Nacházíte se: Úvod » Blogy » Osobní » Zajímavosti z konference iPres
Minulý týden proběhl ve Vídni již 7. ročník mezinárodní konference iPres. Tato konference se koná v Evropě jen jednou za 2 až 3 roky a její téma je zejména v současné době velmi aktuální, zabývá se totiž problematikou "digital preservation", tedy ochranou digitálních dokumentů.
Konferenci zahájila zvaná přednáška "The Fourth Paradigm: Data-Intensive Scientific Discovery & the Future Role of Research Libraries" viceprezidenta externího výzkumu Microsoft Research Tonyho Haye. Tématem této přednášky byla právě probíhající revoluce ve vědě, která se nejprve dostala od bádání experimentálního přes fázi teoretickou s nástupem počítačů do fáze výpočetní – díky počítačům bylo možno vytvářet složité modely nejrůznějších jevů – aby v posledních letech přešla do fáze čtvrté, ve které se analyzují obrovská množství reálných dat. Stejný název jako přednáška má i kniha, kterou účastníci konference dostali spolu se sborníkem. Jde o sborník krátkých esejů, popisujících na příkladech jednotlivých projektů jak důležitá je pro rozvoj jednotlivých disciplín nejen spolupráce výzkumníků v daném oboru navzájem, ale i s odborníky v oblastech databází, vizualizací a cloud computingu.
Zahlcení výzkumníků daty demonstroval na příkladu astronomických pozorování: Když byl v roce 2000 spuštěn projekt Sloan Digital Sky Survey, za první týden provozu bylo sebráno více astronomických dat, než astronomie vyprodukovala do té doby. Extrémním příkladem zahlcení daty je pak LHC, který generuje přibližně 40 TB/s.
Zajímavá byla i zmínka o potřebnosti nových forem peer review. V době kdy se na medline objevují 3 nové abstrakty za minutu není v lidských silách udržet si přehled o tom, co se děje v celém oboru a slovo tak dostávají různé druhy sociálních sítí, například Connotea.
Přednáška pak upozornila na hodnotu vědeckých dat a na to, že knihovníci, pokud by se nadále stavěli do role „prostředníků“ v procesuhledání a získávání informací by snadno mohli být vědeckou komunitou „odzprostředkováni“ („librarians are in danger of being disintermediated“).
Ze zajímavých odkazů:
http://research.microsoft.com/authoring
http://odf-converter.sourceforge.net
http://research.microsoft.com/en-us/projects/chem4word/
http://research.microsoft.com/en-us/collaboration/tools
Další zajímavou přednáškou byl příspěvek „ Preservation of Digitised Books in a Library Context“ popisující projekt dánské Královské knihovny, která se vrátila ke knihám digitalizovaným před 10 lety pro projekt www.adl.dk, vybrané vzorky (6 knih) zdigitalizovala ještě jednou postupy masové digitalizace (barva, tiff-jpeg2000, docworks) a pak porovnávala tyto výsledky s přibližně 8x dražší metodou podobnou té, kterou byly knihy v minulosti pro projekt ADL digitalizovány (tiff+TEI). Celý text je k dispozici na http://www.ifs.tuwien.ac.at/dp/ipres2010/papers/zierau-18.pdf a stojí rozhodně za přečtení.
Bude pokračovat...
Duha vychází 4× ročně v elektronické i tištěné podobě. Tištěná čísla ve formátu PDF naleznete zde.
|
|