Nacházíte se: Úvod » Blogy » Osobní » Návštěva zahraničních knihoven (SDRUK) - Tyrolsko
V ranních hodinách jsme odjeli z Českých Budějovic a naše první zastávka v Rakousku byl klášter v Admontu. Klášter zde byl založen 1074, je to nádherný komplex budov s novogotickým kostelem obklopený horami. Klášter obývali benediktini, Admont je i dnes kulturním, duchovním, ale i hospodářským centrem regionu (zaměstnává 500 lidí), je nejstarším klášterem ve Štýrsku, kromě muzejních expozic starého i soudobého výtvarného umění, včetně muzea vycpaných zoologických exponátů, je centrem velká knihovna, obsahující 200 tisíc knih, včetně rukopisů (1400) a prvotisků(530). Byla rekonstruována 2004-2008, vyzdobena sochami Josefa Stammela. Součástí je i bylinková a květinová zahrada.
Další zastávkou bylo malé městečko Rattenberg, poblíž Innsbrucku, nejmenší městečko v zemi (cca 440 obyvatel) založené ve 14. století a známé výrobou skla.
Po této přestávce jsme dorazili do malebného italského Sterzingu /Vipitene/ , kde jsme se ubytovali v hotelu.
2. den
Druhý den jsme navštívili universitní a městskou knihovnu v Bolzanu a prohlédli si městečko s výstavným náměstím a čilým ruchem obchodů.
Universitní knihovna http://www.unibz.it/en/library je knihovnou soukromé vysoké školy The Free University of Bozen/Bolzano, založené 1997, která má 5 fakult, které se nacházejí v Bolzanu, Brixenu a Brunecku. Vyučuje se ve třech jazycích – anglicky, německy a italsky, knihovny jednotlivých fakult jsou propojeny, takže je možno objednávat na jednom místě a vyzvednout v kterékoli zažádané knihovně. Posláním knihovny je orientace na zákazníka a co nejrychlejší možné vyřízení požadavků, aby členové akademické komunity měli rychlý a okamžitý přístup k k materiálům, které potřebují pro výzkum, výuku a studium. Počet titulů 197.095, e-books 14.037, časopisů 1.197, elektronických 149, a to mimo EZB. Přístup k 86 databázím.
Zaujalo nás, jak úzce spolupracuje knihovna s fakultami i jednotlivými pedagogy. Každá fakulta má svého „subject librarian“, který je zodpovědný za knihy daného oboru a spolupracuje i s vedením a profesory fakulty. Existuje také možnost dlouhodobé výpůjčky pro pedagogy nebo možnost zhotovení dalších kopií nejdůležitějších skript/učebnic, většinou další 3 knihy pro kurs 30 studentů (10%). Pro každý kurs je vymezeno místo, kde se shromažďují tituly určené pouze do studovny – Reserve Collection, případně i Elektronic Reserve Collection, ke kterému mají studenti přístup přes svůj účet a kde jsou různá cvičení, poznámky, přehledy v Power Pointu apod.
Z hlediska akvizice se zaměřují na obory, které se na univerzitě studují – ekonomika, právo, zemědělství, strojírenství, pedagogika, psychologie, sociologie, výpočetní technika, z jiných oborů je možno objednávat meziknihovní výpůjční službou.
Naším průvodcem byl zde Dott. Paolo Buoso zaměřený na fakultu technologie a přírodních věd. Řazení knih v knihovnách je podle německého řazení dle oborů, který vyvinula knihovna v Řeznu (Regensburg): "Regensburger Verbundklassifikation", kterou dnes používá víc než 100 knihoven v Německu a v zahraničí. Knihovnu mohou navštěvovat i nestudenti jako externí uživatelé s poplatkem 10 eu ročně. On-line katalog slouží k vyhledání přesného umístění v knihovnách, nebo k rezervaci knih, oznámení jsou jim zasílána mailem nebo telefonicky. Knihy jsou řazeny oborově na regálech. Členové knihovny mají přístup i do katalogu partnerských knihoven – např. Eurac ECO library nebo Library of Theology in Bressanone. Knihovna nabízí nejnovější publikace v tištěné nebo elektronické verzi, přístupné buď pouze v campusu univerzity nebo vzdáleně přes heslo UNIBZ. Většina časopisů je též v elektronické verzi.
Odpoledne jsme navštívili městskou knihovnu Dr. Friedricha Tessemanna, (jihotyrolského vědce, politika a právníka), založenou 1958, kde nás provázela Evelin Moschèn. Prohlídka byla v německém jazyce. Knihovna má 12 tis. knih roční přírůstek a 430 tis titulů včetně časopisů, 34 tis čtenářů. Má poměrně velkou studovnu se 40 místy pro studium, 8000 knih v příručce. Od roku 2010 mají registrovaní čtenáři službu Biblio24, která jim umožňuje na 24 hod zapůjčení elektronického media na vlastní počítač, na výběr mají ze 7000 titulů. Jejich webové stránky fungují od roku 1999 www.tessmann.it. Knihovna se také zaměřuje na regionální jihotyrolskou literaturu.
3. den
Dopoledne jsme navštívili augustiniánský klášter Neustift (založený roku 1142, označovaný též za 8. div světa) poblíž Brixenu, rozsáhlý klášterní komplex s barokní bazilikou, expozici malířství a knižních sbírek ze středověké klášterní knihovny a okolní zahradu s bylinkami a vzácnými stromy. Klášter obývá 30 činných kanovníků, v okolí se pěstuje víno, je zde i středověký vinný sklep, v blízkém obchodě lze zakoupit místní vína.
Potom následovala prohlídka města Brixen, domu K. H. Borovského, který je však uzavřen a obýván soukromě. Také jsme se zastavili u hotelu Ellephant, kde Havlíček pobýval a často se stravoval. Účastnicí zájezdu byla také vzdálená příbuzná K. H. Borovského, jejíž strýc byl prastrýcem K. H. Borovského.
Odpoledne jsme navštívili univerzitní knihovnu určenou zejména pro Faculty of Education (opět jedna z fakult The Free Univerzity of Bolzano). Knihy též v elektronické verzi dostupné pouze z kampusu univerzity nebo přes heslo nebo klasicky umístěné na regálech opět dle německého třídění. Jinak byl systém stejný, jako v Bolzanu. Provázela nás p. Eva Moser z oddělení služeb, pohovořila i o různých exkurzích a školení pro veřejnost. Knihovna budila poněkud strohý dojem, zřejmě tak působily betonové neomítnuté plochy při vstupu a většina dalších ploch kovu a skla v sousedství s betonem. Zajímavý byl velký sál pro hudební produkce různého typu.
4. den – odjezd ze Sterzingu do Českých Budějovic
Duha vychází 4× ročně v elektronické i tištěné podobě. Tištěná čísla ve formátu PDF naleznete zde.
|
|