 výpůjček a 1 157 návštěvníků). V roce 2011 stouply tyto ukazatele ještě o třetinu a podíl dětských čtenářů se zvýšil na 52 %. Začala jsem pravidelně nakupovat nové tituly, které přivábily do knihovny další uživatele nejrůznějšího věku. Odpolední výpůjční hodiny se staly doménou dětí, které začaly v knihovně trávit svůj volný čas. Rozšířila jsem otevírací dobu z pouhých 2 hodin týdně na 6 hodin. S dětmi jsem se ovšem v knihovně scházela i mimo stanovenou dobu. Komorní rozměr lokality umožňuje blízký, téměř denní kontakt s návštěvníky knihovny. Bezprostřednost dětí a jejich nadšení mne inspirovaly k mnoha aktivitám nad rámec mých povinností. Z pravidelných dětských návštěvníků knihovny byl vytvořen Čtenářský kroužek. Začal se scházet na jaře 2012. Náplní byla četba vlastních prozaických textů, nebo debata o nových zajímavých knihách se čtením ukázek. Postupně se začala také rozvíjet spolupráce s místní Mateřskou školou Moravánek a Základní školou Moravany odrážející se ve stále vyšším počtu kolektivních akcí.
V průběhu let 2011 – 2013 se výrazně začalo měnit prostředí obce Moravany především zásluhou místních zastupitelů v čele se starostkou RNDr. Marií Barešovou. Za dobu jejích dvou volebních mandátů se zde postavily dvě nové MŠ pro 103 dětí, opravila se ZŠ, byla dobudována dětská hřiště, postaveny nové chodníky a veřejné osvětlení, zajištěna ordinace pro lékaře, postavena čistička odpadních vod aj.
V roce 2013 byla dokončena novostavba Obecního úřadu, jehož součástí se stala moderní knihovna o rozměru 80 m². Z původních nevyhovujících prostor byla přestěhována v květnu 2013 do samostatného křídla s klimatizací, podlahovým vytápěním a především s nápaditým a vkusným interiérem. Byl vytvořen na návrh Ing. arch. L. Tecla a O. Fialy a splňuje veškeré požadavky na funkci užitkovou a oddechovou s množstvím barevných kontrastů. Regály na knihy ladí v barvách slonově bílá s červenými prvky. Na pozadí černošedého nátěru je postaven nápaditý regál na časopisy. Starší čísla jednotlivých titulů jsou uzavřena ve skříňkách a na jejich dvířkách je vždy nové číslo. Atraktivní pro čtenáře, zejména ty mladší, je oddechová zóna s mnoha variabilními komponenty sedacího nábytku. Jednotlivé části se dají snadno přenášet a tak se dají vytvářet různé sestavy dle momentální potřeby. Při kolektivní návštěvě pojme až 15 dětí. Individuálně jsou stále obsazeny dětskými návštěvníky, kteří si zde čtou a hrají. Knihovna má k dispozici i volný venkovní prostor terasy s lavičkami. Za teplého počasí je obsazován čtenáři a působí svěže i z uzavřeného interiéru díky prosklení celé stěny. Návštěvníkům se tak otevírá pohled na zelené keře, květiny a trávník s efektem iluzorního zvětšení vnitřního prostoru. Pro starší i mladší čtenáře jsou u této skleněné části umístěny pracovní stolky s počítačem a internetem.
Nový rozvoj činnosti knihovny byl nastartován po přestěhování dnem otevřených dveří dne 1. 6. 2013. Došlo k nárůstu evidovaných čtenářů i výpůjček a především akcí pro veřejnost. Do 6. 11. 2013 je již zaregistrováno 198 čtenářů, evidujeme již 7 000 výpůjček a 18 kolektivních akcí. Do konce roku však zbývají ještě téměř dva frekventované měsíce a již se těším na konečný výsledek. Náplní kolektivních návštěv se stala beseda Seznamte se s knihovnou, Z historie Moravan (zpracovaná v přijatelné formě pro děti 3. a 4. tříd), Čtení knih a exkurze. Nová knihovna se v obci stala přitažlivou kulturní prostorou, sloužící všem věkovým skupinám čtenářů. Děti do ní odpoledne zavítají i několikrát, povídají si zde a čtou, nebo si hrají. Těší mne i individuální kontakt s dospělými uživateli, kteří často žádají o pomoc při výběru literatury, debatují o knihách, sdělují své zájmy ohledně nákupu nových titulů. O nových událostech v knihovně a nových přírůstcích je veřejnost pravidelně informována v Moravanských listech, které vychází 4 x ročně.
Na akvizici nové literatury byl stanoven pro letošní rok velice příznivý rozpočet 60 000 Kč, který zatím vyhovuje nárokům naší knihovny. Záměrem do budoucna je obohatit stávající fond o základní sbírku mluveného slova na CD (pohádky, jazykové kurzy a próza pro dospělé). Velkým povzbuzením pro Obecní knihovnu Moravany bylo převzetí Ocenění na 3. ročníku Slavnostního setkání knihoven obcí Jihomoravského kraje v Moravské zemské knihovně, které se konalo dne 24. 10 2013. Důležitá pro provoz naší knihovny je metodika Městské knihovny Modřice a Městské knihovny Kuřim s regionální funkcí. Zajištění tzv. výměnných fondů obohacuje pestrost výběru literatury pro naše uživatele. Hromadná distribuce novinek je pomocí pro všechny neprofesionální knihovny.
Na závěr už jenom přání, aby vše zůstalo při starém. Aby nadále trvaly idylické vztahy mezi komunitou čtenářů, knihovnou a obecním úřadem. Aby knihovna na nové adrese v nových prostorách mohla úspěšně pokračovat v podpoře čtenářství a doplňovat tak četné zájmové aktivity hojně nabízené obyvatelům Moravan u Brna.