Nacházíte se: Úvod » Blogy » Trendy » Helsinky – Talin - Tartu: zpráva z pracovní cesty
Ve dnech 6. – 7. června proběhla v Tartu konference “To Digitise or not to Digitise: Copyright, Public Domain, Orphan Works and Other Issues”. Její součástí bylo také otevřené setkání účastníků projektu eBooks on Demand. Protože naše cesta do Estonska vedla přes Helsinky, využili jsme toho k setkání s pracovníky tamní Národní knihovny.
Setkání se týkalo dvou hlavních okruhů: jednak VuFindu coby klíčového systému používaného jak v MZK, tak v rámci projektu EoD a jednak problematiky dlouhodobého uchovávání digitálních dat. Obě tyto oblasti spadají ve Finsku pod projekt Národní digitální knihovny. Nejprve Markku Heinäsenaho předvedl webové administrativní rozhraní VuFindu, které finská Národní knihovna vyvíjí a využívá pro správu portálu FINNA. Finna je národní centrální portál pro knihovny, muzea a další instituce, který je založený na VuFindu a který zprostředková přístup k jejich fondům. Jednotlivé zapojené instituce si přitom velmi snadno mohou portál nastavit dle vlastních potřeb. Dozvěděli jsme se mimo jiné, že na říjen je plánována tisková konference, na které budou pracovníci Národní knihovny prezentovat oficiální spuštění ostré verze projektu, který zatím běži sice veřejně ale bez masivní propagace. Finská NK, která na rozvoj VuFindu v roli centrálního portálu má nyní nasazeno 20 programátorů, nabízí tak ostatním institucím jednoduchou cestu, jak uživatelsky přívětivým způsobem zpřístupnit své sbírky a jí vyvinutá rozšíření VuFindu mohou být použitelná i v našem prostředí.
Esa-Pekka Keskitalo nás pak zasvětil do plánů v oblasti LTP. Finská NK přitom velmi úzce spolupracuje se společností CSC — IT Center for Science, zřizovanou ministerstvem školství a kultury. Klíčovým beodem jejich plánů je nasazení open source systému Archivematica, který bude v CSC v příštích letech významným způsobem vylepšován. Zmíněn byl dále záměr přejít k open source ILS Evergreen a pilotní projekt v rámci elektronického povinného výtisku, který se týkal vybraných novinových titulů.
Za zmínku dále stojí fakt, že hlavní budova knihovny je nyní zavřená a prochází rekonstrukcí. Po skončení jednání jsme ještě absolvovali komentovanou prohlídku moderní Univerzitní knihovny.
http://www.beaconhelsinki.com/wp-content/uploads/2012/09/20120928-181729...
Poté jsme se již přes Tallin přemístili do Tartu, kde jsme zúčastnili již zmíněné mezinárodní konference “To Digitise or not to Digitise: Copyright, Public Domain, Orphan Works and Other Issues” a otevřeného setkání účastníků projektu eBooks on Demand. Celá akce se uskutečnila v budově Univerzitní knihovny.
Většina příspěvků se nějakým způsobem dotýkala tématu novelizace autorského zákona, která mj. probíhá v současnosti také u nás, viz Sněmovní tisk 1002/0, část č. 1/6 Novela z. - autorský zákon - EU. Velká diskuze se vedla zejména o tzv. důsledném vyhledávání (Diligent Search) nositelů práv a uznávání statutu osiřelých děl.
Zajímavá byla také přednáška “Knowledge ecology and knowledge economy interests can be made compatible”, ve které Dr. Rainer Kuhlen, ENCES/ Germany věnoval mj. různým modelům Open Access a možné role knihoven v nich. Je potřeba nalézt model udržitelného zacházení se znalostmi a informacemi.
Na konferenci byl také prezentován Public Domain Calculator vyvinutý Knowledgeland a Institute for Information Law v rámci projektu Europeana Connect umožňuje pomocí sekvencí jednoduchých dotazů zjistit, zda je konkrétní dílo dílem volným, resp. zda spadá do public domain. V této souvislosti byla také zmíněná hodnotná znalostní báze Wikidata. V příspěvku byl také zmíněn problém financování projektu Europeana, viz #AllezCulture.
Za zmínku stojí i prezentace projektu ARROW, který je v připravované novele autorského zákona explicitně zmíněn jako jeden z informačních zdrojů pro důsledné vyhledávání, které musí být prověřeny s cílem zjistit totožnost autora nebo jiného nositele práv k osiřelému dílu. Jak se však po našem dotazu ukázalo, projekt ARROW zatím vůbec nepočítá se zahrnutím zdrojů z ČR (snad s výjimkou informací získaných z VIAF) a není jasné jaká je licenční politika, tj. jak zařídit, aby čeští uživatelé mohli ARROW používat, jak jim ukládá připravovaná novela autorského zákona.
Druhý den byl věnován zejména dobrým příkladům z praxe. V prvním příspěvku shrnula Silvia Gstrein činnost projektu EOD, kterému příští rok skonční finanční podpora EK, služba však bude pokračovat dál, jen bude potřeba hledat nové možnosti financování konferencí a setkání. V první části se věnovala službě EOD a knihovnám, které se na ni podílí. S výhledem do budoucna hledá možná řešení v oblasti autorských práv, např. dohody s vydavateli tam kde se vydavatelé dají identifikovat.
Na příkladu MVS byly probírány nasledující aspekty: masová digitalizace a zpřístupňování komerčně nedostupných děl, kolektivní správa autorských práv. Zmíněno bylo doporučení Evropské komise “Key Principles on the Digitisation and Making Available of Out-ofCommerce Works”. Na závěr konference byla předvedena situace digitálních sbírek v Estonsku a popsán repozitář OstDok Bavorské státní knihovny.
Na otevřeném setkání účastníků projektu EOD, které následovalo téhož odpoledne, byly prezentovány novinky v systému ODM (správa objednávek EOD) - tiff objednávky, nové OCR, https, zrychlení systému. Brzy by měl přibýt ruský překlad stránek a možnost objednání reprintu z repozitáře. Dále byl prezentován maďarský projekt Eldorado, repozitáře el. povinného výtisku s možností placeného tisku. Bude zajímavé sledovat, jak se tento projekt vyvine.
Na závěr jsme byli pozváni na předposlední konferenci EOD, která se uskuteční v říjnu v NTK a bude věnována repozitářům a digitální knihovnám.
Prezentace z konference naleznete na adrese: http://www.utlib.ee/eod2013/speakers/, fotogalerii pak zde: http://www.uttv.ee/fotod#id_galerii=7362. Vlastní fotky z cesty najdete na našem Google Drive.
Duha vychází 4× ročně v elektronické i tištěné podobě. Tištěná čísla ve formátu PDF naleznete zde.
|
|