Nacházíte se: Úvod » Blogy » Osobní » Konference Cultural Heritage Online a Data Seal of Approval
Program:
09:30 hrs Welcome
- Henk Harmsen
09:45 hrs Background and expectations - Henk Harmsen
10:10 hrs DSA and the Framework
- Ingrid Dillo -
The basic certification
10:30 hrs Data Seal of Approval overview - Olivier Rouchon
11:15 hrs Case study ADS - Catherine Hardman
12:00 hrs Case Study USA
- Mary Vardigan
12:45 hrs Wrap up
DSA Workshop
14:30 hrs DSA guidelines walkthrough
- Hervé L'Hours
15:15 hrs DSA supporting information
(about the process, tool etc) - Paul Trilsbeek
Data Seal of Approval je nástroj a autorita pro provedení auditu digitálního repozitáře. Auditní proces obsahuje 16 bodů, na základě kterých je žádoucí udělat si nejdříve tzv. self audit a poté zaslat dokumenty vytvořené k auditu komisi Data Seal of Approval, která dokumenty zhodnotí a následně udělí/neudělí licenci, na základě které je možné umístit si na webové stránky svého úložiště logo - obrázek pečeti. Licence označuje důvěryhodný repozitář a je udělována na dva roky, po kterých je nutné certifikaci zopakovat.
Hodnotící kritéria jsou založena na důvěře - komise Data Seal of Approval věří, že námi zaslané dokumenty - tedy nejčastěji směrnice týkající se ukládání digitálních dokumentů do úložiště apod. jsou v instituci dodržovány. Certifikace vychází z ISO 16363 (původní TRAC), která obsahuje cca 100 kritérií a zahrnuje poměrně nákladný externí audit, a DIN 31644 (NESTOR), která obsahuje 34 kritérií.
V rámci odstupňování certifikací patří Data Seal of Approval do nejnižší skupiny:
1. basic certification (DSA)
2. extended cert. (self audit based on DIN 31644 or ISO 16363)
3. formal certification (full external audit DIN or ISO)
Z pohledu DSA se zkoumá:
1. organisational infrastructure - organizační infrastruktura
2. digital object management - správa digitálních objektů
3. infrastructure and security risk management - management rizik bezpečnosti a infrastruktury
Data Seal of Approvel obsahuje 16 kritérií rozdělených do 3 skupin:
1-3 quality of content
4-13 quality of dissemination and preservation
14-16 quality of usage
Proces certifikace:
1. sebeocenění
2. externí oponentský posudek
3. v případě nejasností druhý externí posudek
Intituce, které mají certifikován některý ze svých repozitářů certifikací DSA:
UK data archive
CINES
German National Library
DANS
The Language Archive - Max Planck Institute for Psycholinguistics
ICPSR
Archeology Data Service
PARADISEC
Výběr zajímavých přednášek:
Digital preservation and competences needed to manage digital archives
První sekce byla zaměřena obecně na význam budování důvěryhodných digitálních repozitářů nejen z pohledu ochrany digitálních dat, ale také důležitost vzdělávání knihovníků, kteří se o tyto repozitáře starají (tzv. digitální kurátoři), ekonomickou udržitelnost repozitářů a nové možnosti ukládání dat do cloudů.
Laura CAMPBELL, Library of Congress - What might the future be for international collaboration in digital scholarship and preservation?
Jaká by mohla být budoucnost mezinárodní spolupráce v digitálním výzkumu a ochraně dat? Za posledních 10 let se významně posunul technologický pokrok obzvlášt z důvodu rozvoje internetu, sociálních sítí, dostupnosti technických zařízení pro širokou veřejnost apod. S tím souvisí neuvěřitelný nárůst digitálních dat - v roce 2011 jich bylo odhadem 1.8 zettabytů! Věda se posouvá od dříve klasických papírových peer review k novým možnostem - snaží se být kreativní a dynamická, výsledky výzkumu jsou dostupné celosvětově, možnost spolupráce vědců z různých konců světa a sdílení a znovuvyužívání výsledků. V tomto ohledu je vizí “univerzální světová knihovna”, která nabízí veškerá dostupná data.
Luciana DURANTI, School of Library, Archival and Information Studies, The University of British Columbia - Records in the cloud: Towards InterPARES-Trust
Přednáška o významu důvěry a důvěryhodnosti - na čem můžeme zakládat svou důvěru a jak rozeznat nedůvěryhodné - věříme bankám, nemocnicím, telefonním společnostem... proč nevěřit cloudům? A proč jim naopak věřit? Přednáška určená spíše pro vědce, kteří za nejdůvěryhodnější považují svůj harddisk ve svém počítači a odmítají svá data někam “vypustit”... Byl představen projekt InterPARES (http://www.interpares.org/welcome.cfm), který se zabývá dlouhodobou ochranou autentických záznamů v malých a středně velkých institucích. http://ciscra.org/.
