Nacházíte se: Úvod » Blogy » Osobní » Zpráva z workshopu "Place, Cultural Heritage and the Internet"
Ve dnech 4. a 5. listopadu 2010 proběhl ve Vídni v sídle Austrian Institute of Technology „Place, Cultural Heritage and the Internet Europeana Connect - Cross-Project Networking Workshop“. Tohoto workshopu (http://dme.ait.ac.at/workshop2010/) se zúčastnili nejen zástupci projektu Europeana Connect ale i dalších projektů, které se nějakým způsobem zabývají geografickými informacemi v kontextu kultuního dědictví.
Po této přednášce prezentoval Joachim Korb z AIT projekt Europeana Connect (http://www.europeanaconnect.eu/) a zejména jeho pátou část, kterou vede. Projekt Europeana Connect je v současné době asi nejvýznamnějším projektem zaměřeným na rozvoj funkčních vlastností Europeany. Na workshopu byla logicky prezentována zejména práce v oblasti anotování včetně anotací s využitím prvků GIS, nicméně zmíněny byly i další aspekty které se nás nějakým způsobem dotknou, zejména nástorje pro správu OAI infrastruktury zásobující Europeanu metadaty a integraci služby Ebook on Demand.
Franc Zakrajsek pak informoval o nedávno zahájeném projektu Carare http://www.carare.eu/, jehož cílem je dodat do Europeany geografické informace o kulturních objektech a zároveň o doporučeních v této oblasti, vzešlých z projektu Athena http://www.athenaeurope.org/. Důležitou roli v této oblasti hraje mimo jiné direktiva Inspire https://docs.google.com/viewer?url=http://www.agi.org.uk/storage/inspire/inspire_intro.pdf .
Nejen projekt Europeana Local http://www.europeanalocal.eu/, do nějž svými metadaty přispívá i MZK, představil Runar Bergheim z Norska. OAI infrastruktura zásobující Europeanu představuje poměrně košatou strukturu poskytovatelů obsahu, jejichž metadata proudí skrz lokální, regionální a národní uzly až do Europeany. Cílem je tuto strukturu lépe koncipovat – zejména snížit počet lokálních uzlů dodávajících přímo do Europeany.
Jádrem přednášky ale bylo využití geografických informací při prezentaci kulturního dědictví, tedy známé 4W: (who – what – when - where) kde to poslední zatím většinou chybí. Jedním z problémů, který zmínil a který řeší i MZK, je to, že na světě nyní existuje cca 3800 běžně používaných souřadnicových systémů, které je snadné mezi sebou převádět, ale je velmi těžké zjistit, jaký souřadný systém byl použit v daných zdrojových datech. Zpestřením jeho přednášky byla mapa evropy tak, jak si ji představuje běžný Nor, zajímavé pak byly informace o tom, jak se v Norsku využívají geografické informace v turistickém průmyslu.
Příspěvek Markuse Jobsta “Preservation in digital cartography” se zabýval problematikou ochrany geografických digitálních dat a způsoby, jak může v jejich případě dojít ke ztrátě informace a tím i k znehodnocení dat. Pokud nejde o čistě rastrová obrazová data, dostávají metadata a meta-metadata nezastupitelnou úlohu, protože bez nich nemusí být jasné například jakou kartografickou projekci data reprezentují, podobně důležitá je potom informace o grafickém stylu, kterým mají být data zobrazena a který může značně ovlivnit jejich interpretovatelnost. Dalším problémem je rozhodnutí zda archivovat i aplikace, které s goegrafickými daty pracují. Na závěr příspěvku byla prezentována kniha “Preservation in Digital Cartography” ze série Lecture Notes in Geoinformation and Cartography (ISBN: 978-3-642-12732-8)
V dalším příspěvku představil Petr Přidal službu GeoReferencer.org a s ní související aktivity Moravské zemské knihovny soustředěné kolem projektu Staré mapy online (OldMapsOnline.org), tedy MapTiler, vývoj JPEG2000 podpory pro image server IIPImage, MapAnalystOnline a další. Dále představil systém pro geografické vyhledávání starých map MapRank search, který je v současnosti zprovozněn v Moravské zemské knihovně (nyní mapranksearch.mzk.cz). Tato přednáška se setkala s velkým ohlasem a již během workshopu vznikla řada nápadů, jak navzájem propojit prezentované nástroje s nástroji vyvíjenými v jiných projektech.
