Nacházíte se: Úvod » Blogy » Osobní » Výsledky R&D projektu MZK Staré mapy online prezentovány na FOSS4G 2010, Barcelona
Mezinárodní konference FOSS4G 2010 (http://2010.foss4g.org/) je prestižní konferencí na které se již tradičně setkavají vývojáři svobodného software z celého světa. Na této konferenci je osobně možné potkat autory populárního software, inženýry z firem jako Google nebo ESRI, diskutovat budoucí směr vývoje GIS a v rámci workshopů také pracovat dohromady s těmi nejlepšími na budoucích standardech a nových vlastnostech free software a cutting-edge technologiích týkajících se map, geografických systémů a jejich aplikací na internetu.
Byl jsem velmi rád, že proposal pro prezentaci výsledků výzkumného projektu Moravské zemské knihovny byl akceptován komisí, i přes obrovský převis prezentací, který na tuto konferenci je (z takřka 400 zaslaných abstraktů bylo vybráno něco kolem 90 prezentací). Publikum je zde náročné. Letos měla konference téměř 900 návštěvníků z více než 60 zemí světa.
Prezentovaný výzkumný projekt MZK Staré mapy online (http://www.oldmapsonline.org/) se zabývá vývojem software a online nástrojů, které usnadní výzkum a zpracování naskenovaných map jako archiválií z fondů knihoven a archivů zpřístupněných na webu. Tento výzkumný projekt přispěl výraznou měrou k open-source rozvoji v této oblasti - vylepšili a doplnili jsme několik známých projektů o funkčnost, která pro zpracování naskenovaných map chyběla. Náš kód najdete například v open-source projektech jako OpenLayers, GDAL, GeoTools, nebo IIPImage. Díky open-source licenci je část naší práce již nyní využita například v projektu Europeana a jiných zahraničních projektech.
Opravdu zajímavým výstupem našeho výzkumného projektu je online nástroj Georeferencer.org, který jsme na této konferenci demonstrovali (demo služby Georeferencer z prezentace je online na http://www.youtube.com/watch?v=_jdYDzjbQ3E). Georeferencer.org je online služba která umožňuje jen pomocí webového prohlížeče převést naskenovaný dokument na georeferencovanou mapu, korektně ji vizualizovat ve 3D prostoru nalepenou ma model terénu, studovat kartometrickou přesnost a také vyexportovat mapu ve formátu služby OGC WMS vhodném pro použití v GIS software. Výstupem tohoto online nástroje jsou také geometadata (typicky MARC 034 souřadnice), které umožní následné intuitivní geografické hledání v knihovním katalogu (prototyp je na http://mapranksearch.mzk.cz/)
Díky Georeferencer.org je možné kolaborativně georeferencovat naskenované mapy a využít tak crowdsourcing (pomoc veřejnosti) pro obohacení knihovního katalogu o geografické souřadnice. Zároveň mapy "ožívají" diky kontextu ve kterém mohou být zobrazeny. Cílem nástroje je také mít možnost srovnávat mapy publikované různými institucemi a provádět tak genealogický a historický výzkum přímo v prostředí webového prohlížeče. Nástroj je univerzální a knihovny nebo archivy jej mohou použít (i na svých mapách) aniž by musel být nainstalován nejaký speciální software v rámci jejich instituce. Služba je stále ve vývoji, ale pro testování veřejností je dostupná již nyní.
Celou prezentaci z konference FOSS4G jsem nahrával a nyní je kompletní slideshow s mým průvodním slovem dostupné online na adrese: http://www.vimeo.com/14967243.
Během konference jsem se potkal s lidmi, kteří pracují na podobných projektech v zahraničí především pak v New York Public Library (http://maps.nypl.org/). Měl jsem tak možnost s nimi diskutovat technické problemy a jejich řešení a synchronizovat vývoj tak, abychom se vzájemně doplňovali, a abychom eliminovali duplicitní práci a mohli si vyměňovat výsledky v budoucnu. Další diskuse a kotakt byl navázan i s lidmi z institucí z Japonska, USA, Holandska, Švýcarska a Austrálie.
Velmi aktivní zájem o naše výsledky byl také ze strany knihovny ICC (Institut Cartografic de Catalunya), kde jsem se potkal i s vedoucími pracovníky na jednání u jednoho stolu.
Konference byla velmi přínosná - jak z důvodu navázaných kontaktů, technické inspirace a praktické synchronizace práce, tak především také diky veřejné prezentaci naších vlastních výsledků na mezinárodním úrovni.
Duha vychází 4× ročně v elektronické i tištěné podobě. Tištěná čísla ve formátu PDF naleznete zde.
|
|