Nacházíte se: Úvod » Blogy » Osobní » Konference Sémantické technologie v knihovnách: od textu ke struktuře – od slova k významu
V Olomoucí se v termínu 10.-11. května 2012 konala konference k tematice sémantických technologií. Konference byla zaštítěna projektem eBooks on Demand - A European Library Network (EOD), který je podporován programem Kultura.
Přednáška Bertholda Gillitzera z Bavorské státní knihovny byla úvodem do problematiky sémantického webu, tedy do oblasti strukturovaných dat, do světa ontologií. Byly vysvětleny základní pojmy tohoto oboru a význam tohoto oboru pro knihovny.
Přednáška Klause Schulze z Mnichovské univerzity popisovala možnosti automatizace věcného zpracování dokumentů na příkladu aplikace TopicZoom, která existuje pro němčinu a připravuje se pro angličtinu. Využívá sémantických sítí pro zpřesnění vyhledávání. Při tvorbě sémantických sítí je nutná lidská práce, nelze se spolehnout jen na automatické metody, ale s kvalitní sémantickou sítí dokáže TopicZoom přiřazovat předmětová hesla včetně jejich pravděpodobné relevance.
Přednáška Jukky Kervinena z Helsinské univerzitní knihovny byla zaměřena na obohacování dat ve finské národní knihovně. Zmíněny byly možnosti jak využít práce dobrovolníků například při korekcích OCR a dalších činnostech spojených s digitalizací.
Přednáška René Schneidera z ženevské školy pro obchodní správu
RODIN - systém pro současný průzkum digitálních zdrojů knihovny a dalších datových zdrojů - kombinuje agregaci přístup k heterogenním webovým zdrojům s linkovanými odkazy na zdroje otevřených dat. Systém umožňuje uživateli vyhledávat současně v těchto velmi odlišných informačních zdrojích a recipročně svůj dotaz zpřesnit. Systém právě prochází uživatelským testováním.
Přednáška Guntera Muhlbergera z Univerzity Innsbruck
Softwarová platforma FEP (Functional Extension Parser) - prezentace nástroje vyvíjeného z IMPACT projektu 7. rámcového programu, který umožňuje obohacovat digitalizovaná data o nová metadata. FEP umoňuje zpracování nadigitalizovaného obsahu ve smyslu korekcí strukturálních metadat popisujících části stránky, dále vizualizaci, editaci a export výsledků do standardních formátů. Systém pracuje s výstupem OCR např. ve formátu ALTO a umožňuje automatizovaně rozeznávat jednotlivé části dokumentu. Uživatel může automaticky rozpoznané korigovat a výsledek je exportován k dalšímu použití. Systém umožňuje využít i prvky strojového učení.
Po konferenci následovalo setkání členů sítě knihoven, která službu eBooks on Demand - Elektronické knihy na objednávku nabízí.
Paralelně s konferencí se konaly i EOD Hackdays - programátoři z knihoven, které jsou členy sítě, diskutovali nad integrací EOD metadat a obsahů do dalších zdrojů dat, sociálních platforem, webových stránek nebo programů.
Duha vychází 4× ročně v elektronické i tištěné podobě. Tištěná čísla ve formátu PDF naleznete zde.
|
|