Nacházíte se: Úvod » Archiv čísel » 3/2013 » 365 dní s knihovnou „Na křižovatce“
Je tomu již rok od znovuotevření pobočky Knihovny Jiřího Mahena v Brně (KJM), ve které se knihovnická praxe úzce propojila s akademickým prostředím. Před nuceným uzavřením pobočku zachránila spolupráce knihovny s Kabinetem informačních studií a knihovnictví na Masarykově univerzitě (KISK), jehož studenti nyní pečují o svěřený fond a čtenáře. K obnovení provozu došlo s finančním přispěním MČ Brno-střed. Nejen z názvu ulice, ale především z charakteru místa, kde se propojuje akademický svět s knihovnickou realitou, se zrodilo nové jméno pobočky – „Na křižovatce”.
Vedle pravidelného pondělního a středečního půjčování připravují studenti pro čtenáře i širokou veřejnost řadu různorodých akcí, z nichž některé bychom nyní rádi představili.
Pro nejmenší děti jsou určeny tvůrčí odpoledne a večery, jako předvánoční Ježíškova dílna, o něco starší si mohli přijít vyrobit odznáčky či náušnice. Především studenti si oblíbili takzvaný Herden, první úterý v měsíci zasvěcené deskovým hrám. Další pravidelnou akcí jsou Cestovatelské pátky, večery věnované milovníkům cestování a zajímavých příběhů a fotografií. S pozvanými přednášejícími jsme se za uplynulý rok podívali až na Aljašku, do Turecka, Vietnamu nebo do New Yorku či Kanady.
Další z akcí knihovny byly o něco méně tradiční. Na jaře studenti před knihovnou rozdávali kolemjdoucím kávu v kelímcích s nálepkou a informační letáčky, aby tak zvýšili povědomí o existenci pobočky. Proběhla také minikonference pro lidi s fyzickým postižením a jejich blízké s názvem Hendikepovaní – s nimi a o nich. Ve spolupráci s projektem KISK Zelená knihovna jsme v knihovně oslavili Den Země, nebo si užili Férové odpoledne doplňující známou Férovou snídani.
Spolupracujeme s nevládní neziskovou organizací NaZemi a díky ní jsme mohli nabízet fairtradové občerstvení a rozdávat letáčky informující o ekologickém chování. Také do budoucna plánujeme environmentálně vzdělávací akce pro děti i dospělé. Seznam pořadů pobočky můžete sledovat v kalendáři akcí.
Běžnou nabídku knih na naší pobočce rozšiřují speciální fondy. Čtenáři si mohou vypůjčit jednu z Putovních knih a utvářet tak část jejího příběhu a například se s ní vyfotit na cestách. Na milovníky překvapení čekají obálky s tajemnými Mystery knihami, jejichž identitu čtenář odhalí až doma, po otevření obálky. K půjčení lákají také tematické KISK batůžky a tašky, obdoba v českých knihovnách známých kufříků s knihami hračkami a dalšími předměty (kufříky KJM). Batůžky a tašky jsou připraveny pro děti i dospělé, těm prvním jsou určeny batůžky Čtyřlístku či o zvířátkách, druhým pak tašky o hercích a zdravém životním stylu.
Knihovna se kromě kultury zaměřuje také na vzdělávání, proto jsme navázali spolupráci se základními školami v okolí knihovny. Celkem osmnácti lekcí informačního vzdělávání se zúčastnili žáci Základní školy Křídlovické a Praktické a základní školy Vídeňské. Lekce byly postaveny na třífázovém vzdělávacím modelu E-U-R, metodách kritického myšlení a byl při nich kladen důraz na aktivitu účastníků. Téma lekcí bylo voleno v souladu se Školním vzdělávacím programem spolupracujících škol. Žáci se například naučili dělat si poznámky z odborného textu či jak sami vytvořit hodnotný referát. V lekcích pokračujeme i v novém školním roce.
Obraz o fungování pobočky můžeme ještě doplnit o základní data. Na pobočku se zaregistrovalo 159 čtenářů (z toho 33 dětí), za dobu provozu se uskutečnilo 6 443 výpůjček a do knihovny celkem zavítalo 3 207 návštěvníků, jež nalákala nabídka až 70 kulturních a vzdělávacích pořadů.
Rok od znovuotevření pobočky oslavíme mimo jiné pasováním prvňáčků na čtenáře (realizováno v rámci již 11. ročníku projektu KJM na podporu dětského čtenářství Poprvé do školy – poprvé do knihovny). Cestovatelské pátky se rozrostly do cestovatelských měsíců o Zemích světa. Kromě páteční přednášky se bude konat také odpolední program pro děti, kterým bude zábavnou formou představena vybraná země, v knihovně budou připraveny knihy národních autorů či cestopisy a tematická výzdoba. Na přelomu září a října se konají Brněnské dny pro zdraví, do nichž se zapojila také Knihovna Jiřího Mahena i pobočka Na křižovatce. Prvního října tak mohou čtenáři zjistit, že i zdravé jídlo může skvěle chutnat, nebo si přijít zacvičit a meditovat v tibetském stylu. V následujících měsících se také uskuteční debatní kroužky o knihách určené především starším čtenářům či diskusní podvečery s Křeslem pro hosta.
MINAŘÍKOVÁ, Pavla; KUPKOVÁ, Lenka; ROVNÁ, Kateřina; VALIŠOVÁ, Edita. 365 dní s knihovnou „Na křižovatce“. Duha: Informace o knihách a knihovnách [online]. 2013, 27(3) [cit. 2025-04-13]. ISSN 1804-4255. Dostupné z: http://duha.mzk.cz/clanky/365-dni-s-knihovnou-na-krizovatce
Duha vychází 4× ročně v elektronické i tištěné podobě. Tištěná čísla ve formátu PDF naleznete zde.
|
|