Nacházíte se: Úvod » Blogy » Osobní » Mezinárodní kartografická konference ICC2013 v Dražďanech
Díky výzkumnému projektu TEMAP.cz kde se zabýváme technologiemi pro zpřístupnění naskenovanych map v Moravské zemské knihovně, jsem navštívil 26tou Mezinárodní kartografickou konferenci (http://www.icc2013.org) která se konala koncem srpna v Drážďanech.
Byla to unikátní příležitost se setkat se skupinou zahraničních odborníků i s českými spolupracovníky a načerpat novou inspiraci pro další práci.
V pondělí jsem na této konferenci oznámil nový open-source projekt TileServer - pro publikování před-renderovaných map formou dlaždic s pomoci standardu OGC WMTS. Tento nástroj se používá nejen pro staré mapy ale zároveň byl použit například americkou institucí NOAA pro oficiální online zpřístupnění leteckých snímku po Hurricane Sandy během minulého roku.
Formou posterů jsem také prezentoval online nástroje, které čtenáři MZK znají z webu http://www.staremapy.cz/ a http://mapy.mzk.cz/ - především pak nástroj Georeferencer.
Na konferenci byly přednášky a prezentace na nejrůznější témata - v mnoha sekcích a probíhající paralelně. Zajímavé byly české prezentace našich partnerů - z Karlovy university na téma: DetectProj (http://web.natur.cuni.cz/~bayertom/detectproj/det_sw.html), z ČVUT na téma bezešvé georeference mapových sérií (http://www.icc2013.org/_contxt/_medien/_upload/_proceeding/104_proceeding.pdf).
Přednáška z VUGTK pak oznamovala dostupnost nového českého portálu se starými mapami (http://www.chartae-antiquae.cz/) a také dlaždice a WMS službu doposud prý nejpřesněji georeferencovaných map třetího vojenského mapování http://www.chartae-antiquae.cz/maps/military3
Aši nejzajímavější přednáška na téma zpracováních starých map byla o open-source software "Strabo" pro automatickou digitalizaci (=převedení na vektory) uliční sítě a rozpoznávání jmen v naskenovaných dokumentech (pomoci OCR): http://www.yoyoi.info/, kde na toto téma bylo i několik posterů.
V rámci diskusi při konferenci jsem také narazil na zajímavý software Grammarly (http://www.grammarly.com/ a zdarma dostupnou verzi http://www.grammarly.com/download/chrome) a především na LIRE Lucene Image REtrieval pro Apache Solr (http://www.semanticmetadata.net/) a projekt GRIRE (http://www.grire.net/), kde jeden z nich možná budeme aplikovat na mapy v MZK společně s metodou "BAG OF VISUAL WORDS" založenou na SIFT/SURF, jak jsme psali ve výroční zprávě projektu TEMAP.
Je také vidět jakým způsobem se hýbe kupředu webová kartografie díky HTML5 WebGL technologii, z nejzajímavějších prototypů:
Také se posouvají možnosti přenosu velkých geodat do prohlížeče: TopoJSON, http://msgpack.org/ a vektorových mapových dlaždic http://mike.teczno.com/notes/vector-tile-rendering-numbers.html
Duha vychází 4× ročně v elektronické i tištěné podobě. Tištěná čísla ve formátu PDF naleznete zde.
|
|