Nacházíte se: Úvod » Blogy » Osobní » Konference Knihovny jako místa vzdělávání v 21. století
Ve svém přípěvku se chci podělit o zajímavé praktické podněty, které zazněly na konferenci Knihovny jako místa vzdělávání v 21. století v Goethe Institutu v Praze dne 22. dubna 2013. Konferenci pořádal Goethe Institut spolu s organizací SKIP.
Nosný a hlavní příspěvek Dr. Klause Ulricha Wernera – ředitele Filologické knihovny Svobodné univerztity v Berlíně byl velmi praktický, na téma jak knihovnu vybavit a uspořádat. Upozornil na rozdíl v práci studentů – dříve nutnost nárazového individuálního studia (v termínu zkoušek), dnes jsou studenti vedeni k týmové práci, ve skupinkách, průběžně po celý rok. Knihovna je a bude jako místo vzdělávání, má tvořit jakési sociální město. Knihovna je jako třetí místo v životě (1. místo, kde pracuji, 2. místo kde žiji). Z výzkumu mezi uživateli vyplynulo, že chtějí být raději inspirováni než vyučováni. Tomu je nutné uzpůsobit prostory v knihovnách – dnes se učí ve dvou, ve skupinkách, ale vytrvale – proto je důležité místo, kde a jak se učí.
Z výzkumu realizovaného na sociálních sítích knihovny vyplynulo, že uživatelé = studenti chtějí: možnost samostatného pohybu po knihovně, nechtějí se na služby ptát knihovníka. Vše má být přirozeně jasné, intuitivní a srozumitelné. Chtějí "pracovat sami, ale zároveň se necítit osamělí". Tudíž, dle jeho názoru, není nutné budovat samostatné, pevné ministudovny, ale uzpůsobit nábytek tak, aby vznikla jakási „hnízda“ ve volném prostoru.
Knihovna je místem pro zážitek a setkávání. To je budoucí role knihoven. Nemyslet v knihovnách jen na digitalizaci samostatnou, ale integrovat obojí. Poukazuje na umístění zásuvek k připojení notebooků všude – i pro práci na zemi, na koberci. Knihovna má poskytnout prostor i pro relaxaci, lelkování. Tyto různé zóny se mají se prolínat, plynule do sebe přecházet. Dobrý prostor v knihovně má být bez cedulí, musí být jasný sám. Uživatelé u informačního bodu mají mít stejně kvalitní židli jako sám knihovník. Klasický informační pult do budoucna nebude – knihovník se pohybuje v prostoru. Pokud pult je, je třeba flexibility, možnost komunikace partnerské = přes roh, nikoli frontálně, proto dobré oblouky, kulaté stoly, pult může využít i uživatel pro svou práci. Je zapotřebí do knihoven integrovat flexibilnější nábytek – sedací soupravy s ministolkem, sedací pytle, přenosné, lehké stoly…
Dr. Klaus Ulrich Werner je autorem a vydavelem knih a článků o stavbě knihoven a jeho managementu. V r. 2013 byl zvolen do představenstva Německého svazu knihoven.
Další příspěvek Ing. arch. Petra Leška (Projektil Architekti, s.r.o., autor např. SVK Hradec Králové, NTK v Praze) měl název
"Knihovna jako chrám demokracie – osobní zkušenost s výstavbou nových knihoven v ČR po r. 1989"
Jeho shrnutí - co by knihovna měla umět:
Spoludefinovat město
Být sebevědomá a otevřená instituce
Nevytvářet fyzické a psychické bariéry
Umožnit vstup výtvarného umění
Mít jasnou vizuální identitu i mimo své fyzické hranice
Být účelným a provozně úsporným domem
Duha vychází 4× ročně v elektronické i tištěné podobě. Tištěná čísla ve formátu PDF naleznete zde.
|
|