Margaret HEDSTROM, University of Michigan School of Information & Faculty Associate, Institute for Social Research - Digital Data Curation – Workforce demand and educational needs for digital data curators
Jaké dovednosti by měl mít správce digitálních sbírek a jakou přidanou hodnotu dává sbírkám jejich digitální kurátor? Základní dovednosti se posouvají od znalosti práce s obrazovým materiálem, kontroly kvality a validací k možnostem transformací, znalosti metadat a odhadu uživatelských požadavků. Práce s daty obnáší vylepšování jejich kvality a vyhledatelnosti, poskytování dat k dalšímu využití a replikaci a všemu dalšímu, co přináší výhody pro uživatele. Kurátorství tedy znamená nejen starání se o data jako taková, ale vyžaduje znalost sbírky, standardů a technologií, které jsou nezbytné pro zpřístupnění a šíření dat.
Ongoing experiences and services
Christian KEITEL, Nestor project, Landesarchiv Baden-Württemberg - DIN Standard 31644 and nestor certification
Přednáška o projektu NESTOR a certifikaci DIN 31644 pro digitální repozitáře. DIN obsahuje 4 základní principy (dokumentace, transparentnost, adekvátnost a měřitenost) a 34 kritérií, která by měl důvěryhodný repozitář splňovat. Pilotní certifikace proběhla v Něměcké národní knihovně a rozšířené certifikace začnou od roku 2013. Certifikace probíhá jako v případě DSA hodnocením dvou oponentů. Dokumentace k projektu je bohužel pouze v němčině, plánovaný překlad do angličtiny v roce 2013.
Manuela SPEISER, Research Programme Officer -European Commission Directorate-General for Communications Networks, Content and Technology - ICT Call 11: EU-funding for digital preservation research procured by public institutions
Představení pracovního programu CP-CSA for PCP, vyhlášení projektu se uzavírá v dubnu 2013 a bude financován cca 5 milony Euro na 1-2 projekty. http://cordis.europa.eu/fp7/ict/pcp/home_en.html
Training and Re-skilling
Chiara CIRINNÀ, Fondazione Rinascimento Digitale - DigCurV project: towards a Curriculum Framework for digital curation
Představení projektu DigCurV, který vytváří framework pro vzdělávání digitálních kurátorů. Základ pro profesní vzdělávání je zakoten v dokumentech Evropské komise i2010, Digital Agenda Initiative a Agenda for New Skills and Jobs. Projekt je financovaný z programu EC Leonardo da Vinci Lifelong Learning a zaměřuje se na profesní vzdělávání digitálních kurátorů v knihovnách, archivech a muzeích. Běží od 1.ledna 2011. Cílem je identifikovat a analyzovat existující možnosti vzdělávání a metodologie v této oblasti, určit klíčové dovednosti a kompetence a vytvořit framework pro studijní plán. Základem by měly být praktické zkušenosti práce s digitálními repozitáři, nádstavbou nad to tréning projektových managerů. http://www.digcur-education.org/
William KILBRIDE, Digital Preservation Coalition - APARSEN project
Projekt APARSEN je financován Evropskou komisí a koordinován Science and Technology Facilities Council. Založeno na předchozích zkušenostech z programů KEEP, PLANETS, WEPreserve DP Europe. Momentálně nejvíce výukových aktivit probíhá ve Velké Británii, USA a v Německu, za nimi se drží Itálie, Nizozemí a Rakousko a dokonce bychom jednu aktivitu měli mít i v ČR. Kurzy se nejčastěji týkají správy digitálních objektů, obecného konceptu digitální ochrany a nástrojů pro digitální kurátorství. Probíhaly též průzkumy toho, co si vedoucí pracovníci myslí, že by jejich zaměstnanci měli umět - výsledkem jsou např. znalosti životního cyklu digitálního dokumentu, metadata, vyjednávání s dodavateli obsahu, copyright a celkově problematiku autorskoprávní ochrany, uživatelské analýzy, znalost formátů dat, kontrolu kvality apod.
Stefan STRATHMANN, Göttingen State and University Library, nestor - Digital Curation training - the nestor activities
Příspěvěk představil aktivity projektu nestor a možnosti vzdělávání v podobě bezplatných kurzů a tutoriálů, vydaných příruček atd. Bohužel je většina v Němčině, ale postupně jsou některé z nich překládány do angličtiny.
http://www.langzeitarchivierung.de/Subsites/nestor/EN/Home/home_node.html
George COULBOURNE, Library of Congress - Digital Preservation Outreach & Education Program (DPOE)
Vzdělávací aktivity kongresové knihovny - cílem je vytvořit kolaborativní síť instruktorů a partnerů, kteří mohou vzdělávání zajistit. Projekt definuje vzdělávací potřeby. Na základě dotazníku bylo zjištěno, že pro instituce je velice důležité uchovávat dlouhodobě svůj digitální obsah, ale zároveň pouze třetina institucí má pracovníka, který má na starost dlouhodobou ochranu. Daří se vytvářet síť vzdělávacích institucí po celých USA, preferované jsou malé workshopy a online webináře.
Duha vychází 4× ročně v elektronické i tištěné podobě. Tištěná čísla ve formátu PDF naleznete zde.
|
|