Poslední přednáškou prvního dne workshopu pak byl příspěvek na téma 3D rekonstrukce kulturního dědictví, který přednesl Georg Rothwangl z výzkumné organizece VRVis. Z jejich projektů stojí za zmínku “Josefsplatz experience” z let 2004-2006, který vytvořil 3D model interiéru “State Hall” rakouské národní knihovny a experimentoval s rekonstrukcí podoby přilehlého náměstí z dochovaných obrazů. Při té příležitosti se ukázalo, že umělci nemalovali vždy zcela realisticky a pokud se domnívali, že to pomůže kompozici obrazu, klidně vypustili řadu oken zobrazené budovy. Další zajímavý projekt je projekt Wikivienna z let 2007-2009. V rámci tohoto projektu kombinovali měření laserovým paprskem a série fotografií k vytvoření 3D modeli části centra Vídně. Model vznikl kombinací 1330 fotografií a 138410 bodů změřených laserem, s využitím symetrie pro doplnění obrázků fasád tam kde byly fasády něčím částečně zakryty.
V kontextu projektů MZK byla velmi zajímavá přednáška Simona Rainera z AIT, který podrobně představil anotační nástroj vyvíjený pro Europeanu. Ten využívá v MZK vyvinutou podporu Zoomify v OpenLayers a umožňuje vybrat na zobrazeném obrázku určitou oblast, kterou může anotovat. Když uživatel označí kus území na již georeferencované mapě, naskočí mu mimo jiné nabídka tagů se jmény míst s vazbou na wikipedii. Podstatně méně dokonalé je georeferencování, které nyní vyžaduje zadávat souřadnice ručně jako páry čísel. Věříme proto, že se podaří domluvit nějaký způsob integrace georeferenceru do sady nástrojů Europeany. V době psaní tohoto příspěvku již AIT vyvinul prototyp anotátoru pro georeferencer, který dokáže převzít body vytvořené v georeferenceru a zobrazit je na rastrové mapě publikované ve formátu Zoomify. Syntaxe volání prototypu je http://dme.ait.ac.at/yuma/georeferencer?id=<map-id>&rev=<controlpoint-re..., například tedy http://dme.ait.ac.at/yuma/georeferencer?id=2LivkigEM4ZL7tMgU5c0ao&rev=201011092349-HKBb9oJ pro mapu http://www.georeferencer.org/map/2LivkigEM4ZL7tMgU5c0ao/201011092349-HKBb9oJ/
Reprezentace dat je teď RDF podle standardu Annotea, bude se ale přecházet na standard openannotation.org. Ná závěr proběhla diskuse k tomu, jak chce Europeana tagovat a anotovat obrázky, když má jen metadata. MZK doporučuje zprovoznit image cache založenou na iipimage, tedy službu podobnou jako je zoom.it od Microsoftu.
Na tuto přednášku navázal Bernhard Haslhofer, který v příspěvku Annotations, Linked data and Location Information popsal mimo jiné využití dat z Wikipedie, zpřístupňovaných jako Linked Data prostřednictvím DBpedia – což umožní mimo jiné vyhledávat multilinguálně. Nebo doporučovt hesla z wikipedie na základě textu který uživatel již zadal. Domeverze systému běží na adrese http://dme.ait.ac.at/yuma/.
Přednáška Christiana Madera z vídeňské univerzity popisující digitální repozitář egyptologického projektu MEKETRE byla zajímavá tím, že pro zpřístupnění obrazových dat používají IIPImage s OpenLayers prohlížečkou a formátem Zoomify, která byla vytvořena v rámci projektu OldMapsOnline v MZK. Jako zdrojové obrázky používají zatím pyramidový TIFF, je ale možné, že začnou používat formát jpeg2000, o jehož podpoře v IIPImage nevěděli.
V předposlední přednášce prezentoval Dennis Heinen z firmy OFFIS výsledky testů možností navigace jiným než grafickým způsobem. Nejzajímavější byl experiment se dvěma vibrátory (vypreparovanými z mobilních telefonů), umístěnými do řídítek kola, kdy vibrovalo vždy více to řídítko, na jehož straně byl bod zájmu (Tacticycle). Další velmi zajímavou aplikací byl PocketNavigator pro Android - tato aplikace využívá kombinace dvou různě dlouhých vibrací k navigaci k bodu zájmu. Mobil tak může zůstat v kapse a spolehlivě naviguje v cíli. Zmíněn byl i vývoj navigačního opasku, který by vibroval vždy na té straně, kam má člověk jít.
Poslední přednáška se také týkala mobilní navigace - zabývala se využitím tagů a dalších informací vážících se k různým místům k navigaci podle principu “když se chci najíst, půjdu tím směrem, kde převažují tagy typu “restaurace”.
Duha vychází 4× ročně v elektronické i tištěné podobě. Tištěná čísla ve formátu PDF naleznete zde.
|
|