Nacházíte se: Úvod » Blogy » Osobní » Seminář Digitalizace mapových sbírek a archivů
V pátek 22. října 2010 jsem se zúčastnil semináře Digitalizace mapových sbírek a archivů pořádaného Kartografickou společností, Katedrou mapování a kartografie Stavební fakulty ČVUT a Ústředním archivem zeměměřičství a katastru.
Účelem semináře bylo seznámit účastníky s průběhem digitalizace mapových sbírek v různých institucích. V zásadě lze přednášející rozdělit do dvou skupin. Jedna digitalizuje systematicky a většinou koordinuje práci s ostatními, druhá nemá hlubší povědomí o paralelně probíhajících pracích a nedokáže příliš zhodnotit význam svého mapového fondu. Často potom dochází k duplicitní digitalizaci již zpřístupněných map. Vzhledem k odlišným způsobům tvorby metadat bude v budoucnu obtížné tyto informace integrovat. Není stanoveno minimální penzum informací, které by mělo být s digitálním obrazem spojeno, natož jeho formát.
Motivace u archivů ke zpřístupňování je vedena téměř výhradně potřebou ochrany fondu, metadatům bývá věnována menší pozornost. Často bývají zpřístupňovány digitalizované dokumenty pouze na stolních počítačích v badatelnách, umístění na webu řeší až druhotně. Je tu zřetelná snaha digitalizované mapy zpoplatňovat.
Druhá skupina, reprezentovaná institucemi, které intenzivněji komunikují s kartografy, geodety nebo informatiky, uvažuje o problematice v širších souvislostech, koordinuje své práce a preferuje také zpřístupnění výsledků zcela zdarma na webu. Tyto instituce také častěji využívají možností finanční podpory z veřejných prostředků. V republikovém kontextu se tedy úroveň prací probíhajících v MZK jeví jako velmi dobrá.
Možná další spolupráce ze strany MZK:
Z pohledu MZK se jako nejzajímavější jeví ty fondy, které obsahují větší množství kartografických moravik, zejm.:
Mapová sbírka UK (obsahuje mapové sbírky řady zámeckých knihoven, vč. moravských)
ZA Opava, MZA Brno, NA ČR (vlastní řadu rukopisných moravik)
Pokud by došlo ke koordinované digitalizaci těchto sbírek, bylo by možné integrovat georeferencované mapy na jednom místě v MZK. Mohli bychom využít našich zkušeností s tímto typem zpřístupnění.
Možná inspirace pro katalogizační praxi:
Jako dobrý podnět pro katalogizační praxi v MZK se jeví automatické vyplňování polí 080 v Geografické knihovně UK na základě informace obsažené v polích 6XX. Eliminuje se tím jednak chybovost v přepisování kódů z báze národních autorit, jednak dochází k významné úspoře času, potřebného pro katalogizaci.
Vzhledem k vysokému počtu zúčastněných (ca 150) byla diskuze v plénu velmi omezena, během přestávky se mi podařilo kontaktovat některé z kolegů z Knihovny Geografického ústavu UK, NA ČR a MZA.
Jiří Dufka
Duha vychází 4× ročně v elektronické i tištěné podobě. Tištěná čísla ve formátu PDF naleznete zde.
|
|