Nacházíte se: Úvod » Blogy » Osobní » Školení AACR2 se zvláštním přihlédnutím ke katalogizaci starých tisků
Zpracování starých tisků se v poslední době stává téměř hlavním tématem ve většině českých a moravských knihoven. Vedle institucí čistě knihovního zaměření, jejichž fondy byly i v minulosti zpracovány alespoň ve formě lístových katalogů, se dnes ke katalogizaci historického knihovního fondu přidávají i další paměňové instituce (muzea, archivy, galerie), které však s vlastním zpracováním obvykle nemají dostatek potřebných zkušeností. Patrně tyto trendy vyvolaly potřebu školení pravidel AACR2 zaměřené přímo na staré tisky. Nutno ovšem dodat, že, jak se v půběhu školení ukázalo, nezaškodilo by toto provést již v době, kdy se s elektronickým zpracováním v největších českých knihovnách vůbec začalo.
Hlavním vodítkem pro program školení byl pak minimální záznam pro katalogizaci starých tisků vytvořený pro potřeby Souborného katalogu ČR a schválený v prvních měsících letošního roku. Hlavní školitelka, PhDr. Zuzana Hájková z Jihočeské vědecké knihovny v Českých Budějovicích, tak v průběhu 4 dní probrala 8 základních oblastí popisu starých tisků a též kartografikcých dokumentů, kterým byla pozornost věnována v závěru školení.
Nejvíce pozornosti bylo věnováno oblasti údajů o názvu a odpovědnosti. Zde se také vyrojilo velké množství dotazů a nejasností, které odkazovalo na potřebnost tohoto školení, ovšem již v dřívějších letech, než se s vlastním elektronickým zpracováním vůbec začalo. Velkou diskuzi vyvolalo předně používání zkratek a zkracování v oblasti názvu vůbec a přepis velkých písmen, které sice pravidla AACR2 řeší, ovšem dosti "nevhodně" vzhledem ke starým tiskům. Otázky se objevily také kolem toho, jak zapisovat údaje v okamžiku, kdy titulní list chybí, neboť zde v různých knihovnách rovněž existuje různá praxe vycházející z dřívějších zvyklostí. Obdobně se diskuze strhla i u údajů o fyzickém popisu, kde bylo především řešeno, zda do nečíslovaných stránek počítat i titulní list a jak započítávat frontispis.
Samostatnou diskuzi pak samozřejmě vyvolalo použávní tzv. standardního čísla (u moderního fondu ISBN), které by u starých tisků mohl zastoupit fingerprint.
Všechny nadnesené body k diskuzi, které nejsou pevně zakotveny a řešeny pravidly AACR nebo ISBD byly v závěru školení shrnuty a budou řešeny na setkání pracovní skupiny pro katalogizaci historických fondů při NK ČR.
Duha vychází 4× ročně v elektronické i tištěné podobě. Tištěná čísla ve formátu PDF naleznete zde.
|
|