Nacházíte se: Úvod » Blogy » Osobní » Učte se anglicky s Moravskou zemskou knihovnou
Víte, že Moravská zemská knihovna nabízí nejen anglickou literaturu všech žánrů, ale i řadu akcí a programů zdarma, díky kterým se můžete učit anglicky nebo si tento jazyk procvičovat? Uvidíte, že učení může být i zábava.
Každé první pondělí v měsíci můžete navštívit veřejné promítání filmu v původním znění s anglickými titulky. Mezi vybranými filmy naleznete vždy největší filmové klasiky, které mají vynikající hodnocení na ČSFD či IMDB (namátkou například Špinavé ulice od Martin Scorsese, Kdo se bojí Virginie Woolfové, či Sladký ničema od Woodyho Allena). Žádný z účastníků se nemusí bát, že by výrazům z filmu nerozuměl. Předchází mu totiž jazykové okénko, kde jsou předem vysvětleny různé jazykové jevy, které jsou ve filmu užity.
Příští filmový pondělek najdete na: https://www.mzk.cz/KalendarAkci
Přibližně jednou měsíčně se v budově Moravské zemské knihovny koná také "čtenářský klub" v angličtině. Titul knihy, o které se bude příště hovořit, je vždy znám dostatečně dlouho dopředu a knihovna vždy nabízí několik výtisků k zapůjčení. Je ale jedno, jestli si ji nakonec přečtete v češtině nebo v angličtině. Můžete přijít třeba i jen na zkoušku a podívat se, jak Reading Group vypadá a když budete mít náladu, můžete o knize říci pár slov, nebo se svěřit se svým názorem na autora.
Příští reading group najdete na: https://www.mzk.cz/KalendarAkci
Čtení je jedním z nejlepších způsobů jak se naučit jazyk. Velké množství zajímavých knih najdete v zahraničních knihovnách MZK v 2. patře. Jestliže jste se rozhodli učit se četbou máte hned několik možností podle toho, jaká je úroveň vaší angličtiny:
Nudí vás smyšlené texty v anglických učebnicích typu "Mike žije se svou rodinou a vstává každé ráno v 7 hodin", které nemají žádný vtip či zápletku? Přečetli byste si raději něco smysluplného, co by třeba i nějakým způsobem obohatilo váš život? Pak je zjednodušená četba to pravé pro vás. Díky nim si můžete snadno přelouskat román, který jste vždycky toužili přečíst, ale zároveň vás děsil počet stránek. Ve zjednodušené literatuře se klidně může stát, že je původních 877 stran smrsknuto na pouhých 107 stránek - a přitom nepřijdete o žádnou zápletku ani vyústění. Nemáte rádi beletrii? K dispozici je též literatura faktu.
Tyto knihy bývají zpravidla označeny číslicí 1 - 6 podle úrovně vaší angličtiny, abyste se snadněji zorientovali, kterou knihu si vypůjčit. Čím vyšší číslice, tím větší slovní zásobu budete po přečtení mít. Více o zjednodušené četbě si můžete přečíst na stránkách Help For English.
Pár tipů na vypůjčení:
Další knihy se signaturou (umístěním) SR-F.
Ještě lepší než jen číst, je číst a přitom poslouchat. Máte tak možnost slyšet jak se jednotlivá slova vyslovují. Text knihy je vždy načten rodilým mluvčím, který mluví pomalu a srozumitelně. Poslech je nenásilnou formou, která vám pomůže zvyknout si na anglickou intonaci, přízvuk, způsob vázání slov apod. Navíc to prý působí na vaše podvědomí, takže je možné, že se vám některá slovíčka zaryjí docela snadno do paměti, aniž byste o to museli tolik usilovat. Pokud poslech kombinujete i se čtením psaného (identického) textu, máte výhodu, že ve stejnou chvíli zjistíte, jak se jednotlivá slovíčka píšou i vyslovují.
Pár tipů na vypůjčení:
V katalogu naleznete knihy s CD pod značkou AB.
Toužíte se někdy vrátit do dětských let a znovu si pročítat ty krásné ilustrované knížky plné pohádek a příběhů z fantastických světů? Co takhle půjčit si ty úžasné knihy v angličtině? V anglické knihovně naleznete spoustu takových. Zabijete 2 mouchy jednou ranou - budete se učit anglicky a přitom si znovu vychutnáte krásné vzpomínky na své dětství. Jen pozor - dětská literatura může být někdy i o trochu náročnější, než literatura zjednodušená. Jazyk v dětských knihách je mnohdy totiž ponděkud složitější - mohou se zde objevovat různé metafory, říkanky, speciální slang...
Pár tipů na vypůjčení:
Pro zkušenější čtenáře pak může být zajímavá dvojjazyčná literatura. Můžete tak číst v originále a pokud nějakému slovíčku či vyjádření nerozumíte, podíváte se jen na vedlejší stránku, kde naleznete český překlad. Dvojjazyčná literatura však většinou nebývá doporučována úplným začátečníkům. Pokud zvládnete číst tento typ literatury, jste jenom krůček od toho číst originální anglické texty.
Pár tipů na vypůjčení:
Dvojjazyčnou literaturu naleznete pod umístěním BL.
Jestliže máte angličtinu na tak vysoké úrovni, že můžete číst i anglické/americké knihy v originále, bude pro vás Moravská zemská knihovna knihovnou snů. Naleznete zde romány, povídky či literaturu faktu.
Pár tipů na vypůjčení:
Někteří z vás možná potřebují cizojazyčný příběh číst více "vizuálně". A jiní zkrátka jen milují komiksy. Ať tak či onak v Moravské zemské knihovně naleznete spoustu exemplářů tohoto speciálního druhu literatury, kde není tolik textu, ale díky názornosti snadněji pochopíte děj.
Pár tipů na vypůjčení:
Hledat je můžete pod značkou FG
Ať už se rozhodnete pro sebevíc zajímavý a kreativní způsob výuky angličtiny, kvalitní učebnice vám vždy přijdou vhod. K dispozici jsou jak učebnice v AJ, tak i v české mutaci. Je rovněž možné k učebnicím půjčit CD s poslechem a příslušnými testy. V Moravské zemské knihovně naleznete i speciální učebnice zaměřené na konkrétní jazykové dovednosti. Takže můžete procvičovat například jen slovíčka, idiomy či gramatiku.
Například:
K dispozici jsou také zajímavé filmy na DVD. V katalogu je můžete hledat pod umíštěním DF.
Moravská zemská knihovna pořádá také tzv. Motivation reading activities. Jsou to speciální semináře pro školy, které se zabívají tím, jak se správně učit anglicky, zjednodušenou četbou a také jak se orientovat v anglické knihovně. V dohledné době plánujeme tyto semináře obohatit o interaktivní okénko, kde si budete moci zkoušet různé aplikace pro zábavnou výuku angličtiny. Studujete na střední škole? Řekněte o těchto seminářích svému učiteli. Učíte? Přiveďte své žáky.
Budeme se těšit na vaši návštěvu v zahraničních knihovnách MZK.
Duha vychází 4× ročně v elektronické i tištěné podobě. Tištěná čísla ve formátu PDF naleznete zde.
|
|