Nacházíte se: Úvod » Blogy » Osobní » Moving Historical Geodata to the Web - Sloan/NYPL
Minulý týden proběhlo setkání pozvaných odborníků v Newyorské veřejné knihovně a workshop s názvem Přesun historických geodat na web (Moving Historical Geodata to the Web). Cílem bylo celosvětově sjednotit snahy o extrakci dat z naskenovaných starých map do vektorové podoby, která by umožnila virtualní pohledy do minulosti a další analýzy starých map a historie.
Představte si například něco jako Google Maps, ale s cestami za dob Habsburské monarchie, před Bílou horou, nebo třeba v době Římského impéria. Taková mapa by dala přístup k vyhledávání místních jmen (toponym), poskytla by informace o době nutné k cestování, stavu budov, silnic, vývoje krajiny, atd.
Především by ale byla úžasnou učebnicí dějepisu - obzvláště v momentě, kdyby se mapy zkombinovaly s dalšími dokumenty historické povahy vázající se k danému místu a času - od fotografií, přes veduty a malby krajin, přes historické dokumenty, schémata bitev, atd.
Aby něco takového v budoucnu bylo možné, diskutovali odbornící z předních univerzit a paměťových institucí o technologiích, dostupných materiálech, autorských právech a výzkumných projektech, které k tomuto cíli směřují.
V jedné místnosti se tak setkali lidé z Harvardu, Yale, Tuffts, Stanfordu, Library of Congress, British Library, atd.
Díky projektu StaréMapy.cz, technologii Georeferencer a vývoji v Moravské zemské knihovně ohledě projektu TEMAP, jsem byl pozván do této prestižní společnosti také. Výsledkem je, že český projekt StareMapy.cz může být v budoucnu přímou součástí těchto aktivit a může být rozšířen a integrován s novými nástroji vyvíjenými jinde.
V této oblasti je asi nejzajímavější projekt OpenHistoricalMap.org, který je obdobou OpenStreetMap.org, ale právě se zaměřením na historická data - vztažená k danému časovému období. Je tak možné na mapě označovat, kdy který objekt (dům, kostel, ulice, most, silnice, atd.) vznikl, jaké měl v různých obdobích názvy, atd.
K tomuto cíli směřují i další projekty, specializované na (polo) automatizovanou extrakci dat, například NYPL Building Inspector (http://buildinginspector.nypl.org/), nebo projekty zpracovávající toponyma a dokumenty, kde jsou místní názvy použité pro ověření jejich původu a platnosti v daném časovém období (projekty jako Pelagios, PastPlace / VisionOfBritain, atd) společně s projekty zpřístupňujícími fotografie a jiné mapteriály k danému místu a období (HistoryPin, atd.).
Twitter obsahuje komentáře zúčastněných pod hashtag #NYPLhistgeo: https://twitter.com/hashtag/NYPLhistgeo
Zápis z konference účastníka z Harvard university s dalšími odkazy je k dispozici na adrese: http://gis.harvard.edu/services/blog/moving-historical-geodata-web
Odkazy na prezentace: http://on.nypl.org/histgeo
Duha vychází 4× ročně v elektronické i tištěné podobě. Tištěná čísla ve formátu PDF naleznete zde.
|
|