Nacházíte se: Úvod » Blogy » Osobní » IIIF.5 workshop v Kodani - spoluprace na International Image Interoperability Framework
V digitalnich repositarich instituci jsou k dispozici stranky knih, manuskripta, stare tisky, mapy i dalsi dokumenty. Pokrok v online publikovani naskenovanych dokumentu v knihovnach prinasi nova uskali a vola po chybejici standardizaci. Softwarove nastroje ruznych vyrobcu, pouzite jak pro zpristupneni (image servery a digitalni repositare) tak i pro vizualizaci dokumentu (online prohlizecky) jsou casto vzajemne nekompatibilni a pouzivaji uzavrene, proprietarni a zridka oficialne dokumentovane protokoly pro komunikaci.
Tato sitace velmi komplikuje ci dokocne znemoznuje vyvoj nove generace uzivatelsky privetivych online nastroju usnadnujici akademicky vyzkum v oblasti humanitnich oboru.
Ulohy jako je vytvareni a sdileni vlastnich poznamek k digitalnim objektum (annotation), prepis textu (transcription), citace nebo vytvareni odkazu na souvisejici informacni zdroje at jiz pro cely digitalni dokument, nebo stranky ci zvoleny vysek obrazu jsou velmi obtizne - obzvlaste pokud jsou digitalni dokumenty zpristupneny z ruznych systemu ruznych instituci.
Proto skupina nekolika vyznamnych univerzit, vyzkumnych institute a narodnich knihoven zacala pracovat na definici IIIF protokolu (International Image Interoperability Framework). Cilem je zarucit interoperabilitu a tudiz technicky umoznit zpristupneni obrazu hlavnich svetovych obrazovych repositaru pod jednim jasne definovanym standardem. To umozni tvorbu uplne novych modernich online nastroju pro praci a kombinovani digitalnich objektu nove generaci vyzkumniku.
Otevrene standardy jsou vytvarene v uzke spolupraci s experty v oblasti culture heritage, coz zarucuje ze instituce zpristupnujici digitalni kopie jsou korektne citovany. Digitalni dokumenty mohou byt opatreby vodotiskem a protokol integruje i omezeny pristup ke kopiim ve vysokem rozliseni a tim dava institucim prostor pro nove formy distribuce dokumentu, ktere vlastni.
Mezi spolupracujici organizace patri Oxford University, British Library, Cornell University, Europeana, Harvard University, La Bibliothèque nationale de France, Nasjonalbiblioteket (National Library of Norway), National Library of Denmark, New Zealand, Poland, Serbia and Wales, Princeton University Library, Stanford University, Wellcome Trust, Yale University a dalsi.
Diky inovativni praci se starymi mapami (http://www.staremapy.cz/) a s image serverem IIPImage (http://help.oldmapsonline.org/jpeg2000) byla Moravska zemska knihovna prizvana ke spolupraci na navrhu IIIF standardu. Ucasti na workshopu v Kodani jsme se aktivne zapojili a pomahame formovat budoucnost celeho sektrou GLAM (galerie, knihovny, archivy a muzea).
Vice o standardu IIIF se doctete na http://iiif.io/.
Duha vychází 4× ročně v elektronické i tištěné podobě. Tištěná čísla ve formátu PDF naleznete zde.
|